Pilotluk İçin İngilizce Bilmek Ne Kadar Önemlidir?


Havayolu pilotluğu yapacaksanız bu sorunun cevabı kesinlikle evet… Eğer İngilizce bilmiyorsanız ‘Yes-No, idare ederim ben’ yaklaşımı ile bir yere ilerleyemezsiniz. Önerimiz, uçuş eğitimi öncesinde bu konuyu halledin. İyi bir İngilizce öğrenin. Unutmayın, mesleki yaşantınız sırasında alacağınız eğitimlerde, yapacağınız uçuşlarda İngilizceye çok ihtiyacınız olacak. Belki de yabancı pilotlarla uçacaksınız. Veya bu bir lejyoner meslek. Örneğin Türkiye’de iş bulamayacak ve yurtdışına gidip orada uçacaksınız. İngilizcenizi çok iyi hale getirmeden eğitime başlamayın.
Amerika’da pilot lisansınızı alabilmeniz için Üniversite  mezunu olmanız şart değildir. Minumum alt sınır ise 18  veya 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

Sadece pilotluk mesleğinde değil havacılık sektörünün bütün çalışanlarının İngilizceye hâkim olması çok büyük önem arz etmektedir. Tüm dünyada havacılık 2011 yılı itibari ile İngilizce zorunluluğunu uygulamaya başlamış olup, Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlarda İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların havayolları tarafından işe alınma imkânı yok gibidir.

Yurtdışına gelecek siz kursiyerlerin İngilizce dil sınavlarından istenen minimum puanı belgelemesi (En az “Upper-Intermediate” düzeyinde İngilizce bilmek ) zorunludur.
APA olarak seviye tespit çalışmasını İngilizce Eğitimenimiz vasıtasıyla online Speaking, reading, understanding yeteneklerinizi ortaya çıkaracak şekilde düzenleyerek, ICAO Havacılık İngilizce gereksinimlerini minimum karşılamaya gayret ediyoruz.

Unutmayın ki her pilot adayı yurtdışı öncesi, eğitimlerine başlamadan ingilizce deneme testini başarıyla geçmek durumunda. Olmazsa olmazımız bu konudur.

Havacılık İngilizcesi temel olarak pilotlara ve hava trafik kontrolörlerine İngilizce iletişim becerileri kazandırmak için oluşturulmuş bir sistemdir.

“Pilot olmak için zaten yeterli derecede İngilizce biliyor olmak gerekmiyor mu, ayrıca İngilizce kursuna ne gerek var?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak maalesef iyi derecede İngilizce biliyor olmak uçuş operasyonlarını yönetmek için her zaman yeterli olmuyor. Havacılık İngilizcesi’ne hakim olmak ve bunu telsiz telefon üzerinden farklı aksanlara sahip uluslararası görevlilerle etkili bir biçimde kullanabiliyor olmak öncelikli ihtiyaç.

Son yıllarda gerçekleşen uçak kazaları üzerine yapılan araştırmalarda bu kazaların sebebinin çoğunlukla iletişim yetersizliğinden kaynaklandığı belirlendi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ise bunun önüne geçebilmek için uluslararası geçerliliği olacak İngilizce Dil Yeterlilik Şartları belirledi. Yani artık tüm pilot ve trafik kontrolörlerinin ICAO’nun İngilizce Dil Yeterlilik Şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (International Civil Aviation Organization) İngilizce yeterlilik seviyelerini 1’den 6’ya sıralar:

  • Level 1: Pre-elementary
  • Level 2: Elementary
  • Level 3: Pre-Operational
  • Level 4: Operational
  • Level 5: Extended
  • Level 6: Expert

Pilot ve hava kontrolörlerinin sahip olması beklenen İngilizce seviyesi ICAO Seviye 4 İngilizce Yeterliliği (ICAO Operational Level 4) olarak adlandırılıyor.

Ä°lgili resim


Aviation English ile ilgili görsel sonucu


Aviation English ile ilgili görsel sonucu

Amerşka Pilot Akademisi olarak, sizlere PPL Lisansınız ile birlikte ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce yeterliliği FAA tarafından verilmektedir. Yani bu şu anlama gelmektedir, Operasyonel anlamda Havacılık İngilizcesine hakimsiniz.
Level 6 ya atlamak için yaılması gereken Türk Sivil Havacılıığının yetki verdiği kurumlara başvurarak ICAO Level 6 belgenizi almanızı sizlere ivedilikle tavsiye ediyoruz.UMIT OZTURK,
Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)
USA : +1 407 729 6843
pilot@amerikapilotakademisi.com
www.amerikapilotakademisi.com

Related posts

Leave a Comment