THY kaptanı iniş sonrası yorgunluktan bayıldı

 Geçtiğimiz haftalarda THY’de uçuş güvenliğini ciddi boyutlarda tehlikeye sokan bir olay yaşandı.

Amman-İstanbul uçuşunda gerçekleşen olayda, A321 tipi uçağın kaptan pilotu İstanbul inişinde uçağı park yerine alırken bayıldığı öğrenildi.

Kaptanın bayılmasıyla durumu kuleye bildiren yardımcı pilot uçağın park frenini çekerek, gönderilen ambulansla kokpitten alınan pilotun ilk müdahalesi de burada yapıldı.

Yine AirTürkHaber’in ulaştığı bilgilere göre baygınlık geçiren pilotun herhangi bir sağlık sorunu olmadığı, yaşanan olayın kronik yorgunluk sonucu geliştiği ortaya çıktı.

Aynı kaptan pilotun aylık uçuş programının ise sağlık açısından herhangi bir engel taşımadığı gerekçesiyle devam ediyor.

Bu olayın iyi tarafıysa yerde yaşanmış olması. Aynı durum havada yaşanmış olsaydı sonuçların çok daha farklı olabileceği ortada.

THY’nin çalışanları arasında yayınlanan uçuş emniyet bültenlerinde, son zamanlarda yorgunluk kaynaklı yapılan hataların büyük artış gösterdiği de gelen bilgiler arasında.

Tüm bu yoğun mesai kaynaklı tehlikeli gelişmelere rağmen THY yönetimin henüz bir tedbir almaması ise ayrı bir sorun olarak duruyor.

Related posts

Leave a Comment