Endonezya Lion Air Boeing 737 Max 8 Uçağı Düştü.

Endonezya’nın Lion Air havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Cakarta-Pangkal Pinang seferi için havalandıktan kısa bir süre sonra 188 kişilik yolcu ve mürettebatıyla denize düştü. İlk veriler, kazadan kurtulan olmadığına işaret ediyor.

JT-610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçakta 178 yetişkin, 1’i çocuk, 2 bebek, 2 pilot ve 5 de kabin görevlisi vardı.

Kurtarma ekipleri, uçağın düştüğü bölgede uçak parçalarına ve yolculara ait eşya ve ceset kalıntılarına ulaştı.

Ağustos ayından itibaren faaliyette olan uçağın neden düştüğü henüz bilinmiyor.

 

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Müdürü Sindu Rahayu düzenlediği basın toplantısında “Uçak radardan kaybolmadan önce havalimanına geri iniş izni istedi” dedi.

Lion Air, Endonezya’nın en büyük düşük bütçeli havayolu şirketi. Boeing 737 MAX 8 modeli 2018 Temmuz ayında hizmete girmiş olan bir uçak.

Sivil havacılık danışmanı Gerry Soejatman, BBC’ye açıklamalarında MAX 8 modelinin hizmete alınmasından bu yana sorunlar yaşadığını, bu sorunlar arasında irtifanın korunmasının da bulunduğunu söyledi.

AFP haber ajansına konuşan Arama Kurtarma Dairesi sözcüsü Yusuf Latif, “Uçak, suyun 30-40 metre derinliğine düştü. Uçak parçalarını aramaya devam ediyoruz” dedi.

Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Muhammed Syaugi de “Kurtulan olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Kurtulan olmasını umuyor ve dua ediyoruz ancak henüz teyit edemeyiz” diye konuştu.

Lion Air yazılı açıklamasında pilot ve yardımcı pilotun 11 bin uçuş saatine sahip deneyimli pilotlar olduğunu söyledi.

Edinilen bilgilere göre uçaktaki yolculardan en az 20’si Endonezya Maliye Bakanlığı çalışanıydı.

Bakan Nufransa Wire Sakti’nin sözcüsü, Pangkal Pinang’daki ofiste çalıştıklarını, haftasonu için Cakarta’da olduklarını söyledi. Ekibin düzenli olarak bu seferi yaptığı belirtildi.

 

 

Related posts

Leave a Comment