Bir Başarısızlık Hikayesi ve Türkiye ye Yansımaları.. Lütfen 5 dakikanızı ayırın ve OKUYUNUZ.

Merhaba Sevgili Havacılık Dostları,

Sizlere ders olması açısından Amerika da bir Uçuş Eğitimi anımı anlatmak istiyorum . Bu bir yaşanmıştır ve bunu bizlere müracaat eden herkese anlatarak dersimizi aldığımızı ifade ediyoruz. . Hikayemizin kahramanı maalesef bir bayan. Alınması gerekli çok ders olacağına inandığım konu ile ilgili özeti okumanızı israrla sizlere tavsiye ediyorum.

B. TAVLI arkadaşımızı sizlere neden anlatmak istedim. B.T Pilot Olmak için yola çıkmış ancak, Amerika macerası başarısız sonuçlanmış bir örnek.. Burada en büyük hatamız Büşra ya referans olan ve kendisi tarafından iyi tanınan K. KÖMÜRCÜ maalesef bizleri B.T nın ingilizcesi ve yetenekleri ile ilgili yanlış yönlendirmiştir. Gelelim asıl bilinmesi gereken ve maalesef Airport Haberde ismimizi dolandırıcılığa ve FETÖ cü olmaya kadar götüren olayın hikayesi nasıl. Maalesef Türkiye de yaşanan cinnet ortamını Büşra ve Kemal olayından sonra daha iyi anladım. Her ikisi de brakın pilot olmayı insani değerler noktasında ilkeli değerlere sahip olmanın çok uzağındalar. Gelelim Konumuza..

Buyurun birde bu Arkadaşımızı benden dinleyiniz.

B. Tavlı Macaristan da PPL Lisansı ile Amerika da Ticari Pilot olmak için müracaat eden bir bayan arkadaşımız. Kendisi bize Kemal KOMURCU marifetiyle müracaat ettiğinde henüz Lisansını Macaristan dan almıştı. Burada PIC Uçuşları ve IR Uçuşlarını yapacaktı. Gerekli evrakları yolladık ve Amerika ya geldi. İlk izlenimlerim . Büşra çok iyi niyetli ancak, bu iyi niyet Pilot Olmak için yeterli değil.

Amerika da Pilot Eğitiminde İstediğimiz Kriterler , FLY NAVIGATE COMMUNICATE

İngilizce yeterlilik ve Uçağı Uçurma yeteneği, Hızlı anlama ve kavrayarak süratle uygulama. Bu yetenekler  olmazsa Pilot Olmak gerçekten çok ama çok zor hatta imkansız. Bir de Amerika da ?

B. TAVLI hanım, yaklaşık 3 aya bir yakın süre Amerika da kaldı, kendisi K. KÖMÜRCÜ adında bir Macaristan dan gelen diğer öğrencimizin  referansı ile okula başladı, K. KÖMÜRCÜ de Macaristan da aynı okulda eğitim almışlardı. Buraya geldiğinde her iki arkadaş ta VFR Navigation Log nedir ? E6 B COmputer nedir ? Ground Speed , yakıt hesabı, Rüzgar düzeltmesi vb. konularından bir haber geldiler. Her ikisine ellerinde EASA PPL Lisansları olmasına rağmen tüm konuları Grouns Lesson olarak tekrar anlatmak zorunda kaldık. Çünkü tarafımdan endorse edilmeleri gerekiyor du.. Bu da işin ayrı bir yönü. (Maalesef üzücü olan bu olaydan sonra Macaristan, Çekya, Polonya gibi yerlerden bizleri arayarak Amerika da Eğitim almak isteyen arkadaşlara bakış açımız tamamen bu iki örnek nedeniyle değişti. Kabul etmiyoruz. Çünkü eğitim maliyetleri artıyor. Ground Lesson dan tutun PIC Release uçuşu için gerekli olan Proficiency Check – Conducting an Effective Flight Review including Flight Check with CFI or Chief Pilot of Flight School)…
http://iflyamerica.org/what-to-do-flight-review.asp Eğer bu linkte yazan şartlara haiz değilseniz Kusura bakmayın Hiç bir CFI veya Uçuş Okkulu size yol vermez. Ancak paranızı alır.
 K. KÖMÜRCÜ ye  yardımcı olmam nedeniyle Okulumuzu tanıtmak ve  Uçuş Eğitimine öğrenci getirmek için tavsiyelerde bulunuyordu. Yani kısaca B. TAVLI  K. KÖMÜRCÜ Üzerinden Amerika ya gelen bir öğrencimizdir. Bu süreçde Macaristan dan aldığı PPL  Lisansının dönüşüm işlemleri için orijinal lisansını bekleme süresi uzadı. (Posta daki geçikmeler vs. Bu arada onu söyleyeyim, eşi maliyet düşük olsun diye normal posta ile vermiş, posta o nedenle gecikti.)

B. TAVLI ya yaklaşık 20 saate yakın PPL konularında Ground Lesson, Simulator ve gerçek uçuş C 172 uçağı ile bizzat tarafımdan yaklaşık 10 saate yakın Uçuş yaptığımı ifade edeyim. (Not: Eğer bu arkadaşları her ikisini de Amerika lı bir uçuş eğitmeni ile uçuşa başlatsaydık, hem utanılacak halleri vardı, maalesef her ikisi de Uçağı indirip kaldırma, ATC ile temas ve cevaplama konularında çok ama çok yetersiiz idiler.)

B. TAVLI hanım ile ilgili olarak olarak kendisiyle yaptığım Uçuşlarda ortaya çıkan resmi kısaca özetlemek gerekirse,

İngilizce Konusunda Yetersizliği (ATC ile temaslarda tamamen sıkıntılı, konuşulanı anlamıyor, anladığını zannediyor. Ama yanlış anlıyor vb.),  Uçağa Hakimiyet konuusndaki yetersizlikleri idi (kendisi ile yaptığımız EASA PPL sahibi bu Pilot bayan arkadaşımız hiç bir inişi kendisi yapamadı, trafik paterni kurallarını uygulamada yetersiz kaldı. üstelik kendisine her gün simulatörde eğitim verilmesine rağmen, K. KOMURCÜ nispeten kendini geliştirdi ama çok zorlayarak, her akşam kendi konaklama yerlerinde bulunan AOPA Redbird Uçuş Sİmulatörü ile geceleri sabaha kadar çalıştığını, anlama yetilerini geliştirmek için )

KABACA hem B.TAVLI ve de K.KÖMÜRCÜ ile ilgili sorunlarımız bunlardı. İyileşme olur diye beklemek zaman kaybı olacağından uyarılarımı nezaket sınırlarını aşmadan doğrudan yapmak zorunda idim, fakat B.TAVLI hanım ın alıngan kişiliği maalesef konuyu kendi şahsi meselesi yapmakta ve sorunları çözmek yerine sorunları kişiselleştirmekte gayretinde idi… Kendisini defalarca ikaz ettim, B. gel ödemelerini yapalım ve geriye dön. İngilizceni geliştir ve çaış Vizen var tekrar gel şeklinde telkinlerimiz oldu..

İngilizce yeterlilik ve belirli bir derecede yetenek Amerika da olmaz sa olmazlar. Ne kadar paranız olursa olsun eğer bu konularda eksik iseniz hiç ama hiç bir şekilde “Pilot olma” hedefine koşamazsınız . Ve Amerika öyle bir yer ki sizleri Uçuş Okulunuz başta olmak üzere sömürür, bitirirler. Ben B. hanıma bu konuları ikaz ederek yol gösterdim. Şunu da söyleyeyim, ben yıllarca Uçuş Öğretmenliği yapmış bir insanım. Tecrübelerim ile bunu kendisine aktardım. O ikna olmayınca Uçuş Okulunun sahibi ile birlikte oturduk ve konuştuk. O zmanki çalıştığımız Uçuş okulu sahibi Altaf HUSSEIN, PTC Lantana Flight Training. Buradan ayrılmadan bir hafta önce idi. Uçuş Okulunun sahibi kendisine şunu önerdi

“Büşra ilk önce PIC (Pilot in Command ) uçuşlarını yapman. Daha sonra da Alet eğitimine (IR) başlaman lazım. Ancak, PIC uçuşuna seni bu şekilde yollamam imkansız. Yanında tecrübeli bir öğrenci pilot olsada çıkaramam. (K. KÖMÜRCÜ ile uçmasını planlamıştık. Neden çünkü B. TAVLI konusunda bize hata yaptıran ve İngilizcesini test etmeden Vize evraklarını yollamamıza vesile olan kişi K.KÖMÜRCÜ idi.)

Altaf ın teklifi açık ve netti. Uçuş Öğretmenlerimiz seni Uçuracaklar, Check Out uçuşuna yani sana tek başına PIC uçuşu yapma yetisi kazanana kadar Uçuş Okulumuzda Uçuş Öğretmeni ile uçacaksın. !!!!!

BU şu demek idi B. TAVLI için, her uçuş saati için 200 dolar. Yaklaşık 15 saat uçarsanız 3000 dolar ödemek zorunda kalacaksınız. Bu arada K. KÖMÜRCÜ denen arkadaşı da B.TAVLI ile birlikte uçurmak suretiyle onun hatalarını görmesini ve düzeltmesini de kendisine söylemeye çalıştım.

Tabii B. TAVLI bu Ckeck out uçuşunu kabul etmedi. Neden ? Çünkü en z 3 bin dolar para daha gidecekti. Ben ce burada B. TAVLI doğru bir karar vererek benimde zorlamalarımla istemeyerek bana kırgın ve küs olarak Türkiye ye döndü.

Ben Büsra hanım ile yaptığım yaklaşık 10 saate yakın uçuşu değerlendirerek, ona şunu söyledim. Lütfen Amerika ya aldanma, kanma, bu tip uçuş okul sahipleri senin gibi avları bekliyorlar diyerek uyarımı yaptım. Kısaca bu adamlar senin parana göz dikmiş dedim. Sebebim açıktı, canı yanacaktı, ve  Kendisi eşinin Pilot Eğitimi için  kredi çekerek kendisini gönderdiğini bana söylemişti.

Size buradaki masrafları çıkarak Paranızı iade edip geri gitmenizi istiyorum dedim. Oda istemesede kabul ederek biletini ayrıldı. Bana kızgın ve kırgın olduğunu biliyorum. Ama bunu anlaması için çok uğraştım. Kendisine her zaman yardımcı olacağımı söyledim.

Biletini aldı. Ben Uçuş Okulu harcamalarını çıkardım. Kendisi konaklama ile ilgili ve Uçuş eğitimi ile ilgili harcamalara karşı çıktı. Konaklama 550 dolar yerine 300 dolar olması gerektiğini söyledi. Yer dersi almadığını iddia ederek itirazlarda bulundu. Ama ben tüm herşeyi Ücretlendirmek zorunda idim. K.KÖMÜRCÜ burada B. TAVLI hanıma bir iyilik yaparak kendisinin hesabından Uçuş Saat ücretlerinin kesilmesini istedi.

Gelelim asıl konuya, kendisi yani B. TAVLI  o akşam ayrılacağı için, ödemeyi elden yapmamızı istedi. Gayet iyi niyetler ile ödemeyi K. KÖMÜRCÜ ile bankaya giderek yaklaşık 14.480 dolar olarak ekede koyduğum şekilde kendisine Amerikadan ayrıldığı gün K.KÖMÜRCÜ tarafından teslim edilmiştir.  B.TAVLI o gece ayrıldı. Ama maalesef konu Airport haberde bir dolandırıcılık konusuna kadar uzadı. Mahkemelerde hakkımızı arayacağız. Kime haksızlık yapılmış ise cezasını çekeriz ama şu da bir gerçek ki.. Airport haber bu şekilde bir habere sorgusuz sualsiz imza atarak insanları lekelemeyi bir kez daha düşünmelidir. Bu bir habercilik anlayışı olamaz.

B. TAVLI hanım a bir sorum var bu haber de parayı almadığınızı söyleyerek , olayın üzerinden 7 ay gibi bir süre geçmesini neden beklediniz? Doların artışı aklınızı başınıza mı getirdi yoksa K.KÖMÜRCÜ size iftira atmanızımı salık verdi ?

 

01 ProtocolUMITBUSRA

02 Bank statement BUSRA TAVLI Odeme

Bunu neden yazma ihtiyacı hissettim. Sebebi Bugün Airport haber sayfasında hakkımda çıkan ve Büşra ile ilgili aşağıda linkte yer alan haberimiz.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/pilot-olmak-icin-abdye-gitti-dolandirildi.html

Artık; B. TAVLI ve K.KÖMÜRCÜ gibi bilgi ve diğer değerlerden yoksun arkadaşları Uçuş EĞitimine  almıyoruz. Dilimiz yandı. Kurallarımız kesindir. İngilizce ve yetenekleriniz yeterli değilse burada Uçuş Eğitiminde yeriniz olamaz.

Şimdi gelen her adaya bizzat kendim tarafımdan İngilizce bir yazı üzerinden Okuma, Anlama ve Konuşma pratiği yaparak kabul yapıyoruz. Yani sıkı bir İngilizce testimiz var.

Bir sonraki yazımızda başka bir başarısızlık hikayesi olan O.O. Y. adındaki bir öğrencimizin hikayesini sizlerle paylaşacağım. Çünkü bu tür insanları tanıımak ve tanıtmak ve onların yarın Havacılık sektörü çalışanları tarafından bilinmelerini sağlamak, çok ama çok önemli. Havacılık camiası Karaktersiz, ahlak yoksunu, hırsız ve arsızları sözünde durmayanları, Uçuş eğitim kurumuna ait kulaklığı çalıp götürenleri,yediği yemeğin parasını vermeyenleri, kendisine ait olamayan bireysel malzemeleri talan edenleri, attığı imzaya sadık kalmayanları tanımalı ve bir kenara koymalıdır. Bu kişilerin Türkiye deki, TCAA,  Tüm Airline firmalarına yaptıkları resmi yazışmalarla bildirilme zamanı geldiğinde bildirilecektir. Yapılan haksızlıklar cezasız kalmaz.

ORCUN OSMAN YAKA Hırsız . Kendisine ait olamayn Kitap ve Aviation Earset i Habersiz alarak geri iade etmemiştir. Bu açıkça bir hırsızlıktır.
KEMAL KÖMÜRCÜ İftiracı, Hırsız ve Cemaat Okul ve yurtlarında eğitim alan eniştesi ve bazı yakınları hapiste, bir FETÖ sempatizanı . Yalancı ve bana yöneltilen İftiraların Kaynağı. Loogbook unda endorsmentlerim var Onlardan EASA lisansı için şikayetçi oldum..

BAyan Büşra ile ilgili zaten yukarıda yazdım. Allah ona akıl versin ve Pilot Olma hayalinden vazgeçsin. Bu ingilşizce ve kafa yapısı ile pilot olunmaz.

BU arada Airport HAber de haberi yaapan Murat bey haberi kaldırdıklarını ve konu ile ilgili üzüntülerini dile getirmişlerdir. Onlar bundan sonra umarım inşallah hiç bir araştırma yapmadan tamamen üçüncü kişilerin beyanları ile hareket etmezler.

Sağlıacakla kalınız…

Bir sonraki yazımızı bekleyiniz.

Related posts

Leave a Comment