Avrupa Pilot Lisansı EASA ATPL-A
Rotanızı Belirleyin. Ve dumanınızı ona göre kullanın. Yani sözün özü; alacağınız Lisans Türünü Belirleyin. EASA Avrupa, FAA Amerika, JAA ise Her iki bölge, regulasyon haricinde kalan ülkelerin verdiği lisans tipleridir. Türkiye de çalışmayı düşünüyorsanız JAA FCL ATP A  lisans sahibi olmalısınız. Ama bu lisans ile Avrupa da / Ortadoğu da çalışmanız mümkün olmayıp, lisansınızı EASA ya dönüştürmek mecburiyetiniz vadır.

Amerika Pilot Akademisinin en çok tercih edilen Programı EASA ATP A  Hızlandırılmış Eğitimidir. Tercih edilme sebebi, EASA Lisansınız bütün dünya havayolu şirketleri tarafından geçerli kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. APA, Full EASA Programı ile sizlere Birleştirilmiş Hızlandırılmış Eğitim Sunmaktadır. Amerika Pilot Akademisi (APA), Amerika ve Avrupa daki Uçuş Okulumuz Treasure Coast Flight Training ile sizlere en kısa zamanda aşağıda detayları açıklanan Planlamaya Uygun eğitim verecek şekilde planlamalarını yapmış ve sizleri finansal ve fiziksel olarak en az yoracak Programı Hazırlamıştır.

 

Amerika Eğitiminde PPL Lisansını alan adaylarımıza hemen 14-EASA Theory Eğitimi başlatılacaktır. Bu eğitimleri Amerika da alacaksınız. EASA Veri Tabanı yani Database üzerinden  kayıt yapılmasını müteakip zorunlu olarak çalışmanız gerekli Online modülleri toplam 450 saat size özel ve sizin çalışmanızı, skorlarınızı kaydeden veri tabanı ile yapacaksınız. Müteakiben, hazır olduğunuz modüllere ait derslerin eğitimi başlayacaktır. Bu eğitimler toplam genelde 4 hafta sürecek ve her eğitim sonrası aldığınız teori ders eğitimlerinin sınavına hafta sonu gireceksiniz. Bu sizlere APA tarafından sunulan bir ayrıcalıktır. Dersleri bu şeklide geçme oranımız başarı kriterimiz % 98.5 gibi yüksek başarıdır. Dolayısıyla, hem FAA bölgesinde uçuş eğitiminiz devam ederken hem de aynı zamanda EASA nın en zor alnı olan 14 sınavı da Amerika döneminde halletmiş olma gibi bir üztünlüğünüz olacaktır.

Program süre ve kapsamı FAA/EASA Regulasyonlarına Uygun olarak hazırlanmış ve Avrupa Sivil Havacılık Otoritesinin görüşü alınmasını müteakip Program uygulanmaya başlanmıştır.
EASA ATP Eğitimini,  FAA CPL programından farklı kılan en önemli detay 14 teori ders sınavının olmasıdır. Bu teori dersleri sizlerin yoğun bir şekilde ve kesintisiz çalışmanızı gerektirmektedir. APA olarak öğrencilerimize en iyiyi sunma telaşı içerisinde bu 14 sınava nasıl hazırlanıacağı ve sınavlara girilmesi ile ilgili hususları  da düzenleme gayretindeyiz.İşte Amerika da hazırlanarak alacağınız ve Avrupaya gitme ihtiyacı olmadan geçeceğiniz  EASA Teori Derslerin İsimleri ve en uygun Sınav Oturumları:

Biraz daha detaya inerek neden böyle bir kümelenmeye gidildiğini daha fazlasıyla anlamaya çalışalım.

Peki 14 ders sınavını geçmek, FAA CPL sertifikaları alındı ? EASA Lisansımı nasıl alacağım ?

Bu soruya cevabımız kısaca, toplam 250 saat Uçuşunuzun sonunda, FAA PPL, IR, CPL ve ME safhalarını geçen sizler, Hemen Avrupa da konuşlu APA olarak anlaşmalı olduğumuz Uçuş Okullarımızdan (hala hazırda Malta, Çekeoslovakya da Mevcut Uçuş OKullarımız ile Dönüşüm uçuşlarımız gerçekleşmektedir.) Sözkonusu dönüşüm Uçuşlarımız iki hafta sürede tamamlanmakta, ancak Sivil Havacılık dönüşüm Uçuşlarına müracaat ve işlemlerin onayı yaklaşık 10-15 gün sürebilmektedir. Müracaatların fiziken yapılması nedeniylede bu süre de sizlerin ilgili ülkede bulunmanız, Uçacağınız Uçağın tanınması, Ground dersleri için uygun olacaktır..

Yaklaşık bir ay süreceğini  ve 12 saat Uçuş yapacağınız bu dönüşüm planlamasında, sizler hiç yorulmadan Amerika da almış olduğunuz bilgileri Avrupa da cilalamak suretiyle Avrupa HAva sahası deneyimini de yaşamış olacaksınız.

Lisans Dönüşüm uçuşları başarı ile tamamlanacak, ve sizler  EASA ATP A Lisansını almaya hak kazanacaksınız.
EASA ATP A Programının Toplam Fiyatı Konaklama Hariç Toplam 54.500 Amerikan dolarıdır..
Program İle ilgili Merak edilenleri aşağıdaki Linkte Sizlerden gelen soruların cevapları olarak bulabilirsiniz.

Amerika da Uçuş EASA ATP Hakkında Merak Edilenler ….

Konaklama imkanı APA tarafından  sizlere sağlanmaktadır. Bu konuda sizlerin Konaklama alanlarında Pratik Uçuş Çalışması için Basic Level Uçuş Simulatörü bulunmaktadır.

NOT: Ücret ödemesi Vize İşlemlerin tamamalanmasını müteakip, Amerika ya gelmeden önce yapılacaktır.