Pilot Mesleğindeki İngilizce Yeterlilikler…
İngilizce Gereklilikleri:

Arkadaşlarım, İyi şartları, kalıcı iş ve prestijli imkanı ile bol ikramiyeli maaşlı bir işi kim istemez ki! Ama bu işin bir bedeli olmalı sanırım değil mi ? Havacılığa gönül veren ve bunu meslek haline getirmek isteyen tüm arkadaşlarım Havacılıkta İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu sayısız kez duymuşlardır. Özetle bunun başlıca nedeni İngilizcenin havacılığın ana dili olmasıdır. Bir Hava Yolu Pilotu dünyanın her yerinde uçuş gerçekleştirme potansiyeline sahiptir, bu nedenle farklı ana dil konuşan pilot ve hava trafik kontrolörleriyle iletişime geçeceği su götürmez bir gerçektir. Bu durum ana konumuz olan uçuş emniyetinin etkin bir şekilde sağlanması ve kusursuz bir CRMuygulaması göstermek adına İngilizce’nin hayati önem taşıdığının göstergesidir.

Havacılıkta İngilizce’nin öneminden bahsettikten sonra şimdi de havacılık İngilizcesini iki bölümde inceleyeceğiz. Birinci bölüm Level sınavları diye bilinen ICAO standartlarında icra edilen Dil Yeterlilik Sınavları, ikinci bölümse başvuru yapacağımız şirketlerin İngilizce sınav kriterleri şeklinde olacak.

THY İngilizce sınavı ve mülakatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için bu çalışmamızda derledik. THY’de iş girmek için adaylar bir çok sınav ve mülakata tabi tutulurlar. Dolayısyla THY, Pilot Mesleği seçeneği ajendanızda yer almış ise, çareniz yok yol yakın iken bu işe sarılıp çağın mesleğinin temel gereklerinden en öenmlisi olan İngilizceyi Mümkün olan en kısa zamanda halletmelisiniz.

Sınavlardaki İngilizce nin zorluk derecesi nedir derseniz ? Bir defa her adaydan TOEFL/ILTS Notu istenilmekte. Bunlar evrensel sınavlar ve içerisinde, written, listening, speaking, writing bölümleri var. O nedenle sizlerde Speaking, Listening becerileri gelişmemiş ise bir an önce bu işe el atmak zorundasınız. BU nasıl olacak onları konuşacağız ?

Şirketlerin İngilizce kriterleri ise her havayolu şirketinin insan kaynakları birimi tarafından belirlenir. Tüm şirketlerin resmi web sitelerini incelediğimizde kabul edilen sınavların kesişim kümesinde TOEFL ve IELTS olduğunu görmekteyiz. Yani sizin olmazsa olmazınız bu iki sınav olarak gözükmekte. Biraz daha açalım..

THY ; Seçim süreçlerimizde Havacılık İngilizcesi (ICAO Level) sınavına katılması gereken adaylar, son 2 yıl içinde almış oldukları TOEFL (IBT): 75 (speaking minimum 20) veya IELTS (Akademik): 6 (speaking minimum 6)belgesini beyan etmeleri durumunda bu sınavdan muaf tutulacaktır.

Evet şimdi geldik Nasıl ? Sorusuna cevap aramaya. Maalesef Okul eğitiminde bizlere İngilizce sadece grammer olarak öğretildi ve bir işe yaramadı. O nedenle dinleme, yazma ve konuşmada çok eksikliklerimiz var.

Öncelikli Yapmanız gereken Mevcut İngilizce seviyenizin tespiti. Eğer hiç bir sınav almadıysanız bu şart. Size tavsiyem Video sonunda ve APA sitemizde yayınladığımız İngilizce yeterlilik şemamızı incelemeniz.

https://tracktest.eu/english-levels-cefr/ sitesinden seviye testinizi basit 10 dakika içerisinde alabilirsiniz. Sizi başlangıçta 20 soru ile test ediyor. Tamamen Grammer sorularıdır.

Eğer sınav notunuz var ise bu sizlere bir fikir verecektir. İngilizce dil seviyeleri, Beginner, Elementary, Intermediate, Upper İntermediate, Advanced, Proficiency… Seviyeniz Intermediate/Upper Intermediate seviyelerini yakalaöış iseniz, kendi çabanızla sizlere tavsiye edeceğim yöntemlerle bayrağı götürebilirsiniz. Ama,

Seviyeniz eğer, Intermediate/Upper Intermediate seviyelerde değil ise, işimiz zor. İlave eğitim desteği mutlaka şart olacaktır. Bu sebeple sizlere maliyet etkin ve en kısa zamanda fayda sağlayacak teknikler gerekli.


TOEFL ve ILTS ile ilgili sizlere yol gösterecek ve evinizden çalışmanıza imkan verecek iki adet Online Çalışma sitesi önereceğim:

https://www.cambly.com      https://www.notefull.com/

Bu iki siteye abone olup, cüzi ücretler ödemek suretiyle, sınavın gereklilikleri olan dinleme , konuşma ve yazma konularında kendinizi en kısa sürede geliştirebileceksiniz.

Grammer konusunda eksiği olan arkadaşların öncelikle grammer konularını çok seri bir şekilde öncelikle kendi gayretleri ile çözmeleri gerekmektedir. Bu gidilebilecek bir kurs olabilir, evde çalışma suretiyle olabilir. Siz değerli arkadaşlara tavsiyem, benim gramer konularında başvuru kitabım olan, ve her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek, Cambridge Universitesi yayını, koyu mavi kapaklı olanını alacaksınız.

“English Grammar in Use” “ Raymond MURPH”

size tüm gireceğiniz gramer sınavları için ana yardımcı kaynak kitap olacaktır.

Bir diğer size önerim ise bütçe imkanlarınız ölçüsünde yurt dışında en az 16 hafta olacak şekilde, 8 haftası genel anlamda Grammar, Speaking, Listening diğer 8 haftası ise doğrudan Toefl/ILTS sınavına hazırlık şeklinde olacak bütçenize göre Malta veya İngiltere olabilir. Malta Seçenği Ücret olarak oldukça uygun, Bizlere Malta konusunda orada tecrübeli ve yaşayan Zeliha Hanımefendi çok yardımcı oldular, kendisine ait iletlişim bilgilerini, WEB sayfamızda bulabilirsiniz. Zeliha Hanım tam bir Malta Uzmanı bu işi severek yapıyor. Kendisine de bize yardımları için buradan teşekkür ediyorum. Doğrudan Görüşmek İsteyen arkadaşlar What s Up Üzerinden Ulaşabilirler: Zeliha Hanım +905426576314

Malta Programı  test edildi ve sonuçları olumlu o nedenle  tavsiye ediyoruz..

Amerika Kursumuz öncesi bir çok arkadaşımıza uyguladık, ve Amerika ya geldiklerinde Uçuş Eğitimlerini aksatmadan Malta adasında aldıkları ingilizce yoğunlaştırılmış İngilizce programı ile tamamladılar. Bu uygulanmış metodu sizler içinde tavsiye ediyorum.

Kabaca İngilizce iele ilgili sizlere tavsiyelerin bunlardan ibaret..

Bunun dışında tabii ki kendi seçenekleriniz olacaktır ve olmalıdır da. Şunu tekrar hatırlatayım, pilot / havacı olamak gerçekten idealiniz ise ve sizlere bahsettiğim İngilizce yeterlilik seviyeniz kriterleri karşılama konusunda yetersiz ise lütfen ilk olarak bu konuya el atınız.

İngilizcenin nasıl geliştirileceğine yönelik sizlere, aşırı ödeme gerektirmeyen, gerekli ip uçları verildi.
Sizlere yaptığım tavsiyeleri bir şema halinde yapılması gerekenleride ihtiva edecek şekilde videonun sonunda görebilirsiniz.

 


Related posts

Leave a Comment