APA EASA ATP A Pilot Training Program Detayları ve Ücretlendirme
Combined FAA/EASA Pilot Training Program:

Sevgili Arkadaşlarım;

Sizlere Bugün Amerika da en çok ilgi gören EASA ATP Lisans Programını Tanıtacağım.

Program Amerika da ve Avrupa da Uçuş Eğitimi gerektirmektedir. Programımızın toplam süresi 10 aydır. Programımız bugüne kadar topalm 30 öğrencimize uygulanmıştır.  Oradan elde ettiğimiz dersler ışığında programımızı revize ederek,

* Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi (Accelerate Flight Training),

* Avrupa Amerika Birleştirilmiş Prgram (Combinen Flight Training)

* Initial Preperation Training (Başlangıç Hazırlayıcı Zorunlu Eğitim)

* Triple License Advantage (Üç Lisans Sahibi olma avantajı)

  • Amerika Eğitim Sonrası sizlere verilecek; DLR, CRM, ICAO LEVEL eğitimlerini yeniden reogranize ederek maksimum fayda ve minimum maliyet ile katıldığınız eğitimleri tamamlamayı hedefledik. Ücretimizin az olmasının sebebi, alacağınız IPT eğitimi ile Uçuş Okulu süreçlerini başarı ve süratle tamamlamanız sağlanacaktır.

Alacağınız eğitimler sırasıyla ;

Amerika ya ulaşmanızı müteakip; IPT – Initial Preperation Training Olarak adlandırdığımız, hem PPL safhasında hem de IR safhasında almanız gerekli zorunlu bir başlangıç eğitimidir.

PPL IPT kabaca; Uçuş (3 H/Cessna 172), Simulatör (10 H) ve teori eğitimlerini (12 H) kapsayan toplam 25 saatlik bir hazırlayıcı eğiitim sürecidir.

IR IPT, Simulator (10 H- FAA Approved Redbird TD2), Teori Eğitimi (10 H, alet uçuşunda bilinmesi zorunlu konu başlıklarından oluşan )  eğitim süreçlerine APA yerleşkesinde katılmak zorundasınız.

Her iki eğitimin maksadı sizlerin; hem havacılık terminolojisi, uçağa hakimiyet, hava sahasının kontrolü, communicatio prosedürleri, temel uçuş hareketleri olan, Traffic Pattern, steep turns, stalls, slow flight konularında ve bunların teorisinde İngilizce yetiştirmektir.
Bu eğitimi müteakip, Uçuş Eğitimi Uçuş Okulunca APA koordine ve kontrolünde başlayacaktır. Amerika da 5 ay içerisinde toplam ortalama 200 Saate yakın Uçuş ile, FAA PPL , IR ve PIC Uçuşlarını alacaksınız. Bu süreçte toplam 2 yazılı sınav (CBT), 2 sözlü sınav (oral exam), 2 adet Skill Test denilen (Uçuş Sınavı/Practicak Exam/Check Ride) alacaksınız.

Oral Exam ve Checkride FAA DPE (Designated Pilot Examiner/Kontrol Pilotu) Examiner tarafından icra edilecektir.

Amerika safhası devam ederken, PPL Lisansını almanızı müteakip, (yaklaşık 50 uçuş satini tamamlarken) Avrupa Uçuş Okulumuza kayıt işleminiz gerçekleşecektir. Bu kayıt ile, EASA Veri tabanına bilgileriniz girecek, Online 14-theory lessons Online eğitim süreciniz başlayacaktır. Arkadaşlar, EASA Regulasyonu 450 saat Online Eğitimi zorunlu tutmaktadır. Dolayısıyla 14 teori sınavına katılmadan önce; bu gereklilikleri yerine getirmek zorundasınız. Sizin çalışmanız EASA Veri tabanından hem EASA hemde Uçuş Okulunca takip edilmektedir.

License Conversion Procedures:Buradaki toplam 200 saate yakın Uçuş eğitimini tamamlamadan önce , APA olaak sizlere, gereklli olduğuna inandığımız diğer eğitimler de verilecek olup bunlar sırasıyla; 5 saat DLR /CRM- HTA Uygulamalı Eğitim, 5 saat ICAO Level Engilsh Proficiency Eğitimi, 5 saatlik Glass Cockpit Simulatör ile Avrupa da Uçuş Okulunda yapacağınız conversion Uçuşlarına yönelik yapacağımız hazırlık ve farkındalık eğitimleridir. Avrupa Dönüşüm Uçuşu tamamen sizdeki Alet Uçuş yeterliliği ve IFR şartlarda uçağın kontrolünü tam istemektedir. Dolayısıyla , Avrupa da uçacağınız meydana ait  alet uçuş prosedürlerine yönelik hazırlayıcı eğitim alacaksınız.

Avrupa EASA 14-Theory exam dan geçilmesini müteakip, Uçuş Okulunda Conversion (Lisans Dönüşüm) Uçuşlarınız başlayacaktır.

Kabaca; toplam 30/35 saatlik bir uçuş periyodu olup, 3 hafta süre içerisinde tamamlanacak şekilde planlama yapılmıştır.

Lisans Dönüşüm Uçuşları; sırasıyla

First Stage: FAA IR to EASA IR Conversion.   10 H.

Second Stage: EASA CPL Flights and Conversion. 22 H.

Third Stage: IR/ ME Conversion . 5-7 H.   uçuşlarından oluşmaktadır.

Üçüncü safhayı tamamlamayı müteakip; sizler dünyanın her yerinde geçerli olan en çok aranan lisansına sahip olacaksınız.

Süreçlerimizi kabaca izah etmeye çalıştım.

Gereklilikler ve Ücretlendirme:

Amerika EASA ATP Uçak Lisans Programımızın gereklilikleri;

Sağlık Şartı, İngilizce yeterlilik ve Yeterli Finans Desteği (Proof Financial Support) olup, müracaatınızı yapmanızı müteakip 4/5 haftalık süre içerisinde Amerika da Uçuş Eğitimine başlayacak şekilde işlemleriniz (I20 dokümanının yayımlanması, Vize müracaatı alınması, İngilizce yeterlilik, Sağlık, ) yürütülecektir.

 Türkiye de Uçuş Okullarınca 18 aylık süreçte verilen ve toplam 190 saat uçuştan oluşan, 70/80 bin Euro gibi astronomik ücretlerle kıyaslayınız.

Arkadaşlar yukarıda sizlere verilen Amerika ve Avrupa eğitimlerinin toplam ücreti 54.500 Dolar dır. Ücrete konaklama dahil olmayıp isteyen arkadaşlara Aile yanı veya paylaşımşı oda gibi seçenekler sunulmaktadır.

Program sonunda sizlere Küresel Pilot Olma yolunda iyi bir ingilizce, üç adet Lisans Avantajı (Amerika FAA, Avrupa EASA, Türkiye JAR ATP) lisansları ile ödüllendirileceksiniz. Yani dünyanın heryerinde geçerli bir mesleğiniz olup, kariyer basamaklarını istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Canınız sıkılırsa, Sidney, Arap Penisulası, Singapur, Tayvan, Honkong, Pasifik, Orta Doğu, Avrupa  ve Afrika size açıktır. Küresel Şirketlerin işe alım süreçlerinde; bu üç adet lisans üstünlüğü ve Amerika da Uçuş eğitimi almanız nedeniyle, öncelikle siz tercih sebebi olacağınızı bilmelisiniz.

 

 


Related posts

Leave a Comment