Amerika da Uçuş Eğitimine başladım. Devam eden Eğitimimden Sizlere Tavsiyelerim.Türkiyede pilotaj eğitimi almanın hem çok pahallı hem de uzun zaman alan, zahmetli bir süreç olduğunu görünce rotasını yurtdışına çevirenler gün geçtikçe çoğalıyor. Ben de bunlardan birisiyim. Üniversite Eğitimi mi Türkiye de tamamladım. Pilot Olmak hayali çocukluğumdan beri var olan bir hedefimdi. Bu hayalim beni Uçuç Eğitiminde Avrupa ülkelerini ve ABDyi araştırdıktan sonra Amerika da yaşayan Eğitimci, Akademisyen Ümit ÖZTÜRK ile iletişime geçtikten sonra her şey değişti. Kendisi de 2013 yılında Türk Lisanslarını Amerikan Lisanslarına çevirirken, Öğretmen Pilot Lisanslarını alırken aynı zorlukları yaşadığından neler düşündüğümüzü, çektiğimizi ve beklentilerimizi çok iyi biliyor ve anlıyor. En başından beri Umit ÖZTÜRK hocamızın destek ve yönlendirmeleriyle kısa zamanda Amerika ya gelip en uygun koşullarda APA Pompano Beach te eğitimime başladım. Harika bir coğrafya, Uçuş Okulunda tüm insanlar güleryüzlü, ortamı zevkli yapan harika bir uçuş okulu sahibi var. Vincent.. Tek kelimeyle her öğrencinin sorunuyla İlgili. Uçuş Okulunun içerisinde bakım sistemi var ve kendileri işletiyorlar.
Yaklaşık iki hafta süren; Parmak izi, FAA Öğrenci Pilot Kimlik Kartı, Kalma yeri, sağlık muayenesi, temel başlangıçta Ümit Hoca tarafından İngilizce olarak verilen hazırlayıcı temel Uçuş eğitimi (5 saat Gerçek Uçuş, 10 saat Simulator, 15 saat Yer dersi eğitimi) konularında gereklilikleri yerine getirdik.  Okulumuz Atlantik Okyanusuna toplam 5 dakika mesafede uçuş dışında kalan zamanlarımızda ya denize ya da spora gidiyorum, her iki imkanda benim günlük steresimi atıyor. Biraz eğitimden bahsedeyim. Hızlandırılmış Uçuş eğitimi (accelerated flight training) kapsamında bana EASA Amerika Full ATP Frozen Lisans Programında toplam 10/12 aylık bir sürede topalam 250 saat Uçuş ile sırasıyla PPL, IR, PIC, CPL, ME safhaları 6 ayda tamamlanacağı taahhüt edildi. Şu an eğitimimde 4.5 ayın içerisindeyim. Toplam Uçuş saatim 195 saat ve ortalama her gün 2.5-3 saat arası uçuş yapıyoruz. PPL Lisansı sonrası EASA Uçuş Okulu Üzerinden kayıtlarım yapıldı ve şu an da EASA Lisans sürecinde 14 teori ders çalışmalarından 4 derse ait çalışmalarım  tamamlandı ve Amerika da sınavlara girerek dersleri geçtim. Yani FAA Uçuş eğitimi ile EASA Teori sınavlarına hazırlık eğitimi burada senkronize bir şekilde alıyoruz. Yaklaşık 4 hafta EASA Yer Dersi HAzırlık Süreci var, her haftalık programda 4 derse ait konu ve sınav soruları işleniyor. Tabii öncesinde bizim Online olarak o konularda çalışmaları tamamlamış olmamız gerekiyor. 10 ay süre içerisinde program ile EASA ATP lisansı, FAA PPL, IR, ME ,CPL lisanslarımı almış olacağım. Bu arada Bie sağlanan konaklama yerinde Ümit Hocanın desteği ile bir de Sİmulatörümüz var, istediğimiz zaman açıp tekrar imkanı bize sağlıyor.
Buranın en önemli avantajı Ümit Hocanın bize sağlamış olduğu bireysel destek ve eğitimi kolaylaştıran hususlar. Örneğin, ben Amerikalı Uçuş Öğretmeni ile Uçuş Yapmadan önce toplam 20 saate yakın Ümit Hoca tarafından hızlandırılmış eğitim aldım. Yaklaşık uçacağımız Uçakla 20 İniş Kalkış, Trafik Paterni, PPL Manevraları olan Steep Turns, Power On/Off stalls, slow flight, değişik kalkış ve iniş teknikleri olan Short/Soft field takeoo ve landing çalışmalarını birebir Ümit Hoca dan alarak Amerika Uçuş Eğitimine başladım ve eğitimlerim bu nedenle hızla tamamlanıyor. Burada diğer uçuş okulları gibi zaman harcayıcı yöntemler yok, bakım sisteminde Uçaklar hazır, yaklaşık 10 a yakın FAA DPE Examiner ile beklemeden safha kontrol uçuşları mümkün, eğitim alanında Miami de olduğu gibi çok fazla uçak yok, çünkü Florida nın bu bölgesinde toplam iki veya üç uçuş okulu var. Ama Miami bölgesinde yaklaşık 20 ye yakın uçuş okulu birikmiş ve eğitim practice area lar uçak kaynıyor. Daha geçen hafta iki uçak havada çarpıştı ve 4 kişi hayatını kaybetti. Söylemek istediğim şu.. Uçuş Okulu seçiminde Lütfen ama lütfen sizi yönlendirecek güvenilir bir insan olması hususunu birinci önceliğinize lınız. Uçuş Eğitmeleri ile ilgili olarak Şu anda CPL safhasına geçmek üzereyim, PIC Uçuşlarım tamamlanmak üzere, Amerika lı Tecrübeli Uçuş Hocam Nick ten adeta özel ders alıyorum.
Burada en önemli konu Ortalamanın üzerinde bir ingilizce ile eğitime başlamış olmak, özveri ve kendini bu işe adma, günde yaklaşık 8 saatim havacılık ile geçiyor. Bunu 10 saate nasıl çıkarımalıyım sorusu aklımda . Çünkü önümüzdeki günlrede diğer EASA Teori sınav modüllerinin Hazırlayıcı eğitimleri var. Kabaca burada hayat böyle.
Ödediğim Ücret konusunda bilgi vereyim. Toplam 54.500 dolar uçuş eğitimine 5 bin dolarda konaklama olamak üzere 59.500 dolar üzerinden eğitim alıyorum. 25.000 dolar peşin ödedim. 100 saate ulaşınca diğer 24.500 dolar ödememi yaptım 200 saat sonunda ise geri kalan 10 bin dolarlık kısmı ödeyeceğim. Türkiye de Uçuş Okullarından aldığım 18 ay süre, konaklama hariç  ve  en iyi fiyat olan 65 bin Euro ile karşılaştırıldığında bu fiyatın ne olduğu ortaya çıkıyor.
Alınacak lisansların EASA olması ise çok önemli bir avantaj. Böylesine iyi şartlarda olabilecek en ekonomik maliyetle, özenli ve kaliteli bir pilotaj eğitimi almaktan dolayı son derece memnunum.
Tek amacım , Kasım 2018 sonu gibi EASA Lisanslarım ile iş müracaatlarını yapmak. Sizlere tavsiyem Ümit Hoca. Ama araştırın, sorgulayın, kendisi ile direkt irtibata geçerek konuşun.
En başından beri bir müşteri gibi değil de arkadaşı gibi davranan ve yönlendiren Ümit Hoca ya, Pompano Beach te yer alan Uçuş Okulumuzun değerli çalışanlarına Front desk te görevli tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Yakında Ümit Hocam ile sizlere bir video ile süreçleri birlikte anlatma imkanımız olacak.
Selamvesağlıcakla..Related posts

Leave a Comment