Amerika Yeşil Kart Müracaatı Başladı. 6 Kasım Son Gün..

Amerika’da çalışma ve yaşama hakkı veren “Yeşil Kart” çekilişine katılmak isteyenler 6 Kasım günü 12’ye kadar www.dvlottery.state.gov adresinden başvurularını yapabilir. Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi, resim. Resim nasıl olmalı ? Son 30 gün içerisinde çekilmiş foto , gerçeğe uygun bilgiler başvuru için yeterli.
Amerika her yıl, farklı coğrafi bölgelerden ülkelerin vatandaşlarına çekiliş yoluyla göçmenlik hakkı tanıyor. Ülkeler, Amerika’ya en az göç verenler arasından belirleniyor. Türkiye de bu ülkelerden biri. Amerikan hükümeti Yeşil Kart başvuruları için para almıyor. Başvurular doğrudan, yani bir aracı kuruma gerek kalmaksızın yapılıyor.
Litfen başvuru yaptıktan sonra size verilen kabul/kontrol numarasını not alın. Çünkü siz size Green Kart çıkıp çıkmadığını oradaki numaradan sadece takip edeceksiniz. ÖNEMLİ.
Nasıl ?
“İnternetten bağlanabilirsiniz, Türkçe’yle İngilizce farketmiyor. Sadece ‘US Embassy Turkey’ koyunca, Google direkt sizi doğru sayfaya getirecek. Ankara’nın hizmeti. Orada Türkçe de seçebilirsiniz. Herşey Türkçe de açıklanıyor. Yapacağınız şeyler çok basit; onlar sadece isim istiyor, adres istiyor ve resim istiyor. Bu resim çok önemli bir nokta. Genelde hata resimden kaynaklanmakta. Çünkü resmin pasaport resmi olması lazım. Gölgesiz, beyaz arka, normal pasaporttaki gibi güler yüz olmuyor. Çünkü öyle koymazsan reddediyorlar. Lütfen Profesyonel bir fotoğrafçıya gidiniz ve orijinal resminizi bu şekilde belirleyin.
Amerikan hükümeti, başvuru yapanları, aracı kurumlar kullanmamaları konusunda uyarıyor. Yetkililer, bu tür kurumların, başvurular sonrasında bilgi takibi amacıyla haksız kazanç elde etmeye çalışabileceklerinden endişe ediyor. Avukat Timur Edib’e göre bir başka sorun da gelecek yıllarda tekrar başvuru yapma riski:
“Normal onların aldığı rakam 50 dolar, 100 dolar alıyor ama onlar o hizmete karşı genelde size söz veriyor 3 sene bu hizmete yani bir kere yapmayacaklar iyilik olsun diye ama bizim gördüğümüz bu sene ben özel şirkete gidip 50 dolarımı, 100 dolarımı verdim sağlam olsun diye ama ertesi sene akraba çıkıyor bana yardımcı olacak diye onlar da başvuruyor. Şirket de başvurursa kendim de başvurursam ya da bir akraba başvurursa iki tane olunca iptal oluyor. Yani kazansan bile görürlerse 2 tane var, onu geri çekiyorlar. Onun için bu anlaşmaya girince anla bir sene fazla koyacaksa siz de koyamazsınız ikinci kere.  Eskiden kontrol numarası yoktu o şirketlere bağlanınca veriyorsun 100 dolar ama başvurdu mu başvurmadı bilmiyordun ama şimdi başvurunca kabul edildiyse kontrol numarası veriyor. Onu saklıyorsun.“
Amerikan rüyasına inanıp burada yaşayabilmek için başvuru yapanlar kimi zaman umut tüccarlarının tuzağına düşüyor. Ama unutulmamalı ki sonuçlar artık eskisi gibi postayla gelmiyor: O nedenle müracaat sonrası size verilen Kabul Numarasını saklayınız.
Şimdiden Hepinize Bol Şanslar.

Related posts

Leave a Comment