EASA Lisans Dönüşümü Süreci, Nasıl ? Nerede ? Gereklilikler ?
License Conversion Procedures:

Sevgili Arkadaşlarım;

FAA CPL Lisansından EASA ATPL Lisansına Dönüşüm İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır ? Sorusunu buğün cevaplayacağız.

Öncelikle, Avrupa birliği üyesi bir ülkede bu işi yapmak durumundayız. Gellim Nasıl sorusunun cevabına ?
Birinci Öncelikle, 14 EASA Teori ders sınavları EASA Ülkesinde Uçuş Okulunuzun, ATO Yetkisine sahip (Approved Training Organisations (ATO)), kontrolünde alınacaktır.
Medical Check Class I , EASA Ülkesinden alınacaktır.
Eğer ICAO Level 4 (English Proficiency in Aviation) yok ise bu belgeninde alınması gerekmektedir. Ancak Uçuş Eğitiminizi ABD de aldı iseniz, aldığınız lisanslar Level 4 belgesi hükmündedir. Zaten bu ifade lisansınızın arkasında yazmaktadır.

Uçuş Loogbook.. Uçuş Okulu sizlerin Logbook kayıtlarını inceleyecek ve şu uçuşları yaptığınızı teyit edecektir. (logbook, which has to show more than 100 hours (PIC + dual taken into account to reach the 100 hrs) and that you have minimum 25 hrs dual and 15 solo, with a XC of minimum 150 Nm with landings on 3 different airfields.)

License Conversion minimum requirements in EUROPEfrom FAA CPL A to EASA ATPA . Ppl 45-50 + PİC solo 6-10, IR   Logbook ta mutlaka 50  saat gözükecek toplamda. Ama bunun 5 saati ME olarak ..PİC 15 saat te uçmanız sizin avantajınıza olabilir .. Genellikle APA olarak Amerika da Instrument Check den sonra biz her öğrencimize toplamda en az 20 saat Alet PIC uçuşu yaptırıyoruz. Amacımız, hem Conversion da sıkıntı yaşamamak hem de Alet uçuş becerilerini geliştirmektir.

CPL (Comercial Pilot Safhası) 15 saat Loog book ta görünecek, ME Çift Motor en az  5 IR + Gen Top 10 h. logbook ta olmalıdır. Pilot In Command Uçuşları ise toplam en az Logbook ta  95H (Ppl ile birlikte 95+7: 102) olacak şekilde uçuş loogbook u düzenlenmelidir. Ayrıca,

(İlave olarak; Cross country flights XC within 150 NM ve Night flight hours PIC lerde  mutlaka belirtilmelidir. )
Sevgili arkadaşlarımı,

Bu evraklar olmazsa olmaz evraklardır. Sonrasında Uçuşlar başlayacaktir.

Sonrasında UÇUŞLAR Planlanacaktır.
Logbook kayıtlarında sizden taze (refresh) olmanız, en az bir yıl içerisinde SE/ME Uçak ile alet uçuşu yapmanız istenecektir. Bu sizin yeteneğinize göre 3 sat te olabilir, 10 sate de çıkabilir. O nedenle sizden istenilen bu eğitime başlamadan önce kesinlikle, alet uçuş kurallarını, uçak tanıma, siztem, Uçacağınız meydan ve civar meydanlara ait alçalma/yaklaşma Prosedurlerine hakim olmanızdır.
Sırasıyla, FAA CPL Lisansınız EASA CPL Lisansına dönüştürülecektir. Bunun için EASA CAA Examiner ile bir kontrol uçuşunuz olmalıdır. Bundan sonraki süreç, EASA IR/ME Dönüşüm sürecidir. Siz bu süreçlerdeki başlangıç eğitimlerini Simulator de isteyiniz. Maliyet etkin olması açısından.

Lisans Dönüşüm işleminin triklerini ve maliyet etkin olması açısından yapmanız/bilmenzi gerekli olan hususları anlattım.
Sağlıcakla Kalınız.
APA/ Umit OZTURK
Florida USA


Related posts

Leave a Comment