Türkiye’de pilot açığı nasıl kapanır ? Uçuş okulları ve altyapı yılda 500 Pilot yetiştirmeye yeterlimidir ?
Ülkemizde kısa süre içerisinde pilot olmayı hedefleyen adayların sayısı oldukça arttı.

APA olarak doğruları yazmak zorundayız. Türkiye de pilot açığı kapanmaz ve mevcut uçuş okulları yeterli değil, altyapı çok yetersiz, mevzuat Uçuş Okulu açma isteği olanları engelliyor. Bu başlıklar için de ayrı bir konu ve ayrı bir yazı gerekebilir.

Burada önemli olan hala hazırda Uçuş Okullarına ödenen yüksek paraların , zamanın ve emeğin karşılığını zamanında alabilmek… Bu nasıl mümkün olur; şüphesiz  mezun olur olmaz iş bulabilmekle. Peki durum Türkiye’de böyle mi; HAYIR DEĞİL! Yüz bin kere değil..

Türkiye’de havacılık sektörü özellikle 2002’den sonra dünyadaki ortalamadan çok daha fazla büyüdü. Dünya ortalaması % 2 ler de seyrederken Türkiye de büyüme % 5 ve 6 larda oldu.. Öylesine büyüdü ki, ne havalimanları yetebildi, ne de filodaki uçaklar. Başta THY olmak üzere şirketler kısa sürede filolarına ciddi sayıda uçak kattılar. Buna paralel olarak uçuş ekibi ihtiyacı da hızla arttı. Kabin ekibi tahsisinde o kadar sorun yaşanmadı ancak, pilot açığı (shortage in the numbers of Pilot)  çok ciddi seviyelere ulaştı.

Dışarıdan Pilot almak zorunda kalındı. EN kötü senaryo. Bu milletin evlatlarının alması gereken paralar dışarıya kaçtı. Yaklaşık 2006-2013 yıllarında bünyeye toplam 1250 yabancı pilot alındı. Hatırlatırım bunlara dolar üzerinden maaşlar halen ödenmekte. YAZIK.. Çünkü yerli kaptan pilot ihtiyacı karşılamadı. Bu süreçte bir çok uçuş okulu açıldı ve pilot adaylarına büyük büyük vaatler verilmeye başlandı. Sektörün büyümesi uçuş okullarının adeta en büyük reklamı oldu. Tabi bu sırada yabancı pilot istihdamı da çokça konuşulur hale geldi.

Ülkemizde  yabancı pilot istihdamını önemli oranda artıran Türk Sivil Havacılığı Uçuş Okulu açılması teşviklerini artırarak, milli kaynakların gelişmesine ön ayak olabilecek strateji üretemedi.

Şu anda yabancı pilot konusunda bile sıkıntılar olduğu aşikar. Çünkü yabancı pilotlar maaşlar TL ye endekslendiği için kaçmaya başladılar. Hatta ve hatta  daha iyi imkan buldukları için THY larından ayrılan ve Asya , Ortadoğuda işe giren, ve bu paralelde düşünen Türk Kaptanların sayısında artış var. Yani Türk Pilot arkadaşlarımızda Türkiye’yi terk ediyorlar.

Türkiye de bayrağı taşıyan Uçuş Okulları bir elin parmaklarının sayısını geçmiyor. Sağdan say 6 , soldan say 7.. Türk Sivil Havacılığının yıllık pilot ihtiyacı, 2015-2030 yılları arasında ortalama yıllık 350-400 bandında seyredecek, tabii bu arada emekliye ayrılan veya sağlık nedeniyle lisansı yenilenemeyen sayıları da dikkate alırsanız sayı kabaca 500 lere çıkabilecektir. Maalesef Türkiye deki Uçuş Okulları bu sayının yarısını karşılama yeterliliğinde dahi değildir. Ayrıca Türk Uçuş Okullarında JAA ATP Lisansı süreci, minimum 18 ay olup, bu süreçte tamamlama imkanı da elde ettiğim mezun öğrenci bilgilerinde yok gibidir. Tabii ki birde Ücret avantajı. EN son ücretleri bilemiyorum ancak, en iyi ihtinal ile 60 bin Euro nun üzerinde olacağını tahmin ediyorum.

İşte bu dönemde Amerika Pilot Akademisi, sizlere hem Amerika hem de Avrupa Uçuş Okulu tekliflerini Birleştirilmiş Pilot Eğitim Programları ile sizleri Amerika ya davet ediyor.
APA da EASA ATPL A Lisansı : Toplam 10 Months, Florida, (5 Months.,190 H) Europe (2 Monhts.,40 H), 3 Months Home Study, Total 230 H. Flight Time..
Sizlere sunulan bu teklif ile toplam 3 adet lisansa sahip olacaksınız. İşte bu lisanslar..

Programlarımız bugüne kadar 35 Öğrencimize  uygulanmış, mezun vermiş ve çeşitli havayolu şirketlerinde çalışmaktadırlar. 
Evet arkadaşlar çok yazmak iyi değil okunmuyor. Ama şu bir gerçek Türkiye de değil dünya da çok büyük bir pilot açığı var. İngilizcesi iyi olan arkadaşları bu nedenle biz en kısa sürede sektöre kazandırmak için buradayız.
Vaatte bulunmuyoruz.
SÜreçlerinizi hızlandırın. Üçüncü  Havalimanıyla birlikte artacak uçak sayısı pilot ihtiyacını kısa vadede çok daha açık bir şekilde ortaya çıkaracak. En az 3000 Pilot gerekli gibi paylaşımlar ve yetkili ağızlardan..
Sağlıcakla Kalınız

UMIT YASAR OZTURK
Florida, Certified Instructor Pilot
APA Founder.

Related posts

Leave a Comment