Türk Sivil Havacılığı Pilot Tedariğnde Bir Önlem Olarak 14 teori Sınav Zorunluluğunu kaldırmalıdır.

Gelinen Nokta…. Türk Sivil Havacılığı Derhal Bu işe çözüm bulmalı. Yapılması gerekli ilk şey Pilot Eğitiminde 14 EASA Teori sınavından hemen vazgeçilmesi. Hindistan, Saudi, Nijerya, Çin aynı lisansı veriyor. Ama 14 teori sınavı yok.
Bu uygulama ile bir nebze sisteme giren pilot sayısını hızlandırabilir. Türk Uçuş Okullarının birim zamanda yetiştirdikleri pilot miktarı artmış olur.

14 Sınav Yerine Sistemi idame edecek ve Pilot Eğitimine de katkı sağlayacak bilgiye yönelik Nasıl Bir Uygulama olmalıdır ?
14 sınavın yerine PPL, IR, CPL ve ATP A safhaları için birer sınav zorunluluğu getirilerek, hem Pilot Tedariğinde süreç hızlandırılır, hem de gereksiz 14 teori ders iş yükü ve yurt dışına giden döviz miktarı kısmen de olsa azaltılmış olur.
Yapılması Gerekenler:
– SHGM Bir çalışma Grubu oluşturarak kendi bünyesinde Uçuş Okulları ile koordineli olarak Her Uçuş safhası sonunda her pilot öprenci adayı için bir Sınav zorunluluğu getirecek şekilde ;
Private Pilot,
Instrument Pilot,
Commercial Pilot,
Airline Transportation Pilot konularında bir soru bankası hazırlayarak, öğrencileri 14 EASA Teori ders sınav yükünden kurtarabilir.

EASA Ülkeleri de artık bu sınav yükünden şikayetçiler. SOruna şiddetle bir çözüm arıyorlar. Ancak biz EASA cıdan çok EASA cıyız. Maalesef.
İşte o hiç bir anlamı olmayan ders ve sınavlar..

Related posts

Leave a Comment