Amerika Florida Uçuş Eğitimi APA ile artık daha kolay ! Nasıl ? Neden ?

Gelecek havacıların olacak diyebiliriz artık.
Neden mi ? Şu anda Çin ve Hindistan da en hızlı büyüyen sektör havacılık. Bu ne demek? Dünyanın İnsan kaynagının çoğunluğu bu ülkelerde ve havacılık çok hızla buralarda gelişiyor. Hem uçak sayısı ve pilot ihtiyacı yönüyle hızla gelişen Asya bizlere şu mesajı vermeli !
Havacılık ile ilgili iş yapanlar önümüzdeki yüzyılın kazananları olacak. Dolayısı ile bu alana girmek için geç kalmamak gerekli. Bizler Amerika Pilot Akademisi, APA, olarak işin İnsan kaynağı boyutu ile ilgiliyiz. Amacımız, insanımız , değerlerimiz olan evlatlarımıza geleceğin mesleğini nasıl kazandırabiliriz sorusuna cevap vermektir. Eğitimde kalite ancak sürdürülebilir bir destek ile sağlanabilir. Özellikle bu eğitimi yurt dışında almaya karar verdiyseniz o zaman sizlere bilgi, belge ve deneyim BBB desteği konusunda yardımcı olacak bir destek olmazsa olmazdır. Aksi takdirde eğitim süreniz uzayabilir, maliyetiniz artabilir, psikolojiniz olumsuz etkilenebilir, uçuşlarınız da tereddütler oluşabilir, yani bir takım belirsiz süreçler size dikte ettirilebilir. Hatta eğitiminizi tamamlayamadan dönmek zorunda kalabilirsiniz.
Tüm bunları yaşamamak adına APA sizlere Amerika ve Lisans Dönüşüm süreçlerinizde her türlü bilgi belge ve beceriyi BBB aktarımı için yanınızda olacaktır. Örneğin, gireceğiniz sınavlar aslında çok zor sınavlar olmayıp, her şey formülüze edilmiş olarak sizlere Amerika eğitiminiz süresinde formüle edilmiş kalıplar olarak verilecektir.
Örneğin, aşağıda sizlerle APA olarak hazırladığımız ve her öğrencimize verdiğimiz Örnek VFR Uçuş ve Traffic Pattern Chart ı arkadaşlarımıza burada yapacakları uçuş boyunca sürekli yardımcı olan bir çalışmadır. Bununn gibi onlarca faydali beilgi ve belge sizlerin elinizin altında olacaktır. VFR Sectional Charts and Traffic Pattern Charts bunlardan aşaıda snulan sadece iki örnektir. Öğrencilerimiz İstedikleri her türlü bilgi ve belgeye ulaşmada sorun yaşamamalıdırlar.

Öncelikle APA olarak Amerika öncesi gerekliliklerimiz yani olmazsa olmazlarımız var. Nedir Bunlar ?

APA Müracaat ve Gereksinimler:

En az Lise Mezuniyeti,

İngilizce Yeterlilik  (Online İngilizce Sinavı Amerikalı Hocamız tarafından yapılacak English Proficiency Check, 10 Min.),

Sağlık Muayenesi (SHGM Onaylı Hastanelerden “Yeni Başlayanlar İçin Pilotaja Eleverişli Raporu”),

Finansal Yeterlilik- Proof of Fund (Banka Dekontu en az 50 bin $ değerinde.)

Bu şartları taşıyoruz diyorsanız . APA ailesine hoşgeldiniz. Bundan sonraki süreç nasıl olacak.

Sırasıyle atılacak diğer adımlar:
Adım 1: VIZE Evraklarının Hazırlanması. Amerika Konsolosluğuna Online Müracaat ta sizlere sorulacak 4 evrak :
– I20 yani Uçuş Okulu Kabul Yazısı, Davetiye Mektubu. Bu evrak sizlere APA tarafından adınıza adresinize Posta yoluyla gönderilecektir.
– Pasaport.
– Banka da yeterli Paranız Olduğunu gösteren Banka Bilgi Dekontu (Proof of Fund)
– SEVIS Ödeme dekontu.
Online Müracaat ile randevu alıp, bu evraklar ile müracaatınız da sizlere M1 vizesi verilecektir.

Adım 2 : Amerika Öncesi Eğitim; bu eğitim APA nın sizlere zorunlu olarak eğitiminizin başlangıçta daha rahat bir şekilde geçmesi için İngilizce olarak verilen bir 25 saat lik online birebir eğitim dir. Eğitim ile ilgili konu başlıkları aşğıda belirtilmişitr.

Adım 3: Amerika ya geliş ve Uçuş Başlangıç Hazırlayıcı Eğitimi:
Amerika da konaklama İmkanı APA tarafından sağlanacaktır.


Amerika ya ayak basar basmaz sizlere 10/12 saatlik PPL Eğitiminiz APA Uçuş Eğitimeni Öğretmen Pilot Ümit ÖZTÜRK (FAA CFII) tarafından bire bir verilecektir. Bu eğitimin maksadı , sizleri okula, havacılığa, çevreye, uçuşa, temel uçuş başlangıç hareketlerine adapte olmanızı sağlamaktır. Burada yapacağınız uçuşlar FAA Uçuş Logbook unuza kayıt edilecek uçuşlar olup, bu uçuş ingilizce olarak konuşularak yapılacaktır. Türkçe konuşmak kesinlikle yasaktır. Cezası en yakın Starbuck ta bir kahve cezasıdır. Bu uçuş ile en az 30 adet İniş Kalkış eğitimi (Landing / Take Off- Short Field, Soft Field), Uçuşları yapacağınız meydanda, Pompano Beach KPMP, 20 Meydan Turu çalışması, Power on /Power Off Stalls, Steep Turns, S Turns, Turning around a point, Engine Failure çalışmaları her öğrenci arkadaşımıza anlatılacak, yaptırılacak ve kavramların uygulama seviyesinde kafasına yerleşmesi için tüm imkanlar bu 10/12 SAATLİK EĞİTİMDE SEFERBER edilecektir.
Aynı eğitim Instrument Rate safhasında toplam 5 saat olarak aynı esaslar dahilinde öğrencilerimize APA olarak Hazırlayıcı Mahiyette verilecektir.
Bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübelerin sonucu, bu eğitimi alarak uçuşa başlayan ögrencilerimiz, müteakip eğitimlerini hiç zorlanmadan tamamlamaktadırlar. Bu test edilmiş ve sonuçları Uçuş Eğitim süresince Pozitif Olmuştur.
Müteakip eğitimlerinizi Uçuş Okulumuzda görevli diğer Uçuş Öğretmenlerimiz ile yapacaksınız.

Adım 4: Türkiye Uçuş Okulu Veri Tabanına Kayıt Yapılması – FAA PPL Lisansınızı alır almaz yapılacak ilk zorunlu şey, Türk Sİvil Havacılık Veri tabanına Türk Uçuş Okulumuz ile verilerinizin girilerek adınıza ICAO JAA ATP hesabınızın açılması ve 14 teori dersi ile ilgili Online Eğitim Çalışmalarına Başlamanız Olacaktır.
Adım 5: PPL IR CPL ME safhaları boyunca, yanı burada bulunacağınız 6 aylık süre içerisinde toplam 250 saat Uçuş ta her an sizleri koruyacak bir Hocanızın Uçuş Okulunda bulunduğunu unutmayınız. Dolayısı ile sizlerin her türlü geşişim bilgileri Uçuş Okulu Yönetimi ile APA ya yani tarafıma bildirilmektedir. BU süreçte APA da Amerika eğitimi tamamlanacak, Toplam 3 adet Check Ride ve written exam ve 250 saat uçuş ile FAA CPL ME lisansınız alınacaktır.


Müteakip süreç , arzu eden adaylarımıza Boeing/Airbus Type Rating Safhası olup, isteğe bağlıdır. Zorunluluk yoktur. Type Rating için ilave 4 hafta bir ilave süreç Amarika da geçecektir.
Adım 6: Türkiye ye Dönüş ve Uçuş Okulunda Face to Face Ders Eğitimlerine katılarak 14 sınavın verilmesi ve 2 saat sürecek bir Kontrol Uçuşu İle ICAO JAA ATP A Frozen Lisansının alınması.
Adım 7: İş Müracaatlarının Yapılması: Aldığının elinizde yer alan FAA CPL ME ve ICAO JAA ATP Frozen Lisanslarınız ile dünyanın her yerinde (Avrupa Hariç, Avrupa zorunu oturum ve vatandaşlık şart istemektedir) iş müracaatı yapabileceksiniz. Unutmayınız ! FAA CPL ME lisans sahibi olmanız sizlere katılacağınız interviewlerde altın bir fırsat sunacaktır.
Lütfen konu ile ilgili sorularınız olur ise yazınız. Elimizden geldiği kadarıyla cevaplayalım.


UMIT OZTURK,

Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)

USA : +1 407 729 6843

pilot@amerikapilotakademisi.com

www.amerikapilotakademisi.com

Related posts

Leave a Comment