Kaybolan Malezya Uçağına ne oldu ? Kaçırıldı mı yoksa Düşürüldü mü ?

8 Mart 2014 tarihinde sırra kadem basen Kayıp Malezya Uçağı MH370’i arama çalışmaları tekrar başladı. Malezya hükümeti, uçağın kontrolünün üçüncü bir kişi tarafından ele geçirilmiş olabileceğini söyledi.

Malezya hükümeti, 4 yıl önce Kuala Lumpur-Pekin seferini gerçekleştirdiği sırada kaybolan ve gizemi çözülemeyen MH370 uçağına ilişkin sonuç raporunu açıkladı. Rapor, uçağa üçüncü bir kişinin dışarıdan müdahale etmiş olabileceğini ortaya koydu.

Malezya hükümetinin MH370 vakasını araştırmak için görevlendirdiği araştırma amiri Kok Soo Chon, uçağın geri döndürüldüğünü ve dönüşün mekanik sistemde yaşanan bir arıza sonucu değil, manuel sağlandığını açıkladı.

MH370’in hava korsanları tarafından kaçırıldığına dair kesin bilgi olmadığını söyleyen Chon, elde edilen yeni gelişmenin bu olasılığı doğurduğunu belirtti.

Pilot ve mürettebatın geçmişinin de incelendiğini kaydeden Kok, pilot ve mürettebatın eğitimi ve akıl sağlığı konusunda herhangi bir şüphe bulunmadığını dile getirdi. “Olayın pilotlar tarafından gerçekleştirildiğine inanmıyoruz” diyen Kok, “Üçüncü bir tarafın yasalara aykırı bir şekilde uçağa müdahalesini de gözardı etmiyoruz” ifadesini kullandı.

Chon ayrıca, radyo ve telefon konuşmalarından anlaşıldığı kadarıyla kaptan pilot ve yardımcı pilotun stresli ya da gergin olmadığının anlaşıldığını vurguladı.

Chon tarafından açıklanan rapor, Malezya’nın özel fon ile desteklenen su altı arama kurtarma faaliyetlerine sınırlama getirmesinden iki ay sonra yayınlanmış oldu.

Malezya Hava Yolları’nın 8 Haziran 2014 tarihinde Pekin – Kuala Lumpur seferini gerçekleştiren 370 uçuş nolu uçağı, geçen yıllar içinde dünyanın en gizemli kayıp vakalarından birine dönüştü.

Hint Okyanusu’na kıyısı olan birçok ülkenin katıldığı arama kurtarma çalışmaları sonuçsuz kaldı.

Related posts

Leave a Comment