Helikopter kazasında Kaptan Pilot İsmet Özgür ifade verdi

 

İşadamı Ünver’in öldüğü helikopter kazası: Pilot ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi

İŞADAMI Halil İbrahim Ünver’in yaşamını yitirdiği helikopter kazasında pilot İsmet Özgür’ün şüpheli sıfatı ile ifadesinin alındı. Pilot Özgür’ün ifadesinde, “çavv” diye bir ses duyduğunu, ardından hızla irtifa kaybettiğini, bunun üzerine helikopteri yumuşak inişle denize indirmek istediğini ancak hızlı irtifa kaybı nedeni ile bunu yapamadığını söyledi.

Özgür ifadesinde, 34 yıllık pilot olduğunu, 14 yıldır da sivil havacılık sektöründe uçtuğunu belirterek, “8 yıldır da Ünver Holding bünyesinde Ünver Havayolları firmasında pilot olarak çalışıyorum. Daha önce 20 yıl boyunca Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda test pilotluğu yaptım. Olay tarihinde uçuş yaptığım helikopter 2007 model olup yanılmıyorsam 5 Temmuz 2017’de Yunanistan’dan satın alındı.” ifadelerini kullandı.

Heliktopterin satın alındıktan sonra gerekli bakımları ve işlemlerinin yapıldığını, 27 Mayıs’ta gerekli izinler alındıktan sonra da şirket bünyesinde kullanılmaya başlandığını belirten Özgür, “Bu helikopterle kazanın olduğu tarihe kadar yaklaşık 54 saat uçuş yapmıştım. En son kaza tarihinden 15-20 gün önce motor sisteminde küçük bir arıza vardı. Bu arıza giderildi. Tüm bakım ve onarımların tamamı yetkili bakım merkezi olan Sancak Air’de yapıldı.” bilgisini verdi.

İşadamı Halil İbrahim Ünver’in yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor.Soruşturma kapsamında helikopter pilotu İsmet Özgür’ün, “Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak” suçundan şüpheli sıfatı ile ifadesinin alındı. Halen hastanede tedavi gören pilot Özgür’ün ifadesinde seyir halinde iken bir ses duyduğunu, ardından hızla irtifa kaybetmeye başladığını, helikopteri yumuşak iniş ile denize indirmeye çalıştığını ancak hızlı irtifa kaybı nedeni ile bunu başaramadığı için denize çakıldıklarını söyledi.

KARA KUTU TÜRKİYE’DE ÇÖZÜLEMEZSE YURT DIŞINA GÖNDERİLECEK 

Soruşturma kapsamında helikopterin enkazının Ulaştırma Bakanlığı Kaza Kırım Ekibi’ne teslim edildiği, Kaza Kırım Ekibi’nin helikopterde yapılan konuşmaların kaydedildiği CVR (Cocpit Voice Recorder) kayıt cihazını çözmeye çalıştığı, CVR sisteminin Türkiye’de çözülememesi durumunda yurt dışına gönderilerek kaza anında nelerin konuşulduğunun tespit edileceği belirtildi. Kaza Kırım Ekibi’nin, CVR cihazını tuzlu suyun içinde muhafaza ettiği kaydedildi. Kazaya ilişkin ilişkin ön inceleme raporunun bir ay içinde hazırlanacağı belirtildi.

ŞİMŞEK ÇAKIP ÇAKMADIĞININ TESPİTİ İÇİN METEOROLOJİYE YAZI YAZILDI 

Kaza anında havanın yağmurlu olduğunu dikkate alan savcılık, helikoptere şimşek isabet edip etmediğinin tespiti için de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Savcılık, kazanın meydana geldiği yerin koordinatlarını bildirerek, bildirdiği koordinatlarda şimşek çakıp çakmadığının kendilerine bildirilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

İşadamı Halil İbrahim Ünver’in içinde bulunduğu helikopter, 6 Eylül 2018 tarihinde Kartal’dan kalktıktan sonra 16.50’de Bostancı açıklarında denize düşmüştü. İşadamı Halil İbrahim Ünver ve pilot İsmet Özgür yaralanarak hastaneye kaldırılmış, işadamı Ünver aynı gün hastanede yaşamını yitirmişti. Pilot İsmet Özgür’ün hastanede tedavisi sürüyor.

http://www.bursadabugun.com

Related posts

Leave a Comment