Simulator Kontrolü, Kapsamı, Pilot Olarak Bilinmesi Gerekli Olanlar, Çalışma Şekli
SIMULATOR Check :

Merhaba Arkadaşlar Simulatör Check THY nin son aşamada artık filoya alım süreci öncesi uyguladığı son yetenek sınavlarından birisidir.

ŞU DETAYI ATLAMAYIN LÜTFEN :
Arkadaşlar sizi Simulatörde test eden kaptan ın öncelikle , sizi First Officer olarak değil  gelecekte uçacağı bir Uçuş Arkadaşı olarak görecek, airline ise sizi Potansiyel Kaptan adayı olarak o koltukta değerlendirecektir.

Neler test edliyor.. Hızlı bir şekilde açıklayalım.

Kuvvetle muhtemel  THY nın Kaptan Pilotlarından Simulatör Hocası bir kaptanımız (yabancı da olabilir.) sizi simulatöre alacak. Belli şeyleri kendisi yapacak ve size göstererek konuya girmenizi sağlayacak bir şekilde. Kısaca burada sizin Alet uçuş yeteneğiniz test edilecek. Çapraz kontrol algılamalarınız değerlendirilecek.

Müteakiben sizden isteneceklerı lütfen iyi anlayınız.

EN önemli noktalar sırasıyla;

* Öncelikle SIM Check yapacak Airline şirketi bünyesinde en çok bulunan uçak tipine ait bir Simulatörde uçuş yapmanız muhtemeldir. Ona göre O uçak tipine ait çok basit anlamda Checklist ve CRM usüllerine (Quick Checklist, CRM Matters, Speeds so on ..) bir göz atmanızda çok fayda olacaktır.

-İlk Önce Kaptan arkadaş sizinle kısa bir brifing yapacak ve size  kuvvetle muhtemel size bir Alet Alçalma Kartı verecek, gerekeirse not alabilirsiniz. Pay attenttion to the Pre-flight briefing, and approach chart, if needed,   take notes write down the details  requested.

-Size gösterilen bir şeyi ne kadar hızla kavrıyor ve uygulayıp başarmaya çalışıyorsunuz  ? How quickly do you learn and adapt  the  things   ?

– MCC Konularında ki bilginiz. How do you handle the CRM, troubles, stress in the cockpit.  Take a look to MCC Subject Matters.  (Sizde olması gerekli yedi temel yetenek: Vazifenin DoğruTahlili, Kendine Güven, Karar Verme, İletişim, Liderlik, Ortama Uyma ve Esneklik, Durum Farkındalığı..)

-ATC Kleransı alma ve kopyalama ve geri bildirim. Contact with ATC , copy the clearance and read back  procedures..

-Uçuş Manevraları . Normal Take off, Landing, Straight and level flight , turn to headings and roll out before the desired heading, Stick and Rudder Skills , coordination and Synchronization

-Kalkıştan önce  Checklist Kontrolu. Pre-take off Checklist, Söylenmesi gerekli olan hususlar mutlaka atlanmadan yapılmalı.  Nedir bunlar..  Genellikle , Power Full Throttle, Speed Alive, 80-90-100 V1 and Rotate  .. Safe altitude and V2 speed  Gear Up..

-Uçağı Anormal duruma kesinlikle sokmayınız . Do not let the plane  go into an abnormal situation.

-Kaptan tarafından Anormal bir durum verildi ise onu tanımadan ve CRM uygulamadan Düzeltici Kumanda vermeyiniz.

If an abnormal condition is given  or applied by the Captain, do not do  any Corrective Control before identifying the proplem . Pls take in to the  consideration of CRM Checklist .

-Durum Farkındalığı (Where are we ? To where  we fly , What should be the next step in ongoing flight .. )

-Sürekli Çapraz Kontrol  Maddeleri  (İrtifa , Baş, Dönüş Oranı , Sürat, Süzülüş oranı, VOR, ILS  göstergeleri vb. )

-Bekleme ve Giriş Kuralları, (Holding Patterns and entrance to Holding Pattern , Times , Way to be flown on the course , deflections on needles   and  so on…..)

-Bir ihtimal olarak bir Emercensi uygulama verebilir, Lütfen gözünüz Advisory /Caution Panel bölümünde olsun. Arızayı oradan kolayca tanımlayabilmeniz mümkün. Pls keep an eye to caution/advisory Panel in SIM Check so that you could identify the trouble easily.


-Alçalma kartında hemen şu bilgilere hızla aşina olun. Ve brifing vermeye hazır olunuz.  İlk Bakacağınız alanlar: Alçalma adı, ne tür alçalma olduğu, course, Frekans, DH/MDA Altitudes, Go Around Procedures) Pls be aware of the approach chart related to Approach Name, Precision / Non Precision , Course Heading, Frequencies, DH/MDA Altitudes, Go Around Procedures..

Emergency or abnormal situations may develop as a result of one or more factors within or outside an aircraft, for example:

Fire on board the aircraft;

Aircraft component failure or malfunction (e.g. engine failure, landing gear malfunction or loss of pressurisation);

Shortage of fuel (or other essential consumable substance);

Flight crew uncertain of position;

Worsening weather;

Pilot incapacitation (e.g. as a result of illness);

Aircraft damage (e.g. as a result of collision, bird strike or extreme weather;

Illegal activity (e.g. bomb-threat, wilful damage or hi-jacking).

An emergency or abnormal situation may result in it being impossible to continue the flight to destination as planned, resulting in one or more of the following outcomes:

Loss of altitude;

Diversion to a nearby aerodrome;

Forced landing.

Evet sevgili arkadaşlar kabaca SIMULATOR Check ile ilgili sizlere söylemek istediklerim bunlardan ibarettir.

İlave olarak; İyi bir arkadaş network une sahip olmalısınız. Havacılıkla ilgili kontaklarınızı çok iyi kullanınız. Bu şu demek önceden bu tür sınava girmiş arkadaşlarınızla temasa geçip, en son durumda SIM Check nasıl yapılmış bilgi alınız.

İyi Bir elbise, kravat, iyi bir koku, iyi bir görünüş, Güvenli olduğunuzu kaptan a hissettirme, cevaplara dürüstlükle cevap verme zaten sizde olmazsa olmaz kurallar olmalı.

Size tavsiyem, elinizde bir dosya içerisinde size ait lisanslar, uçuş bilgilerinizi, sertifika, type rating bilgilerinizi muhafaza etmenizde fayda görüyorum …

Burada sizlere sadece benim girdiğim SIM Check kuralları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Sözümü bir ingiliz atasözü ile bitireyim.

“Güzellik derinin altındadır” Beauty is in deep skin”

Gireceğiniz Tüm SInavlarda APA Olarak Başarılar diliyoruz..

 

Umit OZTURK / FLORIDA

 


Related posts

Leave a Comment