Antalya yı Vuran Kasırga..

Antalya belkide tarihinde en zor günlerinden birini yaşadı. Antalya’da 24 Ocak’tan itibaren etkili olan şiddetli yağış, kuvvetli fırtına ve hortum nedeniyle bölgede zor anlar yaşanıyor. Antalya Havalimanı’nda bir otobüs şiddetli fırtınadan devrildi, yaralılar var.

Kıyıdan yaklaşık 1 kilometre açıkta oluştuğu görülen hortum kısa sürede büyüyüp, ilerlemeye devam etti. Deniz yüzeyinde suları savurarak yoluna devam eden hortumu barınaktaki balıkçılar cep telefonlarıyla görüntüledi.
Denizden gökyüzüne kadar uzanan devasa hortum görüntülerde anbean yer aldı. Hızla ilerleyen hortumun daha sonra gözden kaybolduğu görüntülere yansıdı.

Havaalaninda Yolculara servis hizmeti veren Otobüsü deviren Hortum.

Kentin en işlek caddelerinden Yüzüncü Yıl Caddesi’nde çok sayıda ağaç devrildi. İki otomobil, devrilen ağaçların altında kaldı. Cadde, polis ekiplerince trafiğe kapatıldı. Dolu yağışının da etkili olduğu kentte çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, Lara bölgesindeki bazı binaların çatıları uçtu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2 kişinin hayatını kaybettiği Antalya’daki hortum felaketinde 2 binanın tamamen yıkıldığını, 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapıldığını açıkladı.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karaman’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karaman Valiliğini ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Kurum, Antalya’da yaşanan hortum felaketine değinerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Murat Kurum 2 kişinin öldüğü felakette hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Antalya’da afetten hemen sonra Bakanlık olarak harekete geçtik. İl Müdürlüğümüz ekipleri hasar tespit, enkaz kaldırma çalışmalarına ivedilikle başladılar. Kemer, Finike ve Kumluca ilçelerinde ön hasar tespit çalışmalarına devam ediyoruz. Yaptığımız tespitlere göre, Kumluca’da 2 bina tamamen yıkılmış vaziyette. 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapılmış. Ekiplerimiz olay yerinde çalışmalarına devam ediyorlar” dedi. 

Peki Kasırga , Tornado olarak adlandırılan tabii afet nasıl olusur? Öncesinden neler olur ? Çok ani bir gelişmemidir. Bazen ani bazen de
Tabiiki hayır.
Teknoloji ve hava tahminindeki gelişmeler, bölgedeki hakim hava durumu, son gelişmeler sizlere bazı şeylerin olabileceği bilgisini verecektir.

Haber görseli


Onur Air e Ait TC OEB Airbus 321 Uçağı Kasırga Sırasında Ciddi Hasara Uğradı. Burun Bölümü ve gövdenin sağ tarafında ağır yapısal hasarlar nedeniyle Uçak Uzun süre yerde kalmak zorunda kalacağı gelen ilk bilgiler arasında..
Haber görseli
Haber görseli


Peki nasıl ?
İşte belirtileri:
Şiddetli yağış özellikle dolu ile devam eden, kuvvetli fırtına ve imha edici tünel yapan hortum
* Kara bulutların hakimiyeti, yeşilimsi bir gökyüzü rengi.
* Duvar şeklindeki bulutlar ve yaklaşan parça parça ufak bulut teşekkülleri.
* Çok kuvvetli dolu yağışı.
*Tornado öncesi sakin bir rüzgar esintisi.
* Tornado ile birlikte ortaya çıkan yükselen bir yük treni gürültüsünü andıran ses halkaları,
* Son olarak imha edici bulutun yaklaşması ve tünel şeklinde bazen görülebilen bazı zamanlar görülemeyen (havadaki nem miktarı ile orantılı) geçtiği yerleri tahrip edip, doğal yaşamı etkileyecek tarzda zararlar ortaya çıkarması.

Uzmanlar , tornadoların bu etkileri sonrasında çocukların ruh sağlığında duygularında ve fiziksel davranışalrında olumsuz gelişmelerin yaşanabileceğini ve desteklenmesi için aileleri tarafından konuyu açıklayıcı tarzda kendilerine ” bu bir tabiat olayı, gayet normal, bazı zamanlar olabilir ” şeklinde teskin edivi açıklamaların faydalı olabileceğini ifade etmektedirler.


Related posts

Leave a Comment