Pilot Eğitiminde Öğrenci Pilotların Sorgulaması Gerekli Konular.. Hakkınızı biliyormusunuz.
Değerli Öğrenci arkadaşlar,

Çoğu öğrenci arkadaşım Pilot Eğitimine başlıyor ve bitirmesine rağmen bazı konularda nasıl ? sorularını anlayabilmiş değiller.

Bu konulardan en önemlisi Uçuş saati , dual, PIC neleri kapsar.. Öğrenci olarak benim sorgulamam gerekli konu nedir. Bu soruları lütfen eğitiminiz başlamadan önce, hatta okula kayır esnasında hatta tüm uçuş eğitimi süresince sorun. Çünkü bu uluslar arası Sİvil Havacılık Kuralıdır.

ICAO, FAA ve EASA nın kesin kural hükmünde Uçuş Eğitiminde olmazsa olmaz konuları,
Yer dersi Eğitimi, Uçuş Öncesi Brifing, Uçuş, Uçuş SOnrası Brifing konularıdır. Uçuş okulları sizlerden bu eğitimler için çok ama çok yüksek meblağlar talep etmektedirler.

Peki Uygulama nasıl olmalı ? Nasıl uygulanıyor, neler yapmalısınız.
Öncelikle, Uçuş Eğitimi alan sizlere Uçuş Eğitim Programında yer alan konu başlıklarına göre Yetkili bir uçuş öğretmeni tarafından Ground Lesson Tabir edilen yer dersi verilmesi zorunludur.
Bu dersleri almadan Uçuşa çıkmanız kesinlikle Uluslararası Havacılık Kurallarına göre yasaktır.
Bu dersleri teori eğitimi olarak adlandırabilirsiniz. Teori eğitimi sizlere yer dersi olarak ne kadar iyi anlatılırsa Hava da Uçuş sırasındaki performansınız da o derece çok olacaktır. Unutmayın, yerdeki eğitimin kalitesi Havadaki başarıyı tetikleyen en ömenli faktördür.

Sağlam ve yerinde bir Yer eğitimi sonrası Uçuş Eğitimi başlar. Uçuş eğitiminde Her safhaya özgü temel uçuş hareketleri, bu hareketlere ait standartlar, yapılmaması gerekli hataların bilinmesi çok önem arz eder. Bu noktada , Practical Test Standards (PTS) olarak adlandırılan Standartları Uçuşa Çıkmadan Önce lütfen Öğretmen pilotunuzdan isteyiniz. Örneğin, PPL Safhasında Normal Take Off, Landing, Go Around Standarts ..
Neden önemli? Bazı Uçuş okullarında Uçuş Öğretmenleri maalesef Öğrenci Uçuş sınavında başarısız olunca Uçuş Öğretmenim bana bu işin standart uygulamasını göstermedi diyebiliyor. Böyle maalesef 8-10 örnek yaşadık ve öğrenciilerimiz bunları kendi ceplerinden bir ödeme yaparak telafi etmek zorunda kalabilirler. Bu Uçuş eğitiminde siler tarafından bilinmesi gerekli olmazsa olmaz kuralınız olsun..

Diğer bir konu başlığı ise, Her Uçuş eğitimi, dual olarak yani öğretmen pilot ile yapılan, Üç safhadan oluşmaktadır. Bunların hepsi için siz okula para ödemesi yapıyorsunuz. Fakat çoğunlukla Uçuş Eğitimini alıp diğer konuları atlama durumu olabiliyor. Nedir Bunlar ? Birincisi, Uçuşa çıkmadan Önce mutlaka  o uçuş periyodu içerisinde yapacağınız Uçuşa ait Uçuş Öncesi Brifingini istemek sizin en doğal hakkınız. Teori size Uçuş öncesinde en az 15 dakika Uçuş Öğretmenince anlatılmalıdır.
Gelelim Uçuşa, İkinci Başlık. Sizlere Uçuş Öğretmeni yer dersleri sırasında ilk önce yerde nazari veya teori olarak anlattığı konu başlığını, uçuş öncesi brifing ile (Preflight Briefing) tazelemsini hemen uçuşa çıkmadan önce yapmak zorundadır. Bunun amacı, sizlerin o günkü uçuşta uygulayacağınız temel uçuş manevralarına % 100 olarak nazari anlamda hakim olup olmadığınızı kontroldür. Eğer eksik iseniz Lütfen ama lütfen Uçmayın. Para, emek, zaman israfıdır.
Uçuş Pilot Practical Test Standard PTS de yer alan ve Uçuş Okulu syllabus (yazılı program) ta belirtilen zaman, kapsam, konu başlıklarında icra edilmelidir. Bu nedenle önemli olan konu , bu planlamalara vakıf olabilmenizdir.

Uçuş İcrasını Müteakip, Üçüncü safha olan , Uçuş sonrası yani postflight briefing yapılmasıdır. Burada temel konu, o gün yaptığınız Uçuş mavevralarının, yapılan uygulamalardaki hata, eksik, üstün görülen hususların konuşulması. Hata ile ilgili düzeltici tedbirlerin sizlere açıklanmasıdır. Bu brifing kapsam olarak çok uzun olabileceği gibi en az 15 dakika yapılması zorunludur. Bir nevi faaliyet sonu incelemesi, alınması gerekli dersler neler, yapılan hataların bir daha tekrarını önlemek adına neler yapılmalı başlıklarını kapsar.Evet Sevgili öğrenci arkadaşlarımız,sizlere bugün ayrıntılı olarak Prefligt , Practice Flight, Postflight başlıkları ve içeriklerini kısaca anlatmaya çalıştım. Hepinize neşeli ve huzurlu bir Uçuş dönemi diliyorum.

Bura da sizinle Multi Engine Uçuş Safhasında Uygulanması Gerekli Bir madde ile konuyu daha da açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Skills The applicant demonstrates the ability to:
PA.X.B.S1 Configure the airplane in accordance with the manufacturer’s recommendations, in the absence of the manufacturer’s recommendations, then at VSSE/VYSE, as appropriate, and:
a. Landing gear retracted
b b. Flaps set for takeoff
c. Cowl flaps set for takeoff
d. Trim set for takeoff
e. Propellers set for high RPM
f. Power on critical engine reduced to idle and propeller windmilling
g.  Power on operating engine set to takeoff or maximum available power…

h. Establish a single-engine climb attitude with the airspeed at approximately 10 knots above VSSE.
g. Establish a bank angle not to exceed 5° toward the operating engine, as required for best performance and controllability.
k. Increase the pitch attitude slowly to reduce the airspeed at approximately 1 knot per second while applying rudder pressure to maintain directional control until full rudder is applied.
l.  Recognize indications of loss of directional control, stall warning, or buffet.
m.Recover promptly by simultaneously reducing power sufficiently on the operating engine while decreasing the angle of attack as necessary to regain airspeed and directional control. Recovery should not be attempted by increasing the power on the simulated
failed engine.
n. Recover within 20° of entry heading.
o. Advance power smoothly on the operating engine and accelerate to VSSE/VYSE, as appropriate, +10/-5 knots during recovery.

Umarım size kısaca bir fikir veren bir örnek olmuştur. Buradaki tüm maddelerin içi doludur. Açıklanması gerekli onlarca husus vardır.
Öğretmen Pilot Sizlere bu konuları (area of operation, tasks) yer dersinde adeta Uçuyormuşcasına size yaşatarak verebilmelidir. Zorundadır. Onun ana görevidir.

Ümit ÖZTÜRK


Related posts

Leave a Comment