Pistten çıkan Pegasus uçağının kaptan pilotu tutuklandı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasıyla bağlantılı olarak Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği kaptan pilotun tutuklanmasına karar verdi.

pegasus pilot tutuklandı ile ilgili görsel sonucu

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda düşen Pegasus Havayolları’na ait uçağın pilotu M.A.’nın verdiği ifade ortaya çıktı. Tutuklanan kaptan pilot M.A.’nın ifadesinde, “Kule önümüzdeki trafiğin (uçağın) pisti pas geçtiğini söyledi. Kule bize bunu söylemiş ise de bizim inmememiz için bir sebep değildi.” dediği öğrenildi.. İfadesine devam eden Kaptan Pilot “Kendilerine 2-4 iniş pisti olacak şekilde rota verildiğini, İzmit üzerine kadar bu rotayı uyguladıklarını ancak, ardından hava koşulları nedeniyle “kaçınma” yaşadıklarını anlatan M.A. “Yeşilköy bizi Marmara Denizi üzerine doğru yönlendirdi. Pistin 0-6 olarak değiştiğini teyit etmek için Yeşilköy ile temas kurdum. Doğruladılar. Yalova hizalarında kuvvetli bir yıldırım uçağa çarptı. Bu önemli bir olaydır. Uçakta cihaz kaybına ve uçağın sisteminin bozulmasına sebep olabilir.” ifadelerini kullandı.

Hava şartları nedeniyle direkt rota isteklerinin kabul edildiğini ve iniş için alçaldıklarını kaydeden M.A. “Yardımcı pilot, İngilizce olarak uçağa yıldırım çarptığını Pegasus firmasının teknik departmanına bildirdi.” dedi..

5 Şubat’ta İzmir- İstanbul seferini yaparken iniş yaptığı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan ve üç kişinin hayatını yitirdiği uçak kazasıyla ilgili soruşturma kapsamında Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği Kaptan Pilot Mahmut A.’nın “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, kazadan sonra tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen kaptan pilot Mahmut A. önce Anadolu Adalet Sarayı’na gönderildi ve burada savcılık tarafından ifadesi alındı. İfadesinin alınmasından sonra kaptan pilotun “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildiği bildiriliyor.

Pegasus Havayolları’na ait İzmir-İstanbul seferini yapan Boeing B737 800 tipi uçak inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkmış, kazada üç kişi hayatını kaybetmiş, 180 kişi yaralanmıştı. Kazadan bir gün sonra uçağın iki pilotu hakkında soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu.

Kara kutu deşifre edildi

Demirören Haber Ajansı, 5 Şubat’ta yaşanan kazanın kara kutusunun Almanya’nın Braunschweig kentinde bulunan Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu’nda Amerikalı yetkililerin de nezaretinde deşifre edildiğini duyurmuştu. Kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyede olduğu ileri sürülmüştü.

Geçen hafta da Düsseldorf’a inen bir Pegasus uçağının tekerleklerinin sıcaktan eridiği tespit edilmiş, 163 yolcu acil çıkışta bulunan şişme kaydıraklar üzerinden tahliye edilmişti. Olayda yaralanan olmadığı bildirilmişti.

Related posts

Leave a Comment