APA-Florida, Pompano Beach: Pilot Koltuğu Sizleri Bekliyor. ICAO JAA ATP ve EASA ATP Lisans Eğitimlerimiz Amerika da..

THY’nin önümüzdeki 10 yıl içinde en az 8500 bin yeni pilota ihtiyacı olacak. Bunu farkeden gençler hızla pilotluğa yöneliyor.
Ancak pilotluk eğitimi için başlangıç 60 bin euro’dan başlıyor.

Son dönemin gözde mesleği pilotluk hayali kuranlar İstanbul’daki havacılık eğitim fuarına akın etti. Yeşilyurt’taki WOW İstanbul Convention Center’da her yıl artan bir potansiyal ile düzenlenen İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı 2017 (IFTE) havacılık meraklılarının gözdesi oldu.

500-600 pilot açığı

Her yıl artan bir ivmeyle büyüyen Havacılık Sektöründe Uçuş Eğitim Organizasyonları ile Pilot Olma yolunda çaba harcayanlar bir araya geldiler. Fuara ilginin sebebi aslında havadaki uçak sayısının artması. Uzmanlara göre, Boeing ve Airbus a verilen siparişler incelendiğinde önümüzdeki 25 yılda Türkiye’ye yaklaşık 350 yolcu uçağı daha girecek. Bu da her yıl 800 civarında olan pilot açığının giderek artması demek anlamına geliyor.
Türkiye’nin 10 yıllık süreçte en az 8000 bin pilota daha ihtiyacı var. Hal böyle olunca THY ve özel şirketler açıklarını yabancı pilotlarla kapatmaya çalışıyor. Türkiye’de şu anda uçan 7 bin pilotun yaklaşık 450’si yabancı.
Yetersiz Uçuş Okulu Sayısı:  Yıllık Uçuş Okullarının Eğitim Kapasitesi ortalama 350 Pilot Üzerine çıkamıyor.
Türkiye’de hali hazırda Anadolu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Özyeğin, Girne Amerikan, Gaziantep ve Okan  Üniversitesi olmak üzere 7 üniversitede Sİvil Havacılık Onaylı pilotaj eğitimi veriliyor. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Havacılık Okul Komutanlığı, THK, THY ve TUSAŞ’ın da uçuş akademileri bulunuyor.
Bunların dışında ise pilotluk hayali kuranlara Havayolu Nakliye Pilot Lisansı (ATPL) eğitimi verecek Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı 11 özel uçuş okulu var. Bu uçuş okullarının kapasiteleri ortalama yılda 300 pilot.  (Tüm Uçuş Okulları Bir Üniversite ile Uçuş Eğitimi kapsamında anlaşma yapmışlar. Dolayısıyla sayısal verileri birlikte ele almak gerekir.) Üniversitelerden ise 2023’e kadar 1900/2000 pilot adayının mezun olması bekleniyor.
İngilizce de aranan şart , Eğitim ücreti 60 bin euro veya 70 bin dolar.

18 yaşından itibaren, lise mezunu olan ve sağlık şartları uyan herkes pilot olabilir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü lise mezunlarına lisans veriyor ama havayolu şirketleri genelde üniversite mezunu pilot istiyor. 18 aylık temel, teorik ve pratik eğitimin ücreti 60 bin euro veya 70 bin dolar.  Ancak çok iyi seviyede İngilizce bilmek şart. Çünkü havayolu şirketleri TOEFL seviyesinde İngilizce bilgisi bekliyor. Bu eğitimler bittikten sonra TIP (Type Raiting) denen pilotların çalışacakları havayolunda kullanacağı Boeing ya da Airbus uçaklara ilişkin verilen teorik ve simülatör eğitiminde ücreti 30-35 bin euro civarında… Bu eğitimi havayolu şirketleri de veriyor. Benzer ücretleri ya peşin alıyorlar ya da pilotların maaşından kesiyorlar.”

Uçuş Okullarında Üniversiteye ayrılan kontenjanlar ve de Gelen talep nedeniyle JAA ATP Pilot Eğitim Programlarında 1 yıl sonraya yer yok. Ücreti Peşin Ödeseniz dahi. Ortalama Pilot Kursu Tamamlama süresi min.18 ay. Konaklama Ücreti de hesaba katmalısınız.

Pilotluğa ilginin çok yüksek olduğunu söyleyen Uçuş Okulu yöneticisi Aşkın AYTEKİN 2018 Ağustos’a kadar tüm kurs kontenjanlarının dolu olduğunu belirtti. Aytekin, “Her çeyrek dönemde en az 12 kişilik sınıflar halinde kurs açıyoruz. Yılda 60 ile 120 arası, askeri pilot lisansları da dahil olmak üzere pilot bizden mezun oluyor. Bir uçağı uçurmak için minimum en az 12  pilot gerektiği göz önüne alınırsa açığın boyutu anlaşılır. Yeni havaalanı hızımızı artıracak ve ivme kazandıracak. Mezun pilotlar havayolu şirketlerinde ortalama 4 bin euro maaşla ikinci kaptan olarak işe başlıyor. Tecrübeli ve uçuş saati yüksek kaptan pilotlar ise şu anda ortalama ayda 25 ile 30 bin TL arasında kazanıyor. Mühendisten İngilizce öğretmenine kadar bir çok kişi pilot olmak için bize başvuruyor” dedi..

‘Eğitim ücreti için kredi alacağım’

Bir çok aday bir an önce bu geleceğim mesleğinde yerini almak için kredi yolunu kullanmakta. Bankalar konu ile ilgili isteklilere özel kredi koşulları sunmaktalar. Maalesef Amerika da Uçuş Eğitiminde burs imkanları yok. Öğrencilerin en çok öğrenmek istedikleri soru bu.

Amerika Türkiye’den daha ucuzFuarda Türk uçuş okulları kadar Amerika Florida dan  gelen Uçuş Eğitim Kurumları da yer aldı. Fuara APA olarak katılan ve yaklaşık 70 yabancı öğrencisi bulunan Amerika  Florida Pompano Beach de  konuşlu ve Türk Pilot adaylarına yönelik EASA ATP/JAA ATP Programları ile dikkat çeken APA fuarın ilgi odağı oldu. Bu okul hem hızlandırılmış Uçuş Eğitimi ve hemde EASA ATP eğitimini 10/12 ay gibi bir sürede adaylara verme garantisi ile ilgileri çekti. Okulun EASA/JAA ICAO  Uçuş Eğitimi SOrumlusu ve Türk Uçuş Öğretmeni Ümit OZTURK şöyle konuştu: “Türkiye’de ATPL eğitimleri çok pahalı ve gereğinden çok uzun süreçler. Biz APA olarak süreci hızlandırdık, EASA sınavlarını isteyen adaylarımız için maliyetlerine katlanmak şartı ile Amerika ya aldık. toplam 11/12 ayda 250 saat Uçuş, Çift motor eğitimi dahil, 14 ders geçme prosedürleri dahil Amerika da yapıyoruz.  Neden fiyatımız Türkiye ile kıyaslandığında çok uygun ? diye soranlara hemen Amerika da bir litre Uçak yakıtının fiyatını söylüyoruz. Amerika’da yakıt ve uçak bakımının ucuz olması nedeniyle fiyatlar daha düşük. Ayrıca Okulumda kendi sistemimiz içerisinde Bakım Ünitesi var ve ben aynı zamanda Uçakların Bakım konusunda da A&P lisansım ile okula hizmet vermekteyim Yani gelecek arkadaşlar okulumuza gönül rahatlığı ile gelebilirler. İngilizce konusunda eksikleri olan arkadaşların ilk 10/12 saat FAA PPL ve IR uçuş safhalarını daha iyi anlamaları için ben yaptırıyorum. TAbii sonra Amerika lı Uçuş Öğretmenine devretmek şartı ile. Yani gelen arkadaşlar şunu bilsinler ilk uçuş deneyimleri benimle oluyor.

Biz 10 ay uçuş eğitimi çift motor dahil, EASA ATP Sınav Hazırlık (en az 100 saat SInıf eğitimi, 450 Saat Online Eğitim) 14 sınava ait ücretler, EASA Uçuş Okulu Kayıt, Online Abonelikler, konaklama masrafları dahil toplam 59.500 dolar alıyoruz. Pilot adayları için HAZIRLANAN öğrenci evlerinde eğitim görüyor. Okulumuzda şu anda toplam 70 yabancı öğrencimiz var. Tüm Uçuş Öğretmenlerimiz Kalifiye.. Türk Lisans  Programımıza çok ama çok yoğun  Türk öğrencilerden ilgi olduğu için Türkiye’ye geldik. Ben Uçuş Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Genel Koordinatör ve danışmanlık konularında hizmet vermekteyim.

Arkadaşlarıma Şunu öneriyorum, imkan ve ingilizceleri var ise Amerika ya gelsinler, onları burada TürkMisafirperverliği ile ağırlayalım, tatil yapar gibi çalışacaklar. Denize girecekler, Florida nın Tüm güzelliklerinden nasiplenecekler. Ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlence. Bunu ayırt etmeleri çok önemli. Tek isteğimiz Özverili çalışmaları, odaklanarak Uçuş Okulumuzun Hızlandırılmış eğitim programının yorucu ve zevkli programına ayak uydurmaları. Şu konuda garanti verebilirim. Amerika da safhaları geçen her pilot dünyanın her yerinde çekinmeden uçar, ortama sahip olduğu İngilizce ve havacılık bilgisi ile farklılık katar.

UMIT OZTURK,

Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)

USA : +1 407 729 6843

pilot@amerikapilotakademisi.com

www.amerikapilotakademisi.comRelated posts

Leave a Comment