Pilot Lisansları ve Geçerlilikleri : FAA , EASA ve JAA Lisanslarının Karşılaştırılması

Amerika Pilot Akademisi APA olarak siz öğrencilerimize FAA CPL ME ve isteğinize göre EASA ya da JAA ATP Lisans Programları veriyoruz. Bir çok arkadaşımız Türk JAA Lisansının işe yaramadığını düşünmekte ve EASA Lisansının üstünlükleri ile EASA Lisansına Yönelmekte. Bu video da sizlere bir yol haritası vermek amacıyla her üç lisansı karşılaştırarak kafanızda yer alan soru işaretlerini gidermeye çalıştık. APA olarak hepinize İyi Uçuşlar diliyoruz.

EASA Lisansı nedir ? 

EASA Lisansı Avrupa Birliği’nin lisansıdır. Diğer adıyla da 1500 uçuş saatini doldurana kadar, ATPL Frozen de denir. FAA lisansı ile arasındaki en büyük fark, ATPL Teori dersleridir. 14 tane dersten oluşan ATPL Teori dersleri minimum 4-6 ayda tamamlanabilmektedir. APA EASA lisans eğitimi A.B.D’de 10/12 ay arasında sürmektedir. Bunun 5 ayı Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi, diğeri ise 14 teori derslerine ayrılan zamandır. Ayrıca diğer bir şartta , EASA IR Conversion Uçuş şartı olup, yani Aletli uçuş yetkisi sadece Avrupa Birliği hava sahasında aktif olarak uçularak tamamlanabilmektedir. Bu aşama da Avrupa daki Uçuş Okulumuzda bu uçuş 3/4 hafta sürmekte ve EASA Lisans Onayı Pratik Uçuş Sonucu alınabilmektedir. APA olarak sizlere sunduğumuz avantajımız, 14 ders sınavını burada alacak olmanızdır.

EASA lisansı, kapsam ve zorunlulukları gereği ile neredeyse Dünya’da var olan tüm lisans zorunluluklarını yerine getirmektedir. EASA lisansı eskiden bilinmekte olan adıyla ICAO JAA lisansı (Türk Uçuş Okullarından alınan lisans) ile de farklılıkları vardır. JAA lisansı Avrupa Birliği’nin EASA adı altında toplanmadan önceki adıdır. En büyük değişiklik ise JAA adı altındayken  Avrupa Birliği ülkesi olmayan bazı ülkelerinde JAA lisanslarını verme yetkilerine sahip olmalarıydı. Türkiye’de bu ülkelerden biriydi. Ancak, Avrupa Birliği EASA olarak değişiklik yapmış olduğu Sivil Havacılık Işletmeciliği Kurumuna bu kez kendi bünyesi dışındaki ülkeleri dahil etmemiştir. Bu nedenledir ki Türkiye gibi JAA ülkeleri, sadece kendi ülkelerinde geçerli olan JAA lisanslarını kullanmaya devam etmiştir.

Amerika FAA, Avrupa EASA ve Türkiye JAA Lisanslari cevrimleri nedir? Nasıl Yapılıyor ? Çevirmeden uçulamaz mı ? 

Dünya’da önde gelen, kabul gören  3 Lisans tipi vardir. FAA, EASA ve JAA Lisansları. Aslında aralarındaki farklılıklar çok basit olsada, genek uygulamada ICAO Kurallarına bağımlılık esas olsa da geçerlilikleri ve gereklilikleri nedeniyle kafa karıştırıcı olabiliyorlar. Bu Lisansları Pilot olmak isteyen adaylar için teker teker detayları ile özetleyelim.

FAA (Federal Aviation Authority USA), A.B.D’ine ait bir lisans tipidir. Dünya ülkelerinin  ortalama %80’inde geçerlidir. Çoğu zaman, diğer ülkelerin Sivil Havacılık Işletmelerinden çevirim gerektirmeden kabul görür. Aslında Dünya’daki tüm Pilotluk Lisans eğitimlerinin temel gerekliliklerini kapsar da denilebilir. ICAO anlaşma şartlarina göre, Üye ülkeler FAA’nin şart koşmuş olduğu eğitim gerekliliklerine ilave şartlar koyabilmektedirler. Bu da farklı Lisans tiplerinin oluşmasina neden olmaktadır. FAA Uçuş Eğitim Modülleri ve pratikleri dünyada hem kapsam ve uygulama hem de kabul yönüyle önde gelen bir lisasn türü olup;  ilave Teorik eğitim, oral ve yazılı sınav , pratik sınav uygulamaları nedeniyle öğrencilerin gelişimini en iyi tamamladığı ve  farklı hava sahalarında uçuş, daha uzun mesafeli Cross Country uçuşları ve PIC zamanı gerektiren bir lisans türüdür. APA ile FAA lisansları, PPL, IR,PIC ve CPL (Ticari Pilotluk Lisansı) ortalama toplamda 5.5-6 ay arasında alınabilmektedir. FAA Eğitiminin diğer lisanslara göre çok daha kısa sürede tamamlanabilmesi ve teorik eğitimle pratik uygulamamasının çok güzel bir denge çercevesinde verilmesi ve geçerli olduğu ülke sayısı FAA eğitiminin bu kadar çok tercih edilme nedenlerindendir. Ayrıca maaliyet olarak Dünya’da ilk sırada olduğunu sanırım idda etmekte mahsur yok.

Çevrim olmadan Uçulabilir. Ama istisnai bir durum kapsamında. Max bir yıl izin ile.,

Hepinize İyi Uçuşlar Dileklerimle

Please take a look at the programs below.

If you need more information please visit our webpage www.AmericaPilotAkademisi .com

UMIT OZTURK.

Amerika FAA/JAA/EASA Flight Training  Coordinator(CFII)

USA : +1 407 729 6843 What s Up

pilot@amerikapilotakademisi.com

 

Related posts

Leave a Comment