APA Öğrencileri PPL + 10 ile ne kazanıyorlar ? Süreç nasıl işliyor ? Faydaları nelerdir ?

Sevgili arkadaşlar;
PPL +10 ? Amerika Pilot Akademisi PPL safhasında Eğitim Programı İşleyişi Nasıl ? Neden gerek var ? 10 ne demektir ? Haydi bunları anlatalım sizlere ..
Amerika Öncesi- Başlangıç Eğitim Programı:
Programımıza katılmak için minimum şartları yerine getiren .. (İngilizce yeterlilik, yeterli maddi destek- (bankada öğrenci adına hesapta en az 35-42 bin USA $ muhafaza edilmesi gerekli şarttır. ), sağlık yeterliliği..) adaylara Amerika davetiyesi (ı20 dökümanı) Uçuş Okulumuzdan gönderilir.. I20 Belgesi üzerinde yer alan SEVIS Number ile en yakın USA konsolosluğuna müracaat, randevu ve görüşme .. Toplam 15 günlük heyecanlı bir süreç .. M1 Uçuş Eğitim vizesinin alınması ile aslında siz öğrenci Pilot Oldunuz.

Vize işlemleri olumlu geçen her öğrenci adayına, Private Pilot Çalışma Seti ve Aviation Communication çalışma seti gönderilir. Öğrenci bu setleri Amerika ya gelmeden önce Uçuş Okulunun Uçuş Eğitmeni, CFI , Certified Flight Instructor ile online olarak toplam 25 saat olarak tamamlar. Eğitim ana başlıkları Jeppesen Pirivate Pilot Kitabında yer alan konulardan oluşmaktadır.
Nedir bu konular ve neden önemlidir..
Lİnkte Tüm konu detayları var .. Bunları sizle tek tek PPL+10 ile uygulayacağız.. APA bu nedenle farklı ve sizlere doğruyu gşstermekle de gururlu.. İşte PPL konuları .. https://www.amerikapilotakademisi.com/wp-content/uploads/2019/03/APA-Private-Pilot-Subject-Matters-and-Contents-.pdf

Bu çalışma ile, Havacılığın Pilot Eğitim Teori bölümü geliştirilir. Teori iyice bilinmeden Pratikte başarılı olunması tabii ki mümkün değildir. Amacımız aşağıda yer alan 11 temel eğitim kalemini Uçuşlar başlamadan önce sizlere bilgiyi kavrama seviyesinde yerleştirmektir. Bu safhadaki başarı tamamen Alet uçuş (Instrument Flight-IR) ve Ticari Uçuş (Commercial Pilot-CPL) safhalarında sizlerin anlama kavrama yükünü öok ama çok etkileyecektir. Ve çunu diyeceksiniz. Dİyorlar.. Hocam iyi ki PPL safhasında bizleri zorladınız o sayede IR ve CPL safhalarını az bir gayretle hallettik. İşte Başlangıç Hazırlayıcı Eğitim Programından maksadımız bu. Teori yi oturtmak. Neler yapılacak,

Öğrenci Pilot Adayımız yolladığımız İngilizce bilgi ve görselleri kabaca Türkiye bölümünde çalışacak, Amerika Uçuş Eğitim Koordinatörü koordinesinde tabii ki.. Sonra Amerika ya gelecek. AYnı konuları Uçuş OKulunda tekrar edecek, SIMULATOR Eğitimi ile iyice oturtacak.
PPL Teori Tamam .. SIMULATOR Uçuşu Eğitimi ile Uçak Tanın dı.. UMIT Hoca sizi alacak ve 10 saat ilk uçuşunuzu yaptıracak.. Private Pilot Safhası uçuşlarınızda bu şekilde başlamış oluyor. Peki bu on saate neden ihtiyaç duyuldu..

PPL+10 : APA tarafından geliştirilen bu modelin ana hedefi, PPL safhasına hızla ve tam bir bilgi donanım ile başlamak, yaklaşık toplam 40-50 iniş kalkış eğitimi ile Öğrencilerin en çok zorlandığı Uçuş maaliyetini artıran, anlaşılması zor olan İniş ve Kalkış tekniklerinde tam bir yeterlilik sağlamaktır. Yani süreci kolaylaştırmak için planlanmıştır. PPL safhası manevralarını tam anlamıyla yapan, uçağı VFR yani görerek şartlarda hakimiyeti sağlayan arkadaşlar bu işi ilk 10 saatte ceplerine koyacaklardır. Tabii unutmayın buraya nasıl geldik.. En az 30 saat PPL yer dersi eğitimi, 10 saat Simulator , 5 saat Communication…. ve Uçuş..

PPL +10 iyi tamamlayan pilot diğer safhaları kolaylıkla tamamlayacaktır. Aslında sadece iniş ve kalkış değil.. Neler yapıyoruz bu arada.. Öğrenci adayını hızlı bir şekilde solo uçuşa hazırlamak ve FAA PPL Programının gerekliliklerini (Cross Country- XC, Night Flight,Night Landings, VOR Orientation vb.) tamamlıyoruz…. NOKTA…

Bu hazırlık aynı zamanda öğrencinin gireceği ilk yazılı sınav olan PPL Written Exama hazırlık konularında da Öğrenci üzerinde farkındalık oluşturarak, soruları çözme ile ilgili Havacılık Nosyonu da oturmuş oluyor…..

PPL+10 safhasında öğrenci ilk iniş kalışını kendisi tamamlayana kadar ortalama 40-60 iniş Kalkış, trafik paterni çalışması icra edilmektedir.

PPL+10 safhası sonrası öğrenci Amerika lı Uçuş Öğretmenine devredilerek, PPL safhasının geri kalan uçuşlarını Planlamaya uygun olarak tamamlamaktadır. Bu safhanın sonunda bir Yazılı sınav, bir kontrol uçuşu (oral exam ve practical exam) yapılacak ve bu sınavların sonucunda öğrenci Private Pilot Lisansı sahibi olacaktır.

Söylemeyi unuttum. Tüm işlerimiz İngilizce .. Yemek , ders, uçuş, SIM vb.. Sadece çok iyi anlamak için İngilizce yerine Türkçe Anlaşılmayan yerler de kısa süreliğine TÜRKÇE var..

IPT Initial Preperation Training Türkiye de Vize almamla birlikte başlayan bir Eğitim Zinciri .. Uzaktan Online Birebir Eğitim-Appear In uygulaması üzerinden…. Amerika , Simulator , PPL +10 ve derken hızlandırılmış eğitim ile 7 ay içerisinde FAA CPL ME lisansı ile tamamlanan eğitim modeli ..
Bir sonraki yazımızda sizlere IR+5 Modelini de bu şekilde uzun uzadıya anlatacağım.. Selam ve sağlıcakla..

UMIT Hoca..

Related posts

Leave a Comment