Dünyada Bir İlk: Rolls-Royce Hidrojen Jet Motorunu Başarıyla Test Etti!

Rolls-Royce ve easyJet, hidrojen yakıtlı bir jet motorunu başarıyla test ederek bir ilke imza attıklarını açıkladı. Her iki şirket, yeşil hidrojenle havacılık kaynaklı sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Rolls-Royce ve easyJet, bugün yaptığı duyuruda bir hidrojen jet motorunu başarıyla test ettiklerini açıkladı. Rolls-Royce, dün yaptığı bir basın açıklamasında da konuya ilişkin dünyanın hidrojenle çalışan ilk modern uçak motoru” ifadelerini kullandı. Her iki şirkette teknolojinin bir gün havacılık sektörü kaynaklı sera gazı emisyonlarını yok etmesini umuyor.

Havacılık sektörünün diğer sektörlere göre temiz enerji odaklı çalışmalar yapması çok daha zor oluyor. Elektrikli karayolu araçları hayatımızda yer edinse de bu tarz elektrikli hava araçlarının geliştirilmesi gerek maliyet gerekse menzil konusunda beklentileri karşılamıyor. Güneş ve rüzgar enerjisinin hava araçlarını otomatik olarak şarj edebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Hal böyle olunca şirketler, havacılık sektörü için elektrik yerine alternatif temiz enerjiler üzerine yöneliyor

Rolls-Royce ve easyJet, bir Rolls-Royce AE 2100-A uçak motorunu kullandıkları yer testini Birleşik Krallık’ta gerçekleştirdi. Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi de yakıtı test için ülkedeki Orney Adaları’nda bulunan bir tesiste üretti.

Rolls-Royce ve easyJet, bu testle beraber havacılık sektöründe sıfır emisyona odaklanıyor. Hidrojenden güç alan jet motorunun ne zaman uçuş testlerine başlayacağı henüz bilinmiyor.

Related posts

Leave a Comment