Cumhurbaşkanlığı Hava Filosu hakkında..

Günlerdir süregelen bir tartışma var ve hep uçu açık sorular kafaları kurcalamakta .. Nedendir bilinmez ama hiç bir haber kanalında konu yer almadı .

Ülkenin finans durumu gittikçe kötüye gidiyor. İnsanlarımız iflasın eşiğinde, ülke de bırakın orta gelirlileri, üst gelir grubu insanlarda panik sendromları başladı. Bunlara sanırım katılmaktasınız. Eğer siz hala bu söylediklerime katılmıyorsanız o zaman lütfen yazının geri kalan kısmını okumayınız. Çünkü bu yazı sizi üzer.

Gelelim konumuza, VIP Uçağı, Katar, Hediye veya Hibe, ben yaptım oldu, kime kim hesap verecek, hesap kim soracak, ne .. şeffaflık mı dediniz ? Tasarruf aciklamalari mı dedi Damat? bunlar tabii ki teoride kaliyor gibi.

Evet bunlar artık Türkiye de Sİstemsizleşen yönetimde olmayan şeyler..

  • Neden hala Almanya ve Fransa devlet baskanlarinin VIP ucagi A330 da bizde B 747 olmasın ? Acaba onlardan zenginmiyiz, tabii ki  degiliz,ekonomimiz şu an kan ağlıyor. Endişeler artıyor, keşke ama keşke Cumhurbaşkanlığı filosunda yer alan ve yepyeni gıcır gıcır mevcut olan A330 la devam edilseyd ülke ziyaretlerinei , B747-800 hediyesi ? kabul edilmeseydi. dahaiyi olurdu sanırım.. Osmanlinin Lale devrini yaşayan muktedirlerin durumu ne acı idi. Ülkenin içindeki durumu hiç ama hiç yaşayamamışlardı. Hele osmanlının son zamanlarında itibar icin sultan Abdulaziz tarafindan borçla Dolmabahce sarayininı dekorasyonu.  Durum çok farklı değil..
  •  4 motorlu ticari uçak devri önümüzdeki dönem işletme maliyetleri nedeniyle kapanacak. Sanırım Katar da bu nedenle hediye etti. Maliyeti birileri üstlensin diye . Kabaca, Boeing 747 ve Airbus 380 in yüksek bakım maliyetleri havayollarının canını acıtıyor. Düşünün iki motora safha kontrolü yapılma maliyeti ile 4 motor arasındaki farkı ? Bu sebeb neden Saray daki danışmanların dikkatinden kaçtı acaba.. Yakın gelecekte  B 747 ve A380 in yeni sipariş alamadıklarını birlikte göreceğiz. Belki yakıt krizi derinleşirse çok yakında üretimlerinin tamamen duracağını tahmin edebiliyoruz.
  •  Konu Uçuş Emniyeti ise , 4 motor daha güven veriyor şeklinde bir savunma geliyorsa, Peki THY nin Okyanus aşan ve her gün onlarca Atlantik geçişi yapan uçaklarındaki yolculara haksızlık olmuyor mu ? Birde zaten bir A340 uçağı halen filoda var ve VIP konfigrasyonlu. Gerçi, THY KAP a satılacağını  bildirmiş. Ancak hala görev yaptığı ve uçtuğu bilgileri var . A340 hala VIP havuzunda duracak ise bu uçak neden?.
  •  Ne yapılmalıydı biliyormusunuz ? Eğer VIP Filosu için kesinlikle 4 motorlu bir uçak gereklidir. Ancak, filonuzda A340-500 varken ekonomi böyle bir dönemdeyken B747-8 almak/hediye kabul etmek mantıksızdır. A340 alındığında, mevcut filoda olan A330’un satışa çıkarılması gerekirdi. Hiç alınma bu tartışmalar şu kriz döneminde yaşanmaz ve duyarlı bir hareket olmaz mıydı ?

Related posts

Leave a Comment