Türkiye de Pilot Açığı ve Rakamlar. Acil Eylem Planı Devreye Alınmalı.

Türkiye’de ortalama yıllık 500-600 e yakın pilot yetiştiriliyor. THY Uçuş Akademisini saymaz isek, özel uçuş okulları bu sayısın yarısını yetiştiriyor.  Bu sayı artan hava trafiği ve uçak saysı dikkate alınırsa alarm veriyor. THY’nin yıllık ihtiyacı olan pilot sayısı 600 lere yakın. Genişleyen filo ve yeni hatlar bu rakamları yılda 1000 pilot ortalamasına 2020 li yıllarda taşıyabilir. Ne yapılmalı ?


Uçuş Okullarının kapasitesi arttırılabilir ? Ancak mevcut Altyapı buna izin verirmi? Sadece uçak sayısını artırmak bu iş için yeterlimi ? Uçuş Eğitimi için ilave tedbirlere ihtiyaç var mı ?


SHGM lüğü nasıl tedbirler almalı ? Acil Bir eylem planına ihtiyaç var mı ?
SHGM nün Gündeminde bu konu kaçıncı öncelik sırasında?
Artan petrol fiyatları Uçuş Eğitiminin MAliyetini nasıl etkiler? Bu artışa SHGM ne yapmalı? Uçuş Okullarına verilen yakıt sübvanse edilse bir çözüm olabilir mi ?


Tüm bu sorular bir eylem planı kapsamında cevaplanmalı . Eğer Kısa Orta ve Uzun vadeli bir eylem planında Türkiye deki Uçuş Okullarına gerekli teşvik ve kolaylıklar sağlanırsa HAvacılığa ilgi artırılabir. Yeni nesiller için Küresel anlamda fırsatlar olabilir.
Son söz , Şu anda bu satırları Amerika dan yazıyorum. Son 6 ayda burası Çin, Hindistan, Asya ülkelerinden gelen pilot aday adayları ile adete bir Uçuş Eğitim Cenneti halini aldı. Neden mi ? Çünkü saydığım ülkelerede Uçuş Eğitimi imkanları yetersiz ve çıkış yolu Amerika.. En hızlı yol .. En ekonomik yol. Hatta en akılcı yol. Yoksa elin Çinli ve Hindu su neden burayı tercih etsin.

Chinese and Indians are very interested in becoming pilot ile ilgili görsel sonucu


Bu insanlar şunu iyi biliyor , ben pilot olunca bu ödediğim parayı en geç iki yıl içerisinde geri alacağım. Geri dönüş hızı bu kadar yüksek olan bu yatırımı en kısa sürede realize edebileceğim , uçuş eğitiminde bana katma değer sağlayacak ülke tabii ki Amerika..

Bugün Avrupa Amerika Orijinli Bir Pilot Recruiting Şirketinde gözüme çarpan ilan.. İlk Kez görüyorum. Türkiye de Boeing 737 First Officer ilanı vermiş. Şirketin ismi yok. Ama bu şunu gösteriyor maalesef kaynaklarımızı hor kullandık. Havacılık sadece THY ile yolcu taşımak şeklinde yorumladık. Şimdi 5000 Euro Maaş ile Pilot arıyorsunuz. Bu iş değil. O işleri maalesef maalesef hep yabancılar almak zorunda kalacaklar.
Buyrun şimdi ne yapacaksınız.


Hepinize Emniyetli Uçuşlar..

UMIT OZTURK


Related posts

Leave a Comment