THK Üniversitesi’nin uçakları rehin alındı!

Türk Hava Kurumu’nda yaşanan gelişmeler gündemdeki yerini korurken, bir skandal da THK Üniversitesi’nde patlak verdi.

Türk Hava Kurumu (THK) Havacılık Vakfı tarafından kurulan Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi konumundaki okulun filosunda bulunan iki uçak bakım paraları ödenmediği için rehin alındı.

THK Üniversitesi filosunda bulunan TC-LLL kuyruk tescilli Cessna 560XL Citation XLS ve TC-DAK kuyruk tescilli Cessna 560XL Citation XLS+ tipi iki uçak geçtiğimiz aylarda bakım için Viyana’ya göndermişti. Jet Aviation’a ait tesislerde işlemleri gerçekleştirilen uçakların bakım ücretlerinin ödenmediği öğrenildi. 

YA ÖDEME YAPILACAK YA DA İCRADAN SATILACAK!

THK Üniversitesi’nden ödeme alamadığı için bakım işlemlerini gerçekleştiren Jet Aviation, ücretler ödenene kadar uçakların teslim edilmeyeceğini iletti. İki uçakla ilgili ödemelerin yapılana kadar bekleneceği ödemenin yapılmaması durumunda ise gerekli yasal işlemlerin ardından icra yoluna gidileceği bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kurumu Yönetimi’nin tüm konularla ilgili 24 Haziran 2019 (Pazartesi) tarihinde basın toplantısı düzenleme kararı aldığı öğrenildi.

THK’da neler oluyor?

THK Denetleme Kurulu’nun 8 aylık süreçte yönetimin hiçbir vaadini yerine getiremediğini ve kurumun zarara uğratıldığını raporlayarak olağanüstü seçim talebinde bulunmuştu. Milyonlarca liralık ihalelerin sürecin iyi yönetilememesinden dolayı kaybedildiğini ve kurum içinde teammüllere aykırı görevlendirmeler yapıldığını rapor haline getirdi ve olağanüstü seçim talep edilmişti.

Türk Hava Kurumu’nda Ekim 2018’de  yapılan 45’nci Olağan Büyük Genel Kurul’da Hava Kuvvetleri tarafından aday gösterilerek göreve gelen  Ahmet Bertan Nogaylaroğlu’nun geçen süreçte vaatlerini yerine getirmediği öne sürülmüştü.

Öte yandan yaşanan gelişmeler sonrasında Türk Hava Kurumu yönetimindeki çatlak sesler çok sayıda istifayı da beraberinde getirdi. Yönetimi olağanüstü genel kurula davet eden Merkez Denetim Kurulu raporundan sonra, yönetim kurulu yedek üyelerinden 10’u istifasını verdi.

Related posts

Leave a Comment