Amerika da Pilot Eğitimi .. EASA ATP Uçak Lisansı , 11 Ay, Ümit ÖZTÜRK Garantisi İle..Arkadaşlar Merhaba Ümit ÖZTÜRK , Amerika da Öğretmen Pilot Olarak Görev yapmaktayım. EASA Pilot Lisans Eğitimi Koordinatörüyüm. Sizlere birinci elden elde ettiğim deneyimleri paylaşacağım. Ve bunları içeren youtube videolarımı da izlemenizi tavsiye ediyorum sizlere..

İşe Hemen Başlamak İsteyen Pilot Adayları ..Ticari Pilot Olmanın EN UCUZ ve HIZLI şekli..

Ticari Pilot Olmanın EN UCUZ ve HIZLI şekli.. 10/12 Ay da .. Hem de Mükemmel Bir İngilizce ve Bir çok ilave Avantajlar..

Pilot Olmak Bir çok gencin hayali ve bu hayallere ulaşmak için ne çabalara girerler. Bazen istedikleri olur bazende maalesef hüsranla sonuçlanır, hevesleri kırılır , enerjilerini kaybederek hayallerinden vazgeçmek zorunda kalırlar.

Türkiye de mevcut uçuş okullarının durumları malum. Kapasite, regulasyon, uçak sayısı, meydan yeterliliği, alınacak lisansın geçerlilik durumu, zaman vb hepsini tek tek değerlendirdiğinizde karşımıza her şey iyi gittiğinde  18 ay ile 24 ay bir sürede Türkiye de Pilot Olma seceneği çıkıyor. Buraya kadar olan kısımda problem yok. Peki bu süreyi harcadınız ve ICAO JAR FCL ATPL Türk lisansınızı cebinize koyarak başladınız iş aramaya, sözün gelişi kapı kapı gezeceksiniz, usanmadan .. Müracaatlarınızı yapacak ve sırasıyla İnğilizce yeterlilik , Toefl/ILTS den 70 üzeri başarı, DLR, CRM, Kurul Mülakatı, Simulatör ckeck gibi tümü İngilizce yeterliliğine ve söylenenlere göre nepotizme dayanan sınav süreçlerini yaşayarak değişik bir mecraa da mücadele edeceksiniz. Sonuçta eğer ingilizce yeterliliğiniz ortalamanın üzerinde ve sınavlara çok iyi bir hazırlık seviteniz var ise hayallerinize ulaşabileceksiniz. Airline, Boeing veya Airbus.. Evet, sizi şimdiden tebrik ediyorum.. yaklaşık 20-25 aylık bir sıradışı performans ile aile bütçenizi zorlayarak bu işin sıkıntılarını hiçe sayarak amacınız gerçekleşti. Siz şanslılardansınız. Şu an çabalarınızın karşılığını alıyorsunuz.

Şimdi gelelim bu işte aynı emek ve enerjiyi harcayarak sadece ve sadece ingilizce yeterlilikleri nedeniyle sınavlarda veya mülakat safsında istedikleri işi bulamayanlara. EVET.. BU yazıyı sizler için hazırlamamın tek sebebi sizlere başlangıçta bir istikamet vermek, en önemli bileşenler olan zaman, çabalarınızı ve elinizdeki finansal gücü en efektif ne şekilde kullanmanız gerektiği konusunda sizlere bir yol haritası sunmak.

İşte birinci öncelikle yapmanız grekenler.

” Olmazsa olmaz kuralınız şu olsun, ingilizceniz çok ileri seviyede  ise (B1 C1 Intermediate) kesinlikle Commercial Pilot Eğitiminizi İngilizcenin Native olarak konuşulduğu bir ülkede almalısınız. “Bunu açalım, ortalama bir ingilizce seviyeniz var, ama sadece grammer ve okuma ağırlıklı. Konuşma ve dinleme becerileriniz çok iyi gelişmemiş. Ama kesinlikle korkmayın ve çekinmeyin” bu yeterliklik seviyesi sizi İngilizcenin Native olarak kullanıldığı ülkede pilot yapabilir. Çünkü Grammer ve Okuma bilginiz iyi ve bu bilgi üzerine 9 aylık bir Full ingilizce uçuş ve yer eğitimleri, sınavlar, uçuş öncesi ve sonrası brifingler sizi hedefe çok rahat götürecektir. Bunu kafamdan uydurarak söylemiyorum. Bugüne kadar elimden geçen Ameriaka da eğitimi tamamlayan yaklaşık 40 a yakın öğrencim üzerinden edindiğim izlenimlerin sonucu.

TİCARİ HAVACILIKTA ARTAN PİLOT İHTİYACI..

Türkiye’de de havacılık sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Her yıl sektöre yeni pilotların katılmasına rağmen yine de pilot ihtiyacını karşılayamayan havayolları yabancı pilot alımı yapıyor ve sürekli de ilana çıkıyor.

Boeing ve Airbus tarafından yapılan araştırmalara göre dünya genelinde 2030 yılına kadar önümüzdeki 600 bin pilot 400 bin de teknisyene ihtiyaç duyulacak. Türkiye’de özellikle THY ve özel havayolu şirketlerinin önemli bir büyüme göstermesiyle artan uçak filoları için çok sayıda pilota da ihtiyaç duyuluyor.2023 yılına kadar Türkiye’de uçak sayısı 700’ü pilot sayısı da 10 bini geçecek. Sadece THY’nin her yıl ihtiyacının 500 yeni pilot olması sektörün büyüklüğünü gösteriyor. Özel havayolu şirketleri, hava taksi ve genel havacılık olarak hizmet veren kuruluşlar da katıldığında her yıl ortalama ülkemizde 750 yeni pilota Türkiye’de ihtiyaç duyuluyor. Emekliye ayrılan pilotların da eklenmesiyle havayolu şirketleri pilot alımı için sürekli ilanlar veriyor. THY’de yeni başlayan ikinci pilotun maaşı ortalama 13-15 bin lira arasında olduğu öğrenilirken yeterli uçuş süresini doldurup kaptan olunduğunda ise bu rakamın 20 ila 25 bin lira arasında değiştiği belirtiliyor.         Program Hakkında:   

APA / TURKİYE yaklaşık 5 yıldan bu yana Amerika da Uçuş Eğitim Organizasyonlarında Türk Öğrencilere hizmet etmektedirler. Edindiğimiz deneyimler ile Amerika Havacılık sertifika programlarında ilklere imza atmaya devam etmekteyiz, halen devam eden ve 10/12 ay sureli Pilotaj Eğitim Programını sizler için nasıl daha iyi hale getirebilirizin cevaplarını arıyoruz. En son geldiğimiz nokta sizlere en kısa sürede ve en uygun maliyetle FAA EASA ve Türk Lisansı JAA FAL ATP lisanslarını 10 ay içerisinde vermek. Bu sürenin 5 ayı Amerika, 2 ayı ise Avrupa Uçuş Okulu, 3/5 aylık bölümü ise EASA da gerekli olan 450 saatlik Uzaktan eğitim (distance learning) bölümünden oluşmaktadır.

İlave yapacağımız şeyler ile sizleri Eğitim sonrası digger adaylara nazaran nasıl bir adım daha öne geçirebiliriz sorularına yanıt arıyoruz. Ne yaptık peki şimdiye kadar ? Yaklaşık 40 ın üzerinde mezun ettiğimiz öğrenci portföyü bizlerin güvenilirliğinin belgesi. Amerika Eğitimi sonrası her adayımıza Amerika da, Türkiye ye dönmeden önce 10 saatlik Uygulamalı DLR Hazırlayıcı Eğitimi, 5 saat lik ICAO Level sınavlarına hazırlık ve GARMIN G1000 ile Uçuş ve Logbook Endorsment bunlardan sadece bir kaçı, önümüzdeki zaman diliminde MCC ile ilgili eğitimimizi de bünyemize katarak yolumuza devam edeceğiz.

Bu yorucu ve bir o kadarda zevkli geçecek olan 10 aylık sürede, Pilot Aday Adaylarına uluslar arası geçerliliği olan (ICAO, FAA ve EASA regulasyonlarındaki tüm uçuş Eğitim düzenlemelerine uygun ) ATPL Ticari Pilot Lisansı Eğitimi ve bu kapsamda Amerika da 230 saat Uçuş yaptırılacaktır. Bu Uçuşlarda özetle sizlere üç şey öğretilecektir.

FLY- NAVIGATE- COMMUNICATE becerileri. PPL safhasında Uçağı Uçurmayı, IR safhasında (Alet Uçuş Safhası) temel seyrüsefer kurallarını, tüm safhalarda ve yer derslerinde ise İngilizce İletişim becerilerinizi en üst seviyeye getireceksiniz. Unutmayın bu programın en önemli avantajı, hala hazırda sahip olduğunuz ingilizceyi yaklaşık yapacağınız 230 saat uçuş, bu uçuşlara air yer dersleri, uçuş önce/sonrası brifingler, sınavlar, Uçuş Kontrolleri derken toplam 300 saate yakın bir İngilizce eğitimine maruz kalacaksınız. Bu husus sizleri mezuniyet sonrası bir değil birkaç adım diğer rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Bu programa ilgi gösteren Pilot aday adaylarımız aşağıda sırasıyla açıklanacak adımları izleyerek ve/veya doğrudan benimle what s Up üzerinden irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirler.Programımıza lise mezunu, 18 yaşını doldurmuş ve aşağıda Kabul şartlarına haiz herkes başvurabilir..

İşte sizleri Amerika da Pilot Eğitimine Adım Adım Götürecek Safhalar.

 SAFHA I: DİL YETERLİLİK DURUMU: Amerika Eğitimine katılmak isteyen arkadaşlarımızdan ilk istediğimiz husus, dil yeterlilik seviyesi ve varsa dil yeterliliğini gösteren bir resmi evrağı varsa bizlere sunmalarıdır. Şu hususu Unutmayınız , Amerika daki eğitimde dinleme / anlama/ konuşma becerilerinin tekemmül etmiş olması gerekmektedir. Bu yetenekleri tescillenen adaylar süratle müracaatı müteakip en geç 20 iş günü içerisinde Amerika da eğitime başlayabileceklerdir.

Herhangi bir geçerli notu olamayan adaylara ise telefon yolu ile başvurarak yapılacak Online  İngilizce yeterlilik (konuşma/okuma ve anlama bölümlerinden oluşan 10 dk .lık) sınavın sonucuna göre kendilerine bilgi verilecektir. Sınavdan % 60 başarı elde eden adaylar (B2 C1) Doğrudan Amerika daki kursa katılma hakkını elde edebileceklerdir.

NOT: Yapılan Online İnteraktif mülakat sırasında İngilizce yeterlilik seviyesine erişemeyen % 45-60 arası dilimde kalan adaylara, Amerika da 8 haftalık İngilizce yoğunlaştırılmış Dil Eğitimi (Okuma/Dİnleme/Konuşma) programı kapsamında (ortalama günlük 6 saat) dil kursu planlaması yapılabilecektır. Lütfen İngilizce yeterlilik konusunda eksik olan adaylar için aşağıdaki konularda eksikliklerini değerlendirmelerini isteyeceğim.

SAFHA II: SAĞLIK TESTİ: Online  İngilizce yeterlilik sınavındaki yeterlilik durumları pozitif olanlar, , en yakın Sİvil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı hastahane de Sağlık kontrolüne (Pilotaj ilk sağlık muayenesi- Medical Check Class1) tabi tutulurlar. İstanbul merkezde yetkili hastanelerde sözkonusu sağlık testi yaklaşık 4-5 saat sürmekte ve sonucu aynı gün alınmaktadır. Sağlık kontrolü kabaca, kan ve idarr testi, duyma ve görmeye ilişkin testler, Kardiyo ve Psikiyatri testlerinden aluşmaktadır. Bu kontrolün amacı sizler Amerika ya gelmeden önce sağlığınızla ilgili konuda emin olma maksatlıdır.

SAFHA III: AMERİKA VİZE MÜRACAT VE VİZENİN ALINMASI: Yukarıda bahsi geçen işlemler devam ederken eş zamanlı olarak aşağıdaki çalışmalarda yapılacaktır.

  • I20 Vize Evrağının Hazırlanması. Pilot Aday adayı Pasaport, Aile Adres, Telefon bilgilerini içeren evrakları  e mail ortamında bize  gönderecektir. (Ayrıca , Proof Financial Document te hazırlanacaktır. Bu kabaca, bankada size ait veya velinize ait hesapta eğitimi finanse edebilecek yeterli para olup olmadığını gösteren bir belgedir.). Müteakiben, Uçuş Okulu İdari Personelince, sizlerin Ev adresine I20 evrağının orijinalini Airmail yoluyla gönderilecektir.
  • En Yakın Amerikan Konsolosluğuna ONLINE Müracaatın Yapılması: Size en yakın Amerikan Konsolosluğuna Online Müracaatınızı yapacaksınız. Müracaat Öncesi beyaz zeminde Pasaport resminizin soft ortamında yanınızda olması gerekmektedir. Alacağınız Vize M1 Vizesi olup, bu vize Yurtdışı mesleki uygulamalı eğitim çalışmalarını içerir. Genel izlenim şu ana kadar Tüm Öğrencilerimiz müracatlarında 5 yıllık M1 vizesi (Occupational VISA) alma hakkını elde etmişlerdir.
  • Amerikan Konsolosluğundan Size Online Görüşme Davetinin (Interview) Gelmesi: Bu davete giderken yanınızda, Pasaport (Geçerlilik tarihinin dolmasına 6 aydan daha fazla zaman olması gerekmektedir.) , I20 Belgesi, Konsolosluktan Randevu Almak İçin yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren I 901 SEWIS makbuzu ile randevuya gideceksiniz.Not: Türkiye hazılrlık faaliyetleri sürerken  eş zamanlı olarak TSA (Transportation Security Administration) müracatı  online yapılacaktır. Online müracaatın ertesi günü 130 $ ödeme Türkiye den yapılacaktır. TSA sizlerin Amerika da Uçuş Eğitimi safha ve Eğitim Alacağınız kurumu kontrol eden bir yapıdır. Her yabancı öğrenci eğitim türü ne olursa olsun bu ödemeyi yapmaktadır.  TSA Müracaatınız sonrası, Amerika ya geldiğinizde TSA görevlisi tarafından Parmak İzi bilgileriniz sisteme girecektir. 

SAFHA V: AMERİKA’ya İNTİKAL ve UÇUŞ EĞİTİMLERİNİN BAŞLATILMASI: Amerika ya ilk ayak bastığınız günün sonrası  Umit OZTURK  tarafından gerçek Uçuş ile tanışacaksınız. Bu uçuşun maksadı, o güne kadar edindiğiniz deneyimlerin havada nasıl olduğunu gösteren bir tanıtım ve oryantasyondur. Hızlandırılmış Uçuş Eğitimi Amerika bölümü 20 Hafta içerisinde tamamlanacak olup, aşağıdaki çizelgede yer alan safhaları içermektedir. Önemli olan nokta ; PPL (Private Pilot License) ve IR (Instrument Rating-Alet Uçuşu) safhaları bu eğitimin en kritik, özveri gerektiren ve motivasyonunuzun en üst seviyede olmasını gerektiren safhalarıdır. Bu eğitimler öncesinde APK safhanın kritik bilgi ve uygulamalarını yaklaşık 15 saatlik bir eğitimle sizlere anlatacaktır.Lütfen yukarıda izah edilen safhaları ve gereksinimlerini sure ve uçuş saati olarak çok iyi anlayınız….

 (NOT: Buradan anlamanız gereken mesaj, örnegin PPL safhasında uçuş 50 saat ile sınırlandırılmıştır. Normal bir öğrenci bu safhanın gereksinimlerini 35 saatte tamamlayabilmektedir. Yani, PPL safhasında 50 saat üzerinde yapacağınız uçuşlar sizlere ayrı bir mali yük getireceğinden safhaları zamanından önce gerek uçuş pratiği ve gerekse uçuş nazariyatına ilişkin konularda tamamlamanız zorunludur.)

Hızlandırılmış Uçuş Eğitim Programı kapsamında sizlere Havayolu sınavları öncesinde Amerika da 10 saat sure ile vereceğimiz Uygulamalı DLR Eğitiminin detayları aşağıdadır.

Amerika Eğitiminde PPL Lisansını alan adaylarımıza hemen EASA Database üzerinden kayıt yapılarak, EASA 14 teori sınavına hazırlık safhası Amerika sürecinde başlatılacak ve öğrencilerimizin her ili system üzerinde koordineli çalışmaları sağlanacaktır.

Amerika da eğitim tamamlanmasını müteakip her adaya , DLR Eğitim modülleri üzerinden uygulamalı eğitim CAS (Computer Assisted System) destekli, birebir Havayollarının yaptıkları siztem üzerinden verilecektir. İlave olarak sizlere tarafımdan 5 saat Garmin G1000 Simulatör Eğitimi (Instrument Flight) verilecek ve Logbook kayıtlarınıza Onaylanacaktır. İlave olarak Eğitim süresince her adayımıza ICAO Level sınavlarında sorulan sorulara yönelik çalışma yaptırılarak, senaryolu eğitim ile sınava hazırlık seviyeleri yükseltilecektir. Bu ilave eğitimlerin yaklaşık ederi Türkiyr şartlarında 8-10 bin US doları olup, sizlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Uçuş eğitimlerinde günlük mesainiz full time olacak ve ortalama 2-3 saatlik günlük ortalama uçuşunuz planlanacak, bazı günler PIC (Pilot In Command) uçuşlarınızla birlikte 4-5 saat uçmanın hem yorgunluğunu ve hemde zevkini yaşayacaksınız. Bu programın en önemli bilinmesi gerekli olan hususiyeti az zamanda büyük işler başarmanızı aklen, kalben ve fiziken kabullemeniz ve kendinizi programa odaklamanızdır.

Avrupa Uçuş Eğitim Bölümünde sizlere verilecek eğitimler:

Amerika Eğitimi tamamlandı.. Tebrikler. Bundan sonra ilk işimiz 14 teori sınavına hazırlık ve bu sınavların en kısa sürede bitirilmesi..Bugüne kadar edinilen izlenimler ve tecrübeler kapsamında sınavlara şu sıra ile girilmesi hem sizleri daha iyi yetiştirmek ve de zamanınızı en etkili kullanmak açısından önem arz etmektedir.

14 sınavın verilmesi sürecini hemen Aşağıda açıklanan dönüşüm Uçuşları takip edecektir.

Yaklaşık bir ay sürecek ve üç safhalı  detayları aşağıda açıklanan bu dönüşüm sonrasında EASA ATP ve JAA FCL ATP lisanslarını almaya hak kazanacaksınız.

Amerika ya varmanızı müteakip ” ilave olarak FAA Medical Check, TSA Parmak İzi Müracaatı, Driving Lisence, On Line Abonelikler, IPAD ve kulaklık tedariki gibi yaklaşık 8 adet idari yapılması zorunlu olan Başvurular ve alınması gerekli izinler ile ilgili süreçlerde yürütülecektir. Bu yapılacaklar için adaylardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Şİmdiden başarılar dilerim..

UMIT OZTURK,

Amerika FAA/EASA Flight Training Chief (CFII)

USA : +1 407 729 6843

pilot@amerikapilotakademisi.com

www.amerikapilotakademisi.comRelated posts

Leave a Comment