Amerika da Uçuş EASA ATP Hakkında Merak Edilenler ….Merhaba Arkadaşlar Sizlerden sorular arkası kesilmeden devam ediyor.

Bende elimden geldiğince kısa cevaplarla konuyu özetlemeye çalışacağım.

Hergün artan taleple, yeni destinasyonlara uçan Havayolları, sürekli filolarına yeni uçaklar katıyorlar. Bu da zaten çok büyük bir açık olan Pilot ihtiyacını kapatılamaz hale getiriyor. Şu anda Türkiye’de uçmakta olan Ticari Pilot sayısı 9500 civarında ve bu rakamın yaklaşık 1,000’ini yabancı pilotlar oluşturuyor.

Türkiye’de bir pilot ortalama 1,5-2 yılda yetiştirilebiliyor. Ancak ülke genelinde, önümüzdeli 10 yıllık dönemde ihtiyacın karşılanabilmesi için  yılda 800 ila 1200 arasında yeni Pilot gerekiyor ve zaten full kapasite ile çalısan uçuş okulları bu talebe yetişmekte zorlanıyor. Pilot Okullarının yıllık öğrenci kapasitesi şu anda yıllık 450-550 arasında..

Bu nedenle birçok Pilot adayı, Pilotluk eğitimlerini almak için Yurt dışına gidiyor. En çok tercih edilen Ülke, ingilizcesi iyi olan adaylar için Amerika Birleşik Devletleri, ingilizcesine güvenemeyen adaylar için ise eski doğu blok Ülkeleri olan Macaristan, Romanya, Çekoslovakya, Polonya, Bulgaristan çözüm oluyor. (Tavsiye I : Bu ülkelerde eğitime giden arkadaşlar, lisans alan arkadaşlarımız tabii ki finansal nedenlerle buraları tercih ediyorlar. Onlardan ricam şu olacak, Lütfen Yer dersleri usulüne uygun verilen bir uçuş okulunu seçin ve sorgulayınız. Bana PPL , IR, CPL, ME safhalarında kaç saat Ground dersi Classroom ortamında vereceksiniz ? Mezunlarınızdan bana 3 kişinin telefonunu verebilirmisiniz ? vb.. sorular sorunuz. )

Pilot adayları, ABD’yi Ingilizcelerini üst seviyeye getirmek ve en kısa sürede eğitimlerini tamamlayıp, hazır hale gelen İngilizce ve Amerika da aldıkları lisansların üstünlüğü ile en kısa sürelerde göreve başlayabilmek için tercih ediyorlar. APA Olarak ABD’de Dual FAA CPL-EASA ATP ve FAA CPL -JAA ATP Ticari Pilotluk Lisans eğitimini 7+5 toplam 12 ay sürede taaahhüt ediyoruz. Referanslarımız Mezunlarımızdır. APA Florida sizlerin konu ile ilgili sorularını APA mail üzerinden cevaplandıracaktır..  Çalıştığımız Part 141 FAA Uçuş okullarının herbiri ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde seçilmiş ve Bakım sistemi, yönetim olarak Öğrencilerimize her türlü konuda yapılmış olan özel hızlandırılmış program gereğince kurs süresince destek olunmaktadır. Tek istenilen ve yapmanız zorunlu olan şey burada bulunacağınız 7 ay süresince çok çalışmaktır.

Öncelikle şunu açıklayalım..Neden Amerika da eğitim almalıyım diye kendinize soru sorduğunuzda vereceğimiz cevap ,

Dünya çapında pilotların %20’si Amerika dan yetişmektedir. Bu çok ciddi bir orandır. Bunun nedeni eğitimin veya lisans almanın ABD’de kolay olmasi değil, havacılıkta diğer tüm ülkelere göre daha gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadir. Havacılık, birçok alanda günlük hayatla iç içedir. 51 Eyaletinden biri olan Florida eyaletinde bile sadece, 1000 in üzerinde eğitimlerinizde kullanabileceğiniz   Pist  mevcuttur. Uçuş burada hayatın ihmal edilemez bir parçası durumundadır. Bu rakamlar Ülkemiz dahil  birçok ülkenin total havalimanı sayısından  fazladır. Ayrıca, Florida eyaletindeki iklim, pilotaj eğitimi için en uygun yerlerden birisi yapmaktadır. Uygun sözcüğü, havanın hep günlük güneşlik olduğu şeklinde algılanmamalıdır. Uygun olması demek, Pilot adayının en kesintisiz ve en verimli  şekliyle uçuş eğitimine, hava şartları nedeni ile ara vermeden seri şekilde tamamlayabilmesi demektir. Yıllık ortalama 320 gün uçuş rahatça yapılabilmektedir.
Bir kıyaslama yapmak gerekirse; Çorlu da konuşlu uçuş okulunda Alet eğitimine başlayan bir Öğrenci , Alet uçuşu için Çorlu, Çanakkale, Balıkesir, Istanbul Atatürk, Sabiha Gökçen vb yerlerde alet uçuş kolaylıklarından istifade etmesi gerekmektedir. Buraları uluslar arası trafiğe açık yoğun uçuş programlı havaalanlarıdır. Dolaysıyla uçuş eğitimi öğrenci için bir kabus olabilir. Bu sadece basit bir kesit olarak size sunmak istediğimiz bir açık uçlu örnektir. Alet Uçuş Eğitimi Havayoluna giden yolda sizlere iş hayatınızda sürekli gerekli olan bilgiler Alet Uçuş eğitiminde kazandığınız bilgiler olacaktır. İşin bir tarafı burası. Diğer tarafı, gelelim Amerika ya , şu anda Pompano Beach – KPMP Class D  havaalanından öğrencimle Alet Uçuşu İçin kalktığımızda, hemen Radar ile temasa geçerek . (Requesting Radar Following to the nearest Airport to practice ILS, VOR DME, RNAV approaches..) 10 dakikalık mesafede eğitim imkanı sunan havaalanları sırasıyla, Pahokee F45, FLL Executive Airport, Bocaraton KBCT ve  OCEECHOBEE-KOBE  havalanlarında iki saatlik eğitim periyodunda toplam 8 adet RNAV/ILS/LOC/VOR alçalması yapabilirim, Sırasıyla FortPierce KFPR de 7 adet alet alçalma pratiği , Verobeach KVRB havaalanına toplam 5 alçalma çalışmasını aynı eğitim periyotları içerisinde yapma imkanınız olmaktadır. Sadece Alet Uçuş Avantaj ve kolaylıkları bu şekilde. APA olarak Alet eğitiminde her öğrencimize Simulator dahil olmak üzere toplam en az 40 Hassas Alet Alçalması, 50 adet Hassas olmayan Alet alçalması olmak üzere 90 alçalma yaptırmaktayım. Bu şu demek 50 saatlik alet uçuş süresinde her uçuş saatine iki alet alçalma pratiği. NOKTA.

Eğitime katılacak adaylarımızdan Amerika Hükümetince zorunlu olarak istenenler :

APA Application and Requirements:

  • At least High School Graduation,
  • English Proficiency (Online English Proficiency Check performed by American Teacher ), Bu sınavı geçmeniz durumunda Amerika ya Öğrenci olmanız gerçekleşebilir. 
  • Medical Check in conformity with Civil Aviation Regulation,
  • Proof of Funds (Bank Statement): Banka hesabınızda en az 45 bin dolarlık bir mevduatın bulunması gerekmekterdir.
  • NOT: Eğer bu şartların herhangi biri ile ilgili bir eksikliğiniz var ise Lütfen zamanınızı kaybetmeden eksik olan hususu tamamlayınız ve o şekilde temasa geçiniz. 

Sizlere Amerika daki Ucus Eğitim ve lokasyonlar hakkında bilgi vermeden önce Pilot Eğitimi sistemi ve “PPL+10 IR+5” hakkında bilgi vereceğim..
APA nın sizlere sunduğu bu “PPL+10 IR+5” eğitim modelinde, her öğrenci adayımız şu hususu iyi anlamalıdır. APA sizlere Kayıt işlemleri ve USA vize alınması sonrasında aşagıdaki eğitim desteğini sunmaktadır.

Nedir Bu modellerimiz ? Neden ihtiyaç duyuldu ? Olmasa da olur mu ?

Soru 1 : Amerika FAA CPL ME  eğitimi sonrasında alınan lisanslar nelerdir? Türkiye de geçerliliği var mı ?

Amerika Programımız , Amerika da e hızlı program olma özelliğini taşımaktadır. Bu 7 ay süreli eğitim takviminde belirlenen (sözkonusu 1 aylık fark tamamiyle TSA Müracaatındaki gecikmeler ve İngilizce seviyesindeki farklılıklardan kaynaklanabilmektedir.) aylık eğitim sonrası sizlere FAA CPL ME Lisansı (FAA Amerika Sivil Havacılık Kurumu) lisansınızı alarak bu lisans ile istediğiniz ülkelerde çalışabileceksiniz. Avrupa dan programımıza katılan adaylarımız EASA ATP Frozen Lisansı dönüşümü  ve Türkiye den programa katılan adaylarımız ise JAA FCL ICAO ATP Frozen Lisansı  dönüşüm işlemleri ile ilgili ülkelerde çalışabileceklerdir. Dönüşüm ile ilgili konuları ve içerikleri sitemizde bulabilirsiniz. Bu lisanslarla ve kazandığınız İngilizce yeterlilik ile dünyanın her yerine gidip , Pilot İşi ile ilgili müracaat yapabilirsiniz. İşte alacağınız lisanlar;Türk Öğrenci arkadaşlar Lütfen Şunu biliniz, sizler için Türkiye Lisansı gerekli ve yeterli olandır. Eğer AB Vatandaşlığınız yok ise.

Soru 2: Eğitim süresi ne kadardır ?

FAA CPL ME hızlandırılmış Eğitim süremiz Uçuş başladığı günden itibaren 7 aydır. Bu sizin performansiniz ile dogrudan iliskilidir.  Amerika ya  geldiğinizde İdari işlemlerle geçen 10/15 günlük bir süreniz var. FAA Medical Check, TSA Parmak İzi Müracaatı ve sonucunun alınması (bazen bu süreç TSA tarafından geç işlem, cevaplama süresinin uzaması, formun hatalı doldurulması gibi nedenlerle uzayabilmektedir.),  On Line Abonelikler, IPAD ve kulaklık tedariki gibi yaklaşık 4/5 kalem idari yapılması zorunlu olan Başvurular ve alınması gerekli izinler ile ilgili süreçlerde yürütülecektir.Soru 3 : Eğitim nerede ve nasıl gerçekleştiriliyor ?

Eğitimler Amerika Florida da . Uçuş Okulu Lokasyonlarımız West Palm Beach, Meritt Island..
Uçuş Okullarımız Part 141 yetkisinde Uluslar arası öğrenci kabul yetkisi olan okullar. sizlere kesintisiz, hızlandırılmış entegre Uçuş Eğitimi toplam 250 saat, Teori ders Eğitimi Amerika da ve Türkiye de verilecektir. (EASA Lisansı için müracaat eden öğrenciler için AB üyesi ülkelerde bu eğitimin alınma zorunluluğu vardır.) Bu eğitimler sırasında özverili çalışma, kendini bu işe adama, odaklanma sizden istediğimiz tek detay. Nasıl ? Sorusuna cevap oldu sanırım.

Soru 4 : Eğitimler neden Amerika da alınmalı ?

Amerika da ilk Uçuş 1903 te 12 HP motorla başladı. Şu güne gelindi ve Amerika bütün dünya ya havacılığın gelişiminde model olmuş yeniliklerin başlangıç yeri.
Burada sadece Uçuş Eğitimi almıyorsunuz, havacılığı öğreniyorsunuz.
Neler Yaplıyor ? Eğitim sürecinde toplam 3 adet FAA YAzılı Sınav , Test olaral, 3 adet Oral Exam ve 3 adet Practical exam – Gerçek Uçuş Amerika lı DPE (designated pilot examiner) tarafından icra edilecektir. İcra edilecek  toplam en az 3 farklı Oral Sınavda öğrendikleriniz Facetoface size Oral Exam bölümünde soruluyor. Her bir oral exam yaklaşık 1.5  ile 2.5 saat sürebiliyor. Dolayısıyla; burada tam mutlak bilgiye hem de İngilizce Konuşma becerileri ile hakim olacaksınız.  Net söylemeliyim, Mezunlarımız bilinen tüm dünya havayolları tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedirler. Bunun tek sebebi , Tüm havayolu şirketleri şunu iyi bilirler, bir öğrenci Amerika da Uçuş Eğitimini tamamladı ise dünyada her yerde uçuş yapabilir. Şu kuralı bilirsiniz “ bir mal Amerika da satarsa dünyanın her yerinde satar. Bizim malımız size sağladığımız maliyet etkin ve hızlandırılmış eğitim. Dolayısıyla Müşterimiz olmanız için okumaya devam ediniz.

Soru 5 : Eğitim ücretleri ne kadar, eğitim dışı harcamalar neler ? Ödeme kolaylıkları var ?

Eğitim Ücretimiz Standart FAA CPL ME +Türk Lisansı (JAA ATP) Programı için 56.500 $, FAA CPL ME +Avrupa Lisansı (EASA ATP) Programı için 64.500 Dolar olup, sadece Amerika konaklama dahil fiyatlardır... Türk ve EASA Lisansı Programında Amerika Konaklama Süresi 7 AY dır.  Bu ücrete yapacağınız tüm Uçuşlar (Toplam 250 H.: Private Pilot, Instrument Pilot, Commercial Pilot, Multiengine Pilot) , eğitim destek materyalleri (kitap ve Online çalışma setleri), Alacağınız yer dersleri, Uçuş öncesi ve Uçuş sonrası toplam 300 saate yakın face to face brifing…

Amerika da maalesef konaklama konusu yüksek maliyetler getiriyor. O nedenle eğitim Amerika safhası Hızlandırılmış Eğitim dir. Normal Bir FAA CPL ME Programı süreci Amerika Uçuş Okullarında 12-15 ay arasında tamamlanmaktadır.  Bu nedenle eğitimi en kısa sürede tamamlamayı hedeflemekteyiz. Onun dışında yaşam masraflarınız için evinizde yemek ve içmek şartı ile aylık 300/400 dolar yeterlidir. (Tütün ve alkol kullanmayanlar için).

Eğitim hızlandırılmış eğitim olması nedeniyle (7 ay içerisinde 250 H Uçuş yapacağınızı dikkate almanız gerekçesiyle, toplam ücretin peşin olarak tahsili gerekmektedir.

Boeing /Airbus ve Business Jet Tip İntibağını Kapsayan Diğer Eğitim Modüllerimiz için lütfen pilot@amerikapilotakademisi.com adresine mail ile ulaşınız. .

Program I : FAA CPL ME + JAA ATP (Türk Lisansı, Konaklama Dahil ) : 56.500 $
Program Neleri Kapsamaktadır.

– EASA Lisans 14 Ders Teori Sınavları AVrupa veya Amerika da JAA Türk Lisans Sınavları Türkiye Lokasyonunda İcra Edilecektir. AB Vatandaşlığı ve oturumu olan öğrenciler EASA Lisansını tercih etmelidirler.

Soru 6 : Eğitim sonrası Amerika’da çalişma imkanı nedir?

Türkiye’nin aksine, ticari pilot lisansı almak çokça bir şey ifade etmiyor Amerika’da. Eğer hedefiniz havayolları ise öncelikle burada çalışma izniniz olması gerekli (green card) artı Uçuş eğitimi sonrası bir şekilde uçuş zamanı doldurmanız gerekiyor. New York eyaletinde düşen Colgan Havayoları’nın Q400 kazası sonrası geçirilen yasa nedeni ile Amerika’da 1500 saatten uçuş saati az olan kişilerin havayollarında pilotluk yapmaları Ağustos 2013’ten bu yana yasak. Bu nedenle de eğitim sonrası uçuş saati doldurmak için pilotların başvurdukları yöntem de uçuş öğretmenliği yapmak oluyor.

Aradaki uçuş saati farkını da doldurmak çok da kolay olan bir şey değil. Mevsimsel  değişiklikler, pazardaki öğrenci ve öğretmen sayıları ve uçuş okullarının her ay uçtuğu saatler de göz önüne alınırsa bu saatleri iki ila dört yıl arasında doldurmak ancak mümkün.
Bu saatleri doldurduğunuzda bir havayolunda işe başvurmanız içinse hem çok iyi bilgi sahibi olmanız, hem de biraz şans gerekli. Birde başlangıç ücretleri Avrupa , Asya ve Ortadoğuya kıyasla Çok düşük ..Dolayısıyla Öğrencilerimize tavsiyem: zaten Tüm dünyada çalışmaya imkan veren lisanslarınızı aldınız. Neden Amerika olsun ? Hemen Asya.. Çin , Honkong, Japonya, Singapur, Orta Doğu..

Soru 7: Amerika da Uçuş Eğitiminde hangi vize ile geleceğiz. 

Uçuş eğitimi alacaksanız m1 vizesi. M1 vizesi kolay verilebilen bir vize değil. Sadece M1 vizesi işlemi FAA Part 141 Onaylı, yabancı öğrenci kabul etme yetkisinde olan uçuş okullarındadır. Part 61 Yetkisinde kurulan uçuş okulları M1 vize kabul mektubu (acceptance letter/I20 ) yayınlayamazlar.

Ve m1 vizesi olanların yasal olarak çalışması imkansızdır, sadece Uçuş Eğitimi maksatlı gelmişlerdir. . Ama bu kuralı delenler ancak kaçak olarak çalışabilirler, çok düşük ücretler alarak. Örneğin saat ücreti vasıfsız çalışanlarda 12/15 dolar iken. kaçak çalışanlarda 8/9 dolar civarındadır.

Soru 8: Amerika da aldığımız FAA CPL neden yeterli olmuyor bu lisans ile Türkiye de uçabilirmiyiz ? 

Uçabilirisniz. Sizi kabul eden Havacılık Şirketi Türk Sivil Havacılığına müracaat ederek, Sadece bir yıl süreli olarak Türk Sİvil Havacılığından işe gireceğiniz şirket üzerinden başvuru yapılmalı, ve bir yıl içerisinde Lisans dönüşüm işlemleri tamamlanmalı. 13 ve 14 Nu lı Soru ve cevapları inceleyiniz.

Amerika da aldığınız lisans FAA CPL ve Amerika nın kendine özgü havacılık kuralları tarafından oluşturulan bir program. Aslında aldığınız Uçuş Eğitimlerinin gerek EASA gerek se Türkiye de geçerli JAA Pilot eğitimlerinden  şekil, içerik, kapsam ve uygulama açısından hiç bir farkı yok.  Ama böyle bir ayırım ve tanınma koşulları oluşmuş.

Soru 9: Lisans Dönüşüm FAA to EASA  işlemleri nasıl yapılmaktadır ?  Süreç nasıl olacak ?

Lisans Dönüşümü herkesin sorduğu ve içine girince bir çok problemin yer aldığı  bir sorun. Maalesef. Çünkü Avrupa da lisans dönüşümü yaptırabilecek bir okul bulmak, okulun güvenilir olması gerçekten ama gerçakten sizin şansınız. Arkadaşlar, lisans dönüşümünde ana kural, sizlerin mevcut lisansınızın geçerli olması, uçmuş olduğunuz saatlerin Dönüşüm Kriterlerinizi karşılaması, EASA Medical Class 1 Sağlık Belgesi, 14 teori ders sınavının başarı ile geçilmesi, elinizde level 4 ICAO Level yeterlilik belgesinin olamsı (Amerika da lisans alanlar için buna ihtiyaç olamayacaktır. Almış olduğunuz lisanslar sizlerin ICAO Level 4 bilgisine sahip olduğunuzun resmi kanıtıdır.).. Bu konularda işlemleriniz tamamlanır tamamlanmaz, Avrupa Uçuş Okulu size, mevcut FAA CPL lisansınızın IR ve ME rate onayi için bir kaç saat Simulator ve Gerçek Uçakla Uçuş Eğitimi verecek, sonrasında Avrupalı bir uçuş kontrol hocası , Flight  Examiner ile 2 saatlik bir çift motor uçak ile yapacağınız Pratik test (checkride) ile lisans dönüşümü tamamlanmış olacaktır. Avrupa da bir uçuş Okuluna FAA lisansınızla müracaat ederseniz sizlerden talep edeceği miktar minimum 10 bin Euro dan başlamaktadır. Bundaki sebep sizlerin yabancı olması, regulasyonu bilmemeniz konunun diğer tarafından istismar edilmesine sebep olmaktadır.

Soru 10 : APA ile Amerika da aldığımız eğitim sonında İş garantisi var mı?Bazı uçuş okulları ‘garantili iş’ gibi kavramlarla pilot adaylarının akıllarını karıştırıyorlar. Dikkatleri çekiyorlar. Zihinleri çeldiriyorlar. Unutmayın hiç bir şeyin garantisi yoktur. Diyelim ki eğitiminizi tamamladınız ve görev yapacağınız uçak tipinin eğitimini alıyorsunuz. Başarısız olsanız bile iş garantisi mi sunuluyor size? Dikkat edin, havacılıkta kuralların dışına çıkmak, kazaya davetiyedir. Hayatta her alanda olduğu gibi havacılıkta, pilotlukta da hiçbir şeyin garantisi yoktur. Kısacası iş garantisi yemine gelmeyin. APA olarak sizlere şu garantiyi veriyoruz. Küresel anlamda Havacılığın temel taşıyıcı direği olan Mükemmel bir İngilizce konuşma, anlama yeteneği ile mezun olacaksınız. İş müracaatınızda Amerika FAA CPL size ayrı bir üstünlük verecektir. Ayrıca, sahip olduğunuz FAA CPL ME ve ATP Frozen lisanslarınızla her yerde Pilotluk yapma şansınız vardır.  Amerika da eğitim almış olmanız sizleri yarışta bir adım ileriye taşıyacaktır..

Soru 11: Hangi sağlık şartları aranıyor?

APA olarak Amerika  Uçuş Eğitimine müracaat eden tüm adaylarımıza Amerika Öncesi Sağlık Kontrolü yaptırmaktayız. Bu konuda maalesef iki bayan arkadaşımız da Uçuşa engel göz kusuru, color blindness çıktı. Bu nedenle bu konuyu Türkiye de halletmek en optimal yol. Muayene yaklaşık 4 saat içerisinde tamamlanıyor.

Kısaca, Pilotaj eğitimine başlamadan önce sağlık raporu almak zorundasınız. Unutmayın bu mesleği yaptığınız sürece belirli dönemlerde sürekli yetkili hastanelerden sağlık raporu alacaksınız.

En çok soruyu gözle ilgili alıyoruz. Pİlotaj Muayenelerinde Türkiye de yetkili Sİvil Havacılık Genel Müdürlüğünün yetki verdiği sağlık merkezlerinde göz testleri yapılabilir. Muayenelerde merkezi ve çevresel olarak iki çeşit görme alanı testi yapılıyor. Gözlükle düzeltilmiş ve düzeltilmemiş görme keskinliği, göz tansiyonu, göz ön ve arka segmentlerinin incelenmesi, renk görme (renk körlüğü), derinlik duyusu, gerekli görülürse görme alanı ve anjiyografik incelemeleri yapılıyor.

Eğer gözle ilgili bir şikâyetiniz varsa, lütfen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sağlık merkezlerine gidin. En doğru bilgiyi randevuda öğrenebilirsiniz. Göz doktoru bu konuda size yardımcı olacaktır.

Soru 12: Mezuniyet Sonrası Havayoluna Müracat Süreci ve işe alım garantisi nasıl olacak !

Tekrar söyleyelim Dünyanın hiç bir havacılık eğitim merkezi size garanti veremez. Garanti olan şey sizin kendi bilginiz, konuya hakimiyetiniz ve özgüveninizdir.… Nokta. Ama şunuda bilin lütfen, son zamanlarda ihtiyaçla birlikte bazı havayolları bu işin ‘ticaretine’ başladı. ‘Biz X havayoluyla anlaşmalıyız. Parayı verin, lisansla birlikte tip eğitimini de alın, işlem tamam’ şeklinde yemleme yapıyorlar sakın oyuna gelmeyin. Doğrudur, uçuş okulları lisansı veriyor. Sonrasında adaylar tip eğitimlerini de alıyor. 100 saat veya 40 sektör uçuyor, lisanslarına havayolu uçak tipini yazdırıyorlar. Tabi ki bu arada 100 bin Euro gibi rakamı da ödemiş oluyorlar. Eğer bu rakamları ödemeyi göz önüne alıyorsanız Yolunuz açık olsun.

Yaşanan diğer bir ikilem. Onca parayı ödedikten sonra o size iş garantisi veren Havayolları önünüze iki seçenek sunuyor: “Eğitimin tamam buyur istediğin yere git” veya “Bizde uç ama size vereceğimiz sadece asgari ücret”..

Konu ile ilgili olarak lütfen Videomuzu izleyiniz. https://www.youtube.com/watch?v=euveEBYhojw&t=4s

Soru 13: EASA Lisansı nedir ? 

Oncelikle şunu söyleyeyim Avrupa Vatandaşlığınız yok ise EASA Lisansı sizin için hiç bir anlam ifade etmiyor. O nedenle okumanıza da gerek yok.. Pas geçiniz..

EASA Lisansı Avrupa Birliği’nin lisansıdır. Diğer adıyla da 1500 uçuş saatini doldurana kadar, ATPL Frozen de denir. FAA lisansı ile arasındaki en büyük fark, ATPL Teori dersleridir. 14 tane dersten oluşan ATPL Teori dersleri minimum 4-6 ayda tamamlanabilmektedir. APA EASA lisans eğitimi A.B.D’de 10/12 ay arasında sürmektedir. Bunun 5 ayı Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi, diğeri ise 14 teori derslerine ayrılan zamandır. Ayrıca diğer bir şartta , EASA IR Conversion Uçuş şartı olup, yani Aletli uçuş yetkisi sadece Avrupa Birliği hava sahasında aktif olarak uçularak tamamlanabilmektedir. Bu aşama da Avrupa daki Uçuş Okulumuzda bu uçuş 3/4 hafta sürmekte ve EASA Lisans Onayı Pratik Uçuş Sonucu alınabilmektedir. APA olarak sizlere sunduğumuz avantajımız, 14 ders sınavını burada alacak olmanızdır.EASA lisansı, kapsam ve zorunlulukları gereği ile neredeyse Dünya’da var olan tüm lisans zorunluluklarını yerine getirmektedir. EASA lisansı eskiden bilinmekte olan adıyla ICAO JAA lisansı (Türk Uçuş Okullarından alınan lisans) ile de farklılıkları vardır. JAA lisansı Avrupa Birliği’nin EASA adı altında toplanmadan önceki adıdır. En büyük değişiklik ise JAA adı altındayken  Avrupa Birliği ülkesi olmayan bazı ülkelerinde JAA lisanslarını verme yetkilerine sahip olmalarıydı. Türkiye’de bu ülkelerden biriydi. Ancak, Avrupa Birliği EASA olarak değişiklik yapmış olduğu Sivil Havacılık Işletmeciliği Kurumuna bu kez kendi bünyesi dışındaki ülkeleri dahil etmemiştir. Bu nedenledir ki Türkiye gibi JAA ülkeleri, sadece kendi ülkelerinde geçerli olan JAA lisanslarını kullanmaya devam etmiştir.

Soru 14: Amerika FAA, Avrupa EASA ve Türkiye JAA Lisanslari cevrimleri nedir? Nasıl Yapılıyor ? Çevirmeden uçulamaz mı ? 

Dünya’da önde gelen, kabul gören  3 Lisans tipi vardir. FAA, EASA ve JAA Lisansları. Aslında aralarındaki farklılıklar çok basit olsada, genek uygulamada ICAO Kurallarına bağımlılık esas olsa da geçerlilikleri ve gereklilikleri nedeniyle kafa karıştırıcı olabiliyorlar. Bu Lisansları Pilot olmak isteyen adaylar için teker teker detayları ile özetleyelim.

FAA (Federal Aviation Authority USA), A.B.D’ine ait bir lisans tipidir. Dünya ülkelerinin  ortalama %80’inde geçerlidir. Çoğu zaman, diğer ülkelerin Sivil Havacılık Işletmelerinden çevirim gerektirmeden kabul görür. Aslında Dünya’daki tüm Pilotluk Lisans eğitimlerinin temel gerekliliklerini kapsar da denilebilir. ICAO anlaşma şartlarina göre, Üye ülkeler FAA’nin şart koşmuş olduğu eğitim gerekliliklerine ilave şartlar koyabilmektedirler. Bu da farklı Lisans tiplerinin oluşmasina neden olmaktadır. FAA Uçuş Eğitim Modülleri ve pratikleri dünyada hem kapsam ve uygulama hem de kabul yönüyle önde gelen bir lisasn türü olup;  ilave Teorik eğitim, oral ve yazılı sınav , pratik sınav uygulamaları nedeniyle öğrencilerin gelişimini en iyi tamamladığı ve  farklı hava sahalarında uçuş, daha uzun mesafeli Cross Country uçuşları ve PIC zamanı gerektiren bir lisans türüdür. APA ile FAA lisansları, PPL, IR,PIC ve CPL (Ticari Pilotluk Lisansı) ortalama toplamda 5.5-6 ay arasında alınabilmektedir. FAA Eğitiminin diğer lisanslara göre çok daha kısa sürede tamamlanabilmesi ve teorik eğitimle pratik uygulamamasının çok güzel bir denge çercevesinde verilmesi ve geçerli olduğu ülke sayısı FAA eğitiminin bu kadar çok tercih edilme nedenlerindendir. Ayrıca maaliyet olarak Dünya’da ilk sırada olduğunu sanırım idda etmekte mahsur yok.

Çevrim olmadan Uçulabilir. Ama istisnai bir durum kapsamında. Max bir yıl izin ile.

Soru 9 ve 14 te yer alan açıklamaları da inceleyiniz Lütfen.

Soru 15 :

Şimdilik Bu kadar sağlıcakla Kalın

Ümit ÖZTÜRKRelated posts

Leave a Comment