Florida Pompano Beach: Amerika Uçuş Eğitimi.. ICAO JAA ATP ve EASA Uçuş Eğitiminde Sizlere En İyileri Sunmaya Devam Ediyoruz..

Türkiye’de de havacılık sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Her yıl sektöre yeni pilotların katılmasına rağmen yine de pilot ihtiyacını karşılayamayan havayolları yabancı pilot alımı yapıyor ve sürekli de ilana çıkıyor. Yakında yeni havalimanı devreye gireceğinide göz önüne alırsak, açık çok Pilotlar Lehine artacak. Bu önemli.

Boeing ve Airbus tarafından yapılan araştırmalara göre dünya genelinde 2030 yılına kadar önümüzdeki 600 bin pilot 400 bin de teknisyene ihtiyaç duyulacak. Türkiye’de özellikle THY ve diğer küresel özel havayolu şirketlerinin, Asya orijinli,  önemli bir büyüme göstermesiyle artan uçak filoları için çok sayıda pilota da ihtiyaç duyuluyor.2023 yılına kadar Türkiye’de uçak sayısı 700’ü pilot sayısı da 10 bini geçecek. Sadece THY’nin her yıl ihtiyacının 1000 yeni pilot olması sektörün büyüklüğünü gösteriyor. Özel havayolu şirketleri, hava taksi ve genel havacılık olarak hizmet veren kuruluşlar da katıldığında her yıl ortalama ülkemizde 1300/1500 yeni pilota Türkiye’de ihtiyaç duyuluyor. Emekliye ayrılan pilotların da eklenmesiyle havayolu şirketleri pilot alımı için sürekli ilanlar veriyor. THY’de yeni başlayan ikinci pilotun maaşı ortalama 13-15 bin lira arasında olduğu öğrenilirken yeterli uçuş süresini doldurup kaptan olunduğunda ise bu rakamın 20 ila 25 bin lira arasında değiştiği belirtiliyor.

APA – Amerika Pilot Akademisi olarak Sizlere Nasıl Hızlı Bir şekilde Lisans Verebilirizi Araştırdık. 

EASA ATP Lisans Eğitim Programını sizler için 10 Ay gibi bir süreye indirdik ve ayrıca Amerika Eğitimi sonrası her adayımıza Amerika da, Türkiye ye dönmeden önce 10 saatlik Uygulamalı DLR ve ICAO Hazırlayıcı Eğitimi vermeye başladık..

Bu yorucu ve bir o kadarda zevkli geçecek olan 10 aylık sürede, Pilot Aday Adaylarına uluslar arası geçerliliği olan (ICAO, FAA ve EASA regulasyonlarındaki tüm uçuş Eğitim düzenlemelerine uygun ) ATPL Ticari Pilot Lisansı Eğitimi ve bu kapsamda Amerika da 250 saat Uçuş yaptırılacaktır. Bu Uçuşlarda özetle sizlere üç şey öğretilecektir. FLY- NAVIGATE- COMMUNICATE becerileri. PPL safhasında Uçağı Uçurmayı, IR safhasında (Alet Uçuş Safhası) temel seyrüsefer kurallarını, tüm safhalarda ve yer derslerinde ise İngilizce İletişim becerilerinizi en üst seviyeye getireceksiniz. Unutmayın bu programın en önemli avantajı, hala hazırda sahip olduğunuz ingilizceyi yaklaşık yapacağınız 250 saat uçuş, bu uçuşlara air yer dersleri, uçuş önce/sonrası brifingler, sınavlar, Uçuş Kontrolleri derken toplam 500/600 saate yakın bir İngilizce eğitimine maruz kalacaksınız. Bu husus sizleri mezuniyet sonrası bir değil birkaç adım diğer rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Bu programa ilgi gösteren Pilot aday adaylarımız aşağıda sırasıyla açıklanacak adımları izleyeklerdir.

Programımıza lise mezunu, 17 yaşını doldurmuş, Sağlık Problemi olmayan ve Sivil Havacılık Onaylı Hastaneden UÇUŞA ELVERİŞLİDİR raporu alan herkes başvurabilir..

İşte sizleri Amerika da Pilot Eğitimine Adım Adım Götürecek Safhalar.

SAFHA I: DİL YETERLİLİK DURUMU: Amerika Eğitimine katılmak isteyen arkadaşlarımızdan ilk istediğimiz husus, dil yeterlilik seviyesidir. B2/C1 seviyesi istediğimiz seviyelerdir.  Şu hususu Unutmayınız , Amerika daki eğitimde dinleme / anlama/ konuşma becerilerinin tekemmül etmiş olması gerekmektedir. Bu yetenekleri tescillenen adaylar süratle eğitimlerini tamamlayabilirler. .

Herhangi bir geçerli notu olamayan adaylar ise , Lütfen aşağıdaki Tanıtıcı Videomuzu İzleyiniz.

NOT: İngilizce yeterlilik seviyesine erişemeyen adaylara alacakları not ve yeterlilik seviyelerine göre Amerika Pilot Akademisi Olarak Anlaşmalı Olduğumu Okulda 10/16 Haftalık Eğitime tabi tutulurlar.

SAFHA II: SAĞLIK TESTİ:  İngilizce  yeterlilik durumları pozitif olanlar, , en yakın Sİvil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı hastahane de Sağlık kontrolüne ( Pilotaj ilk sağlık muayenesi- Medical Check Class1) tabi tutulurlar.  Sözkonusu sağlık testi yaklaşık 4-5 saat sürmekte ve sonucu aynı gün alınmaktadır. Sağlık kontrolü kabaca, kan ve idarr testi, duyma ve görmeye ilişkin testler, Kardiyo ve Psikiyatri testlerinden aluşmaktadır.

SAFHA III: AMERİKA UÇUŞ EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ İLE TEMAS: Dil Yeterlilik ve Sağlık Durumu olumlu neticelenen adaylara, Amerika FLORIDA Hızlandırılmış Pilotaj Eğitimi yolu açılmıştır.Bu safhada TCFT EASA Ameriaka Sorumlusu tarafından yönlendirileceksiniz. TCFT Amerika Proje Koordinatörü ile yapılacak tüm temaslarda ve yazışmalarda İngilizce kullanılacaktır. Proje Koordinatörü tarafından sizlere öncelikle aşağıdaki konu başlıklarını içeren ON LINE Aviation English Eğitim Programı başlatılacaktır. Bu program 2 hafta sürede tamamlanacaktır. Program Kapsamında Oxford Universitesi Yayını “English For Aviation” Dinleme Seti sizlere gönderilecektir.

SAFHA IV: AMERİKA VİZE MÜRACAT VE VİZENİN ALINMASI: Yukarıda bahsi geçen program devam ederken eş zamanlı olarak aşağıdaki çalışmalarda yapılacaktır.

  • I20 Vize Evrağının Hazırlanması. Pilot Aday adayı Pasaport, Aile Adres, Telefon bilgilerini içeren evrakları TCFT Proje Koordinatörü ile e mail ortamında Paylaşacaktır. EASA Proje Koordinatörü sizlerin Ev adresine I20 evrağının orijinalini Airmail yoluyla gönderecektir. Bu evrak Amerika da Uçuş Eğitimi maksadıyla bulunmanıza imkan veren bir vize tescil belgesidir.
  • En Yakın Amerikan Konsolosluğuna ONLINE Müracaatın Yapılması: TCFT EASA Proje Koordinatörümüz tarafından sizlerin adresine hardcopy original I20 belgesinin yollanılması ile birlikte Size en yakın Amerikan Konsolosluğuna Online Müracaatınızı yapacaksınız. Müracaat Öncesi beyaz zeminde Pasaport resminizin soft ortamında yanınızda olması gerekmektedir. Alacağınız Vize M1 Vizesi olup, bu vize Yurtdışı mesleki uygulamalı Eğitim çalışmalarını içerir. Genel izlenim şu ana kadar Tüm Öğrencilerimiz müracatlarında 5 yıllık M1 vizesi alma hakkını elde etmişlerdir.
  • Amerikan Konsolosluğundan Size Online Görüşme Davetinin (Interview) Gelmesi: Bu davete giderken yanınızda, Pasaport (Geçerlilik tarihinin dolmasına 6 aydan daha fazla zaman olması gerekmektedir.) , I20 Belgesi, Konsolosluktan Randevu Almak İçin yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren SEVIS makbuzu ile randevuya gideceksiniz. Ve onaylanan vizenis adresinize Pasaportunuz ile birlikte Üç Gün içerisinde size gönderilecektir.
  •  Not: Vizenin alınmasıyla birkikte  eş zamanlı olarak TSA (Transportation Security Administration) müracatı  online yapılacaktır.  TSA sizlerin Amerika da Uçuş Eğitimi safha ve Eğitim Alacağınız kurumu kontrol eden bir yapıdır. Amerika ya geldiğinizde TSA görevlisi tarafından Parmak İzi bilgileriniz sisteme girilecek ve burada Öğrenci Pilot Sıfatıyla Uçmaya hak kazanacaksınız.

SAFHA V: BAŞLANGIÇ HAZIRLATICI EĞİTİM:  Amerika Hızlandırılmış Pilotaj Eğitimi için Amerika’ya gelen Pilot Aday Adayları geldikleri günün sonrası Amerika da ilk Uçuşlarını yapacaklardır.  Bu uçuşun maksadı, o güne kadar edindiğiniz deneyimlerin havada nasıl olduğunu gösteren bir tanıtım ve oryantasyondur. Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi Amerika bölümü 5 ay içerisinde tamamlanacak olup, Uçuş Okuluna adaylarımız hazırlayıcı başlangıç eğitimini alarak geçiş yapacaklardır. Bu hazırlayıcı başlangıç eğitimi PPL ve IR uçuşları başlamadan önce yapılacak olup,  ana maksatları şöyledir.

  • Uçuş Eğitim Bölgelerini tanımak, (Yaklaşık 10/12 saat gerçek Uçuş yapılacaktır.)
  • Havacılık İngilizcesini Uçuş Eğitimine başlamadan geliştirmek,
  • PPL Safhasında yer alan tüm konu başlıklarını (Subject Matters) incelemek ve Simulatörde Uygulamasını Yapmak, (Yaklaşık 10 saat Simulatör Eğitimi Planlanmıştır. Bu eğitim sırasında, başlıca uygulanacak konular, Traffic Pattern, Airplane Systems, Aerodynamic Principles, Airport and Airspaces, Airport Facility Director (AFD), Communication, Meteorology and Basic Weather Theory, VFR Navigation, Flight Computers, Flight Planning, XC- Cross-country Flight, VOR Navigation dan oluşmaktadır.
  • Yukarıda bahsi geçen konular ile ilgili safha tamamlandığında, sizler ile 2 saatlik bir gerçek Uçuş daha yapılacak ve bu uçuş ile, Simulatörde öğrendiğiniz tüm konuları gerçek uçuş ile bütünleştirmiş olacaksınız.
  • Uçulacak meydana ve çevredeki meydanların Alet Uçuş Prosedürlerini tanımak, anlamak ve uygulama seviyesinde simulatörde çalışmaktır.

SAFHA VI:  UÇUŞ EĞİTİMLERİ HAKKINDA: Amerika ya ilk ayak bastığınız günün sonrası  EASA Proje Koordinatörü tarafından gerçek Uçuş ile tanışacaksınız. Bu uçuşun maksadı, o güne kadar edindiğiniz deneyimlerin havada nasıl olduğunu gösteren bir tanıtım ve oryantasyondur. Hızlandırılmış Uçuş Eğitiminin Amerika Bölümü 24 Hafta da tamamlanacak olup, aşağıdaki safhaları içermektedir. PPL (Private Pilot License) ve IR (Instrument Rating-Alet Uçuşu) safhaları bu eğitimin en kritik, özveri gerektiren ve motivasyonunuzun en üst seviyede olmasını gerektiren safhalarıdır. Bu eğitimler öncesinde Proje Koordinatörü safhanın kritik bilgi ve uygulamalarını yaklaşık 15 saatlik teori/pratik IPT eğitimiyle sizlere anlatacaktır. Lütfen aşağıdaki safhaları ve gereksinimlerini sure ve uçuş saati olarak çok iyi anlayınız….

Uçuş eğitimlerinde günlük mesainiz full time olacak ve ortalama 2-3 saatlik günlük ortalama uçuşunuz planlanacak, bazı günler PIC (Pilot In Command) uçuşlarınızla birlikte 4-5 saat uçmanın hem yorgunluğunu ve hemde zevkini yaşayacaksınız. Bu programın en önemli bilinmesi gerekli olan hususiyeti az zamanda büyük işler başarmanızı aklen, kalben ve fiziken kabullemeniz ve kendinizi programa odaklamanızdır.

SAFHA VUI:  EASA THEORY DERS MODÜL EĞİTİMİ HAKKINDA:

Amerika Uçuş Eğitimi Devam ederken Program I e katılan adaylar yaklaşık 4 faftalı bölümü EASA Uçuş Okulunda teori dersi alacaklar ve teori ders sınavlarını Amerika da tamamlayacaklardır. Bu TCFT sizler için hazırladığı çok özel bir programdır. Bu ayrıcalık ile hem Uçuşlarınızı tamamlarken, hemde EASA derslerinizi birlikte tamamlamış olacaksınız. Bu zaman, emek, para tasarrufu sağlayan bir uygulama olacaktır. Teori ders sınavlarında başarı ortalamamız ilk sınavda dersi tamamlama yüzdesi % 98.5 olmuştur.

Konuyla ilgili EASA Program II de ise , teori derslerinin ve sınavların icra edileceği mekan Avrupa daki Uçuş Okulumuz olup Program 2 ye ait detaylar aşağıda sunulmuştur.

UMIT OZTURK,

Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)

USA : +1 407 729 6843

pilot@amerikapilotakademisi.com

www.amerikapilotakademisi.com

Related posts

Leave a Comment