Ticari Pilot Olmak İçin Üniversite Mezuniyeti Gerekli midir ? Hayır Lise Yeterli..
Lise Mezuniyeti Yeterlidir. Anne babalar Lütfen bizlere Lise 2 nci Sınıftan itibaren temasa geçiniz. Pilot Aday adaylarını Amerika öncesi hazır hale getirecek eğitimlerimizi başlatabilmek için bu detayı lütfen atlamayınız.

Sevgili Arkadaşlar APA olarak Hepinize tekrar Amerika dan merhabalar. APA olarak amacımız, Amerika da pilot eğitimi ve Avrupa Lisansına giden yolhakkında bildiklerimizi, tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak ve ve sizlere en doğru, maliyet etkin, hızlandırılmış ve sonuç odakli eğitim modelini sunmaktır.

Son dönemde Veliler den gelen  yoğun bir bilgi isteği var. Hocam Oğlum/Kızım Liseyi bitirmek üzere Videolarınızı izledim ve Oğlum/Kızım Lise Mezunu Pilot Olabilir mi ?

Cevabımın ne olacağını bildikleri için Emin olmak, teyit etmek maksadıyla arıyorlar. Kısa bir özetle olayı biraz akıllarınızda canlandırayım.

Her yıl Temmuz ve Ağustos ayları lise eğitimini tamamlamış YGS ve LYS sınavlarına göre hedefledikleri üniversite ve bölüme girebilmek için adayların yoğun çaba sarf ettiği aylardır. Hedefinde meslek ve kariyer olarak Pilot mesleği olan genç kardeşlerimiz de bu yarışta devlet ya da özel üniversitelere girmek için var güçleri ile çaba sarf etmektedirler. Tabi tek çaba sarf eden sadece adaylar değil daha çok çaba sarf edenler öğrenci aileleridir. Daha da ilerisi sadece bu amaçla, Pilot olmak isteyenler adaylar için bu hedeflerine ulaşmak için yöntemlerden biriside Üniversitelerin pilotaj bölümleri kurulmuştur.  Ülkemizde bu amaç için kurulmuş üniversiteler pilotaj fakültelerinin tam burslu bölümlerine daha yüksek puan ve sıralama ile öğrenci alırken burslu olmayan ücretli eğitim verilen pilotaj fakültelerine ise daha düşük seviye puan ve sıralama ile öğrenci almaktadırlar. Sevgili arkadaşlarım, sonuçta pilotluk eğitimi belirli bir bilgi seviyesi gerektirir ama istek ve kabiliyette gerektirir.

ICAO/ Uluslararası Havacılık Örgütü Annex inde yazan ifade: Ticari Pilot Olmak için Lise mezuniyeti gerekli ve yeter şarttır.

Pilot eğitimi üniversite  gerekli değildir. Dünya da Üniversite mezunu pilot arayan tek Ülke maalesef Türkiye dir. Air France, KLM  ve Lufthansa Pilotlarının Lise mezunu olduklarını biliniz. Daha örnekler artırılabilir. Maalesef THY da iki ay önce çıtayı indirdi ama geç kalındı. Çünkü bu bizim insanımız ve regulasyon Lise mezunu yeterli dediyse, başka bir şey aramaya gerek yok. NOKTA..

Dolayısıyla artık Lütfen oturun ve kararınızı verin, Ya Pilot olamak YA da Üniversiteye gitmek. Ama lütfen şu seçeneği kafanızdan çıkarın. Oglum/Kızım Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra pilot eğitimine yollasak daha iyi olmaz mı hocam ? Daha iyi olur ama neden ? Amaç ne derim bende ? Bana amacınızı açıklarsanız ?

Arkadaşlar, tabii ki ailelere hak vermek gerek, evlatları için onlar en iyi seçeneği isterler. O da olsun, şu daha iyi, bir de şöyle  olsa.. Alternetifler maalesef bitmez. Ben a anne babaların bu konuyla ilgilii benimle yaptıkları telefon görüşmelerinden şu sonucu çıkardım.

Onlar en kötü senaryoya kendilerini şartlandırıyorlar. Ya Uçamazsa ?

Bu konuda kafanızdaki soru işaretlerine çözüm olarak şunu söyleyeyim.

Lise mezunu öğrenci arkadaşlarım, sizleri Uçuş Eğitimine kabul etmeden önce , tam teşekküllü bir sağlık Kuruluşundan sizlerin sağlık kontrolleriniz yapılacak, ve “UÇUŞA ELVERİŞLİDİR” raporu alınacaktır. Bu bir şarttır, en öenli konudur havacılıkta sağlıklı olmak ve sağlığı korumak.. . Diğer bir şartımız ise; İngilizce yeterliliktir. Yani ben açık olayım, Ümit OZTURK olarak buraya her öğrenciyi almıyorum. Bu noktada sizi değil, ailelerinizi düşünüyorum . Tek sebebi de şu. Şunu bilin onların sizleri düşündüğü kadar kimse sizi  düşünemez. O nedenle, Amerika da Uçuş Eğitimine başladığınızda  herşeyin yerli yerinde , taşların yerinden oynamamsı, sizin bir hamlede Pilot Olmanız için, İngilizce olmaz sa olmaz kuralımızdır. Bunu da iyi ölçtüğümüzü bilin.

Yukarda yapılan genel değerlendirmeler doğrultusunda; Amerika  pilot akademi si olarak, sizlere önerimiz şu:

Eğer havacılığı Pilot Olmayı düşünüyorsanız, Lise 2 nci Sınıfta bu iş için gerekli altyapıyı hazırlamaya başlamalısınız.Nedir Bunlar ?

Öncelikle, İngilizce yeterliliğiniz konusunu sizin olmazsa olamazınız konu başlığı olarak seçin. Eğer bu konuda iyi değil iseniz lütfen konu ile ilgili APA olarak size önerilerimizi dikkate alınız. https://www.amerikapilotakademisi.com/?p=599

Önceliğiniz, Nasıl ? Sorusuna cevap vermek olsun. Bunun içinde yapmanız gereken seviyenizin tespiti olmalıdır. Unutmayınız

APA’s Motto : English is the primary element of Aviation, even more important rather than skill…So, English is an absolute must ! Our aim is to give you self confidence in Pilot Training and make you a pilot flying globallyAviation offers you all science, freedom, beauty, adventure.

Şunu iyi biliniz Amerika da Pilot Eğitimi alan mezunlarımızdan şu ana kadar boşta 3 ay kalan olmadı, öncelikli  olarak sadece Türkiye deki Havayolu şirketleri tarafından değil,  Mezunlarımız bilinen tüm dünya havayolları tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedirler. Bunun tek sebebi , Tüm havayolu şirketleri şunu iyi bilirler, bir öğrenci Amerika da Uçuş Eğitimini tamamladı ise dünyada her yerde uçuş yapabilir. Şu kuralı bilirsiniz “ bir mal Amerika da satarsa dünyanın her yerinde satar.

Amerika daki Uçuş Okulumuzda şunları da göreceksiniz, bizler Öğrenci pilotlarımıza  yani sizlere ;uçmayı uçuş aletlerini kullanmayı her şeyi öğretmede bir sıkıntımız yok ancak bunun ötesinde  sizlere “Yüzlerce insanın sorumluluğunu taşıyacak pilota “”sivil havacılık kültürünü ve saygıyıancak aynı değerlere sahip be bu değerleri benimsemiş hocası nı örnek alarak öğretebilirsiniz”. APA olarak sizlere bu kültürü öğretmek hedefindeyiz. Bu da herşeyden önce English Proficiency ile özdeştir. APA ya  Kayıt için İngilizce şartını yerine getiren  (en önemli madde başlığı) adaylarda aranan başvuru şartlarımız;

Lise ve dengi okul mezunu olmak,

“Pilotluğa Elverişlidir”” raporu almak,

Uçuş Eğitimini destekleyecek yeterli finansal gücü gösteren “Bank Statement” bilgisini sunmak,

Yukarıdaki şartları sağlayan tüm adaylar APA ya kabul edilmektedir. Türkiye standartlarının çok üstünde alacağınız Uçuş eğitimlerini Hıslandırılmış Programlarımız ile en kısa sürede tamamlayacak ve en kısa sürede Havayollarının Sağ Pilot Koltuğunda yerinizi alacaksınız. .

Tekrar söylüyorum .. Kimse sizlere Üniversite diplomasını sormayacak. Sadece elinizdeki lisansın ve sağlık belgelerinizin tam olup olmadığına bakacaklardır.

Bir sonraki konu ve yazımda görüşmek ve Özgürlüğün tadını çıkaracağınız  Gökyüzünde Buluşmak Üzere,

Selam ve Sevgilerimle..
Related posts

Leave a Comment