THY Kokpitine Beklenen Zam Yapıldı ! Yeterli mi ? Önümüzdeki günler bunu gösterecek

Son dönemde THY Kaptan pilotları şirketten ayrılma yolunda dilekçelerini vermeye başlamasıyla harekete geçen THY Yönetimi, personelini korumak için yeni zam paketini açıkladı .

Soru şu, Tüm gelir ve giderleri döviz bazlı olan THY, çalışanların maaş ve ekstra ödemelerini dolar karşılığı neden veremiyor ? Hatta hatta THY yaşadığı ikilemlerden birisi de Aydın Çıldır daki  pilot okulundaki öğrencilerinden euro bazlı ücret alır ve onları uzun vadede yine dolar bazlı borçlandırırken, THY Eğitim başkanlığın,verdiği eğitimleri piyasaya dolar ile pazarlarken, çalışanına TL’yi diretmek uygun bir hal tarzımıdır, ne sanki bir ses duydum CRM mi dedi birileri.. 

HAVACILIK CAMİASI bilir ama Siviller bilemez, Havacılık, Havayolu Firmaları Çalıştırdığı Pilotların Omuzları Üzerinde gider.. Pilotları  Mutlu olmayan, kafasında planlar yapan, sürekli gerilim hisseden Havayolu şirketleri bilmelidirler ki Kriz kapıdadır, geç olmadan acele tedbir alınmalıdır. .

Maalesef Ülkemizde Ekonominin gün be gün kötüleşerek, enflasyonun devamlı artış kaydetmesi Pilotların kararını nasıl etkileyecek bilinmez ama THY yakın zamanda bir Personel Krizi ile yüzleşmeye hazır olmalıdır. Bu zam artışı pansuman bir tedbir olarak düşünülebilir, ancak gelecek zaman bizlere ne olacağını gösterecek. Umarız ve dileriz Pilotlar ve Kokpit mutlu bir şekilde yollarına devam ederek, THY nın Küresel İtibarını koruma yolunu seçerler.  

Türk Hava Yolları’nda Yönetim Kurulu onayı ile dün itibarı ile  kaptan ve 2. pilotlara yüzde 30 ile yüzde 25 oranlarında zam yapılma kararı alındı. Yanı 32 bin TL alan bir Kaptanın maaşı, 40 bin liralara yaklaştı. İkinci Pilotlarda ise, 16 bin lira olan Ort ücret 20 bin TL sınırını aştı.

Türk Hava Yolları’nda bir süredir medya ya da yansıyan 160 Pilot yönetime istifa dilekçesi verdi şeklindeki haberler, CRM konusundaki tedirginlikler, yabancı havayolu şirketlerinin THY ekipleri ile yakın angajmanları, döviz kurunun yükselmesi, Türk Parasının yaklaşık bir ay içerisinde % 40 lara varan oranda erimesi, yeni havaalanı ile ilgili belirsizlikler THY İnsan Kaynaklarını kokpiti koruma konusunda harekete geçirerek, bir adım atılması şimdilik personeli tatmin edecek bir adım gibi gözükmekte.

Geçtiğimiz Haziran ayında pilotlara yüzde 20 oranında zam yapılması, doların öngörülemeyen artışı , kopitte yaşanan huzursuzluk bu zammı tetikledi ve THY, döviz kurunu dikkate alarak 2. kez zam kararaı aldı.

Son dönemde sıkça dillendirilen, hatta İstanbulda icra edilen amacı Havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacını karşılamak için dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen toplantılarından biri geçtiğimiz aylarda  İstanbul’da düzenlendi. Pilot Career Show adı altında İstanbul’da bir otelde düzenlenen kariyer buluşmasına çok sayıda Türk pilot katıldı. Türk şirketlerden Pegasus ve SunExpress’in de katıldığı, stand açarak görüşme yaptığı toplantıda Emirates başta olmak üzere Avrupa ve Asya’nın önemli havayolu şirketleri için pilotlarla görüşmeler yapıldı. Ve toplantı sonrasında bir basın açıklaması ile Türk Pilotlara teklif edilen maaşlar medyada paylaşıldı. İşte o paylaşıma konu olan liste..

Bir çok firma dolar ve euro bazında maaş teklif ederken pilot ihtiyacı olan firmalar arasında en yüksek maaşı A320 tipi uçak için pilot arayan VietJet oldu. VietJet’in kaptan pilotlara 18 bin dolar, F/O’lar için 8 bin dolarlık teklifinin Türk pilotların aklını çelip çelmeyeceği merak konusu oldu.

Bildiğim kadarıyla Pegasus, Atlas, Onur, Sun EXpress hala hazırda döviz olarak maaşları ödemekteler dolayısıyla bu firmalarla öngörümüz, IK olarak bir problem yaşanmadığı, esnek yönetim anlayışıyla Pilotlara istekleri doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapıldığı yönünde. Ama bir adım sonrası, THY ndan bu adı geçen firmalara Kokpit personeli aktarımı gerçekleşebilir. Bu sadece bir faraziye,  öngörü..

HAVA İŞ’TEN DESTEK

Türk Hava Yolları’nda çalışan pilotların yaklaşan Toplu İş Sözleşmesi öncesinde yıl içinde 2. zammı almasıyla birlikte büyük oranda rahatlayacağı ifade edilirken, THY aldığı bu kararı Hava İş Sendikası’na da gönderdi. Sendikanın  önümüzdeki günlerde toplanarak yönetimin THY’nin önerisini kabul etmesi değerlendiriliyor. .

APA

Related posts

5 Thoughts to “THY Kokpitine Beklenen Zam Yapıldı ! Yeterli mi ? Önümüzdeki günler bunu gösterecek

 1. Anonim

  Sonunda istenen olmuş, ama THY nde Benjamin tipi adamlar olduğu müddetçe Kokpit krizlere gebe. Neden mi ? Çünkü artık Müşterek akıl kalmadı. Yeni Havaalanına taşınma ve orada düzeni kurma başlı başına bir muamma .. Kaldı şurada bir ay. Ne olur biraz daha bekletin havaalanına kademeli geçiş yapalım diye yırtınanlara siz bilmezsiniz deniliyor ? Haydi görelim.

 2. no name

  THY inda calismak ayricaliktir bayrak tasiyicisi, milli havayolumuz diyerek her sartta calismaya devam eden ilk firsatta sirket degistirmeyen ekibe tesekkur etmek lazim.

 3. Arda Acan

  Thy pilotlarinin maaslarina zam yapilmasi iyi oldu..gecen gun twitter da okudum 121 pilot istifa dilekcesi vermis.. pilotluk ozel bir meslektir. Bu yuzden havayollari pilotlarini kacırmamalı. Herkes icin hayirlisi olsun…

 4. a350

  nerde zam? zam yapildi da bizim mi haberimiz yok. her ay maas gunu bu tip haberlerle şark kurnazligi yapiliyor. bu sayede pilotlari bir ay daha calistiracaklar. ortada zam yok, admin zamli maaslari bile hesaplayip yazmis. biraz ciddiyet lutfen.

 5. Zubeyir

  Thy pilotlarina zam yapmasi cok iyi oldu. Zaten dususte olan irtibarini pilotlarinida kaybederek yerin dibine sokmaktan kurtarmis oldu.

Leave a Comment