AIR ITALY UÇUŞ OPERASYONLARINI DURDURDU

İtalya’nın ikinci en büyük havayolu şirketi Air Italy, giderek ağır kayıpların ardından 11 Şubat’ta faaliyetini durdurdu.

Haberler Milano’da bir yönetim kurulu toplantısından sonra geldi. Çoğunluk hissedarı Alisarda’nın şirketin kayıplarını artık taşıyamayacağını düşündüğü anlaşılıyor.

Başarısızlık, havayolu şirketinin Şubat 2018’de Meridiana’dan yeniden markalanmasından neredeyse tam iki yıl sonra gerçekleşti. .

Qatar Airways’in katılımından bu yana, bir süredir zarar eden havayolu, Körfez havayolundan kiralık Airbus A330-200’lerin infüzyonunu almış ve giderek uzun mesafeli rotaları hedeflemiştir.

Bu rotalardan bazıları ABD’yi taşıdı, bu da Air Italy’yi ABD pazarına nüfuzunu arttırmak için Qatar Airways için bir Truva atı olmakla suçlayan ABD’li uçakların öfkesini çekti. Suçlama, Air Italy ve Qatar Airways tarafından reddedildi; İtalyan havayolu, ABD’li rakiplerini böyle küçük bir operatörün operasyonlarına ciddi zarar verebileceğine inandıkları için alay etti.

Aviation Week’in Filo Keşif veri tabanına göre Air Italy,  beş Airbus A330, artı dört Boeing 737-800, bir -700, bir -300 ve bir Airbus A320 kullandı. Şirketin geçen yılki operasyonları, yedi tanesi depoda olan 737 MAX’ın uçamamasından etkilenmişti.

Şirket, İtalyan yasal kanununun bonis prosedüründeki likid yozyonu altında faaliyetlerini durdurdu. Tasfiye sözcüsü Giuliana Paoletti, şirketin hissedarlarının ödenmemiş tüm borçları ve borçlu oldukları her türlü maaşını ödeyecekleri anlamına geliyor.

Air Italy yaptığı açıklamada, tüm hissedarların “devam eden ve yapısal zor piyasa koşulları” nedeniyle operasyonları durdurma kararı aldıklarını söyledi.

Tarifeli servisler çalışmaya devam edecektir, ancak diğer taşıyıcılar tarafından 25 Şubat tarihine kadar uçuş yapmayı planlayan yolcuların bilet fiyatları iade edilecektir.

Qatar Airways, havayolunu desteklemeye devam etmeye hazır olduğunu söyledi, “ancak bu ancak tüm hissedarların taahhüdü ile mümkün olabiliyor.

Related posts

Leave a Comment