APA Yetiştirilmek Üzere Pilot Adayı Arıyor.

Amerika Türk Akademisi, Türkiye de artan kurs süreleri ve maliyetler nedeniyle, Pilot olma hayalleri olan Türk Gençlerine yapabileceği en uygun teklifi sunuyor.
İşte teklifimize ait sizi cezbedecek husular:


+ EğitimKalitesi
+ Zaman Tasarrufu, HızlandırılmışEğitim
+ UluslararasıLisans ( FAA , ICAO JAA or EASA )
+ UçuşTecrübesi .. en az 250 saat Amerika Uluslar arası HAva sahasında Uçuş.. 150 Saat PIC Uçuş…
+ DahaEkonomik, neredeyse Türkiye Fiyatlarının yarısı…
+ DilAvantajı ( İngilizce + ICAO Level 4 ),
+ Uluslararası Deneyim, Amerika nın en çok Turist alan ayaleti Florida yı keşfetme, havadan tanıma imkanı..
+ UçuşEğitimiSüresince Florida da Konuşlu 285 havaalanındanenaz 40 adedineeğitimperiyodunda (IR, PIC Uçuşlarıkapsamında ) havalimanınainiş-kalkıştecrübesi. Orlando Executine, TampaInt Airport Class B eğitimsahalarındave Melbourne e Class C HavaalanınaAletİnişEğitimiyapacaksınız. Bu özellik mutlaka dikkate almanız gereken sizi Havayolu sınavlarında, Interview ve Simulator Check sırasında bir adım değil birden fazla adım önde gitmenizi sağlayacaktır. 
 
Airbus 320 Tip Eğitimi. Opsiyonel olup, adaylara mezuniyet sonrası hızlı işe giriş imkanı sağlaması açısından düşünülebilir. Amerika Orlando da konuşlu Aerostar Type Rating Facility siz APA öğrencilerine çok özel avantajlar ile bu imkanı sağlayacaktır.

Neden Pilot Olmalısınız ? Boeing Geçtiğimiz günlerde önümüzdeki 20 yıl içerisinde küresel anlamda Üretilecek Uçak ve Helikopter miktarları ve genel Pilot istihdamını kapsayan bir rapor yayınladı. Bu rapor neler diyor ona bir bakalım..

Boeing Airbus 2010 yılı Pilot ve Teknisyen İhtiyacı öngörülerini revize ederek neredeyse 10 yıl önce ile kıyaslandığında talebin 1.5 kat arttığını, mevcut işgücü ile kıyaslandığında ise iki kata yakın bir artış olacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, gelecek 20 yıl için pilot talebinibugünkü işgücünün iki katı olan 790 bin olarak öngördü.

Bu öngörü, Boeing’in bugün yayınladığı, “2018 Pilot ve Teknisyen Görünümü Raporu”nun dokuz yıllık tarihinde yapılan en yüksek tahmin olarak ön plana çıktı.

Teknisyen ihtiyacı için tahminini 648 binden 622 bine indiren Boeing, kabin personeli talebi için tahminini 839 binden 858 bine yükseltti. Boeing raporunda, iş jetleri ve sivil helikopter sektörü dikkate alındığında 155 bin pilot, 132 bin teknisyen ve 32 bin kabin personeline daha gereksinim olacağı da belirtildi.

Sevgili arkadaşlar, Bu hızlandırılmış program ile hem Amerika hem de ICAO JAA olarak adlandırılan Uluslar arası geçerliliği bulunan iki adet lisans almış olacaksınız, ve en kısa zamanda havayolu şirketinde şağ koltuğa oturmuş olacaksınız

İşte Programa ait detaylar :

Amerika ve Türk Ticari Pilot Lisansları,

Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi,

İki Uluslararası Lisans Hem FAA CPL hem de JAA FCL ATPL,

10/11 Ay, bu sürenin 6 ayı Amerika da 5 ayı da Türkiye de planlanmıştır. Bu süre tamamen sizin performansınız ile 9 aya indirilebilecek bir süreçtir. SÜreci etlileyen en önemli değişken 14 teori dersini almadaki çalışma performansınız olacaktır. Bugüne kadar elde edilen tecrübelerden, bu süreyi üç ayda tamamlayan öğrencilerimiz olmuştur.

Sözkonusu programa katılımda şartlar:

İngilizce Yeterlilik: Yapalacak Online İngilizce sınavında başarılı olmak, Amarika lı Dil Sorumlumuz Betania Hanım sizlerle 10 dakika süre ile konuşma, okuma , anlama ve dinleme konuları üzerinde yeterliliklerinizi belirleyecektir.

Yeterli Finans Gücüne sahip olmak, Vize Prosedürlerinden biri olup bankada üzerinize veya size sponsor olan bir yakınınıza (baba, amca, hala vb.) ait hesapta toplam en az 45.500 dolar ödeme yapabilecek banka receipt ini sunabilmek,

Sağlık Yönünden Türk Sİvil Havacılığına kayıtlı olan yetkili hastanelerden (Istanbulda Doğan Hastanesi, Sefaköy en hızlı bir şekilde ek ücret ödemeden Uçuşa yeni başlayanlar için) Medical Check evrağını almanız gerekmektedir

Bu işelemlerin sonunda sizlere, Amerika dan Uçuş Okuluna Vize elabilmeniz için I20, Acceptance Letter adresinize gönderilecektir.

Amerika da Uçuş Eğitim Vizesi Çok Kolay ve hızla alınabilmektedir. İlk Müracaatınızdan yaklaşık bir ay sonra Amerika da Uçuş Eğitimine başlayacak şekilde zaman planlaması yapmanız uygun olacaktır.

Boeing /Airbus ve Business Jet Tip İntibağını Kapsayan Diğer Eğitim Modüllerimiz aşağıda açıklanmıştır.

Program I : FAA CPL ME + JAA ATP (Türk Lisansı, Konaklama Dahil ) : 56.500 $

Program II: FAA CPL ME + JAA ATP (Türk Lisansı, Konaklama Dahil ) + Type Rating Being 737 NG/Airbus A320 : 69.500 $

Program III: FAA CPL ME + JAA ATP (Türk Lisansı,Konaklama Dahil ) + Business Jet Type Rating Cessna Citation  560 XL 64.500 $

Program IV: FAA CPL ME + EASA ATP (Avrupa Lisansı, Konaklama Dahil ) : 63.000 $

       Note: Boeing 747-400 Tip İntibağı İçin 3 ve 4 No lu Ücretlere 5.000 Dolar İlave edilecektir.

  Tip İntibak Süreleri 3-5 Hafta Arasında DeğişmektedirLisanslarınıza Almış olduğunuz Uçağın Tip Eğitimi İşlenmekteve bu lisans ile Aldığınız Tip ile ilgilimüracaatlarınızı yapabileceksiniz.

Son kez tekrar edelim.. APA Öğrencilerini “O dan alarak Hızlı Program İle 11 ay içerisinde Airline Müracatlarına Hazır Hale Getirmektedir.” SOn dönemde çokça arkadaşlarımız , PPL Lisans sahibi olarak bizlerle temasa geçmektedirler. Lütfen Macaristan, Çekya, Polonya, Türkiye den PPL Lisansı alıpta bizlere müracacat edilmemesini sizlerden özellikle rica ediyoruz. Bu kaynaklardan gelen öğrencilerimize önerebileceğimiz en uygun hal tarzı, eğitimlerine başladıkları yerde tamamlamalarıdır. Amerika da PPL Programı ile belirtilen yerlerde alınan PPL Lisasn Programları arasında çok büyük fark olması nedeniyle öğrencinin buradaki performası eğitimi tamamlama açısından eksik olmaktadır.


APA Application and Requirements:

  • At least High School Graduation,
  • English Proficiency (Online English Proficiency Check performed by American Teacher ), 
  • Medical Check in conformity with Civil Aviation Regulation,
  • Proof of Funds (Bank Statement)

UMIT OZTURK,

Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)

USA : +1 407 729 6843

pilot@amerikapilotakademisi.com

www.amerikapilotakademisi.com

Related posts

Leave a Comment